ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

علی یونسی:‌ رئیس جمهور به من تذکر نداده است

علی یونسی دستیار ویژه حسن روحانی در امور اقلیت‌ها می‌گوید، رئیس‌جمهور درباره نماد شیر و خورشید به وی تذکر نداده، بلکه نظر مخالف خود را اعلام کرده است.

علی یونسی دستیار ویژه حسن روحانی در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی می‌گوید، رئیس‌جمهور درباره نماد شیر و خورشید به وی تذکر نداده، بلکه نظر مخالف خود را اعلام کرده است.

بزرگ‌ کنید
به نوشته روزنامه کیهان، رئیس‌جمهور ایران از مواضع دستیارش درباره استفاده از آرم شیر و خورشید «ناخرسند» بوده

دستیار حسن روحانی در گفت‌وگو با خبرگزاری «تسنیم» گفته‌ است: «آقای رئیس جمهور نظرشان این بود که نماد هلال احمر برای وحدت مسلمین نماد بهتری از شیر و خورشید است.»

در اردیبهشت‌ماه گذشته علی یونسی در سفر دو روزه خود به شیراز پیشنهاد کرده بود که نماد شیر و خورشید جایگزین نماد هلال احمر شود.

پیش‌تر یونسی گفته بود: «عده‌ای خیال می‌کردند نماد شیر و خورشید در میان پرچم ایران یک نماد سلطنتی و شاهنشاهی است، در حالیکه شیر نماد حضرت علی و خورشید نماد حضرت محمد است.»

روزنامه «کیهان» در خردادماه سال جاری از علی یونسی به‌عنوان «مشاور افراطی» نام برد و از احضار وی به دادگاه ویژه روحانیت به دلیل «اظهارات عجیب و جنجالی» خبر داد.

کیهان در بخش «خبر ویژه» خود به نقل از جهان نیوز نوشته بود: «این فرد که بیشتر به دلیل سوابق امنیتی‌اش شناخته می‌شود بعد از حضور در دادگاه ویژه روحانیت به دلیل اظهارات‌ بی‌جا و حاشیه‌سازش مورد بازجویی قرار گرفته و تعهد کتبی داده است.»

طبق خبر روزنامه کیهان، رئیس‌جمهور ایران از مواضع دستیارش درباره حذف هلال احمر و استفاده از آرم شیر و خورشید «ناخرسند» بوده و «مخالفت ضمنی» خود را اعلام کرده است.

از آن زمان به بعد تقریباً کمتر اظهاراتی از علی یونسی در رسانه‌ها منتشر شده است.

دستیار روحانی در پاسخ به این پرسش تسنیم که «آیا مدت سکوت شما پس از آن اظهارات به‌دلیل صحبت‌های رئیس جمهور بود؟» گفته است: «خیر. احساس کردم در حال حاضر فضا، فضای مناسبی نیست.»

خبرگزاری «تسنیم» نوشته است که یونسی کماکان از موضع خود درباره نماد شیر و خورشید دفاع می‌کند.

وزیر اطلاعات دوران ریاست جمهوری خاتمی افزوده است: «به‌ نظر من یکی از کارهای ضداسرائیلی همین است و اسرائیل به‌ شدت ضرر می‌کند، زیرا نماد شیر و خورشید از ستاره داوود و آرم اسرائیل جلوگیری می‌کند.»

«حاشیه‌سازی برای دولت»

در بخش دیگری از خبر خبرگزاری «تسنیم» نزدیک به نهادهای امنیتی و نظامی آمده است، منتقدان یونسی علاوه بر نماد شیر و خورشید، موارد متعدد دیگری از «تحرکات، رفتارها و مواضع» دستیار روحانی را «موضع حاشیه‌سازی» برای دولت یازدهم و جلوگیری از روند معمول اقدامات دولت می‌دانند.

در ماه‌های گذشته، غیر از مسئله نماد شیر و خورشید، اظهارات دستیار روحانی در امور اقلیت‌ها در جمع یهودیان شیراز بحث‌برانگیز شد.

یونسی در شیراز با بیان اینکه «یهودیان ساکن در ایران خلط مبحث یهودیت و صهیونیسم، رنج برده و می‌برند» گفته بود: ‌«این دو موضوع از هم جداست. بسیاری از یهودیان ضد صهیونیسم هستند و حتی امروز حکومت بنی‌اسرائیل هم در نسل جدید به آنچه نسل جوان ایران در خصوص هم‌زیستی و اصلاح‌طلبی می‌گوید، نزدیک شده است.»

به دنبال آن، سخنان علی یونسی با واکنش سایت اصولگرای «جهان نیوز» از جمله به دلیل مطرح کردن «حکومت بنی اسرائیل» روبه‌رو شد و اظهارات وی «تعجب برانگیز و خطرناک» عنوان شده بود.

جهان نیوز نوشته بود: «منظور آقای یونسی از حکومت بنی اسرائیل چیست؟ قوم یهود در حال حاضر آیا حکومتی در دنیا دارند یا خدایی ناکرده منظور اسرائیل است؟»

دستیار حسن روحانی در امور اقلیت‌ها تاکنون چندین سفر استانی داشته است.

او در گفت‌وگو با تسنیم گفته پس از ماه رمضان سفرهای استانی خود را آغاز خواهد کرد.

حسن روحانی پس از پیروزی در یازدهمین دوره انتخابات رئیس جمهوری، علی یونسی را به عنوان دستیار خود در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی تعیین کرد.

او  اولین رئیس جمهوری ایران به حساب می‌آید که در این حوزه دستیاری برای خود تعیین کرده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • nima

     سالها ریس مقام امنیتی بیت باید هم مخالف شیر و خورشید باشد!