ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نقض آتش‌بس در غزه، میانجی‌گری در قطر

آتش‌بس در غزه تنها دو ساعت دوام آورد. این آتش‌بس به کوشش صلیب سرخ جهانی و به منظور بیرون کشیدن اجساد قربانیان و مجروحان از زیر آوارها برقرار شده بود.

آتش‌بس انسان‌دوستانه‌ در غزه تنها دو ساعت دوام آورد. این آتش‌بس به کوشش کمیته صلیب سرخ جهانی و به منظور فراهم کردن فرصت برای بیرون کشیدن اجساد قربانیان و مجروحان از زیر آوارها برقرار شده بود.

فرار مردم با هر وسیله ممکن از غزه - یکشنبه ۲۰ ژوئیه

یکی از مسئولان نهادهای امدادرسانی می‌گوید که تعداد قربانیان حمله اسرائیل به غزه در یکشنبه ۲۰ ژوئیه، از ۹۰ نفر تجاوز کرده و دستکم ۲۱۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

ارتش اسرائیل صبح این روز با موشک و خمپاره به غزه حمله کرد. هزاران نفر از سکنه وحشت‌زده شهر با پای پیاده از محله‌های خود گریختند.

تنها ۶۲ نفر از قربانیان این روز در محله شجاعیه کشته شدند. ۹۰ کشته در یک روز، بالاترین میزات تلفات انسانی طی درگیری‌های پنج سال اخیر میان اسرائیل و فلسطینیان است. به این ترتیب، شمار کل قربانیان فلسطینی ظرف ۱۳ روز گذشته به ۴۲۵ نفر افزایش یافت که ۱۱۲ نفرشان کودک هستند.

پیشروی زمینی اسرائیل به  غزه، یکی از وخیم‌ترین شرایط انسانی در این شهر را نیز رقم زده است. پزشکان شهر از کمبود دارو و امکانات درمانی و جراحی خبر می‌دهند.

آتش‌بسی که به کوشش صلیب سرخ در غزه برقرار شده بود، پس از دو ساعت نقض شد. سخنگوی ارتش اسرائیل  گفت مسئولیت نقض آتش‌بس متوجه  نیروهای حماس است که دوباره روی سربازان این کشور آتش گشودند.

نبرد بر سر تصرف تونل‌های حماس در نوار غزه همچنان ادامه دارد و ده‌ها فلسطینی در مقاومت برای حفظ این تونل‌ها کشته شده‌اند.

پتر لرنر، سخنگوی ارتش اسرائیل می‌گوید تاکنون ۱۴ تونل با ۳۶ ورودی مختلف کشف شده‌اند. لرنر اعلام کرده که این تونل‌ها پس از تجسس‌های اساسی، منفجر شده‌اند. او افزود که برخی از این تونل‌ها عملا یک زاغه تسلیحاتی بودند.

بخش‌ بزرگی از شهر غزه ویران شده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل ادعا کرده که تشدید عملیات نظامی در نوار غزه، منجر به کاهش موشک‌پرانی از سوی حماس شده است. لرنر گفت که حماس دستکم ۵۰۰۰ موشک میان‌برد دیگر در اختیار دارد.

ارتش اسرائیل هم‌چنین اعلام کرده که از شامگاه شنبه ۱۹ ژوئیه تا عصر یکشنبه،  ۱۳ سرباز این کشور در رویارویی با شبه‌نظامیان فلسطینی کشته شده‌اند. به این ترتیب، شمار سربازان اسرائیلی کشته شده ظرف ۱۳ روز گذشته، به ۱۸ نفر رسید.

تلاش‌های میانجی‌گرانه در قطر

بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل روز یکشنبه ۲۰ ژوئیه به قطر سفر کرد تا با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در مورد شرایط بحرانی نوار غزه گفت‌وگو کند. قرار است عباس با خالد مشعل، رهبر سیاسی حماس نیز در دوحه ملاقات داشته باشد.

تاکنون کلیه تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بسی پایدار در منطقه با شکست روبرو شده‌اند. آخرین بار‌، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه برای آتش‌بس میانجی‌گری کرد.

فابیوس پس از گفت‌وگو با نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در شامگاه شنبه گفت: «با کمال تاسف، دعوت به آتش‌بس گوش شنوایی ندارد.»

تداوم درگیری‌ها در نوار غزه می‌تواند شمار قربانیان غیرنظامی را بالاتر ببرد. منابع فلسطینی اعلام کرده‌اند که تعداد کشته‌شدگان غزه با تشدید عملیات نظامی اسرائیل به ۴۰۰ نفر رسیده است. شمار مجروحان عملیات هوایی و زمینی اسرائیل در ۱۳ روز گذشته، ۳۰۰۰ نفر عنوان شده است.

بمباران‌ روز یکشنبه اسرائیل در غزه، روی محله شجاعیه متمرکز شده بود. مصر از روز شنبه گذرگاه  مرزی رفح را برای امدادرسانی به زخمی‌های غزه باز گذاشته است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.