ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«روزنامه‌نگاران دستگير شده رسانه‌های بين المللی در ایران ربوده شده‌اند»

یک هفته پس از بازداشت جيسون رضائيان، خبرنگار واشنگتن پست، يگانه صالحی، همسرش و دو دو آمریکایی دیگر در ایران یک منبع آگاه گفته است نام دستگیرشدگان در هیچ کجا ثبت نشده است.

يک منبع نزديک به خانواده‌های روزنامه‌نگاران رسانه‌های بين المللی که هفته گذشته در تهران دستگير شده اند گفت نام دستگیرشدگان در هیچ جایی ثبت نشده و این عملا به معنای ربوده شدن آنها است.

جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی زوج خبرنگار. عکس از کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران

به‌گزارش کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران این منبع آگاه که نامش منتشر نشده، گفته است که پيگيری چند روز گذشته خانواده‌ها از دادستانی و دادگاه انقلاب برای گرفتن اطلاعات در مورد دستگيری فرزندانشان بدون نتيجه باقی مانده است.

به‌گفته وی نام جيسون رضائيان، يگانه صالحی و ديگر دستگيرشدگان هيچ جايی در قوه قضائيه ثبت نشده است و عملا اين موضوع پيگيری در مورد وضعيت اين افراد را غيرممکن می‌سازد.

روزنامه واشنگتن پست روز پنج‌شنبه ۲۴ ژوئیه / دوم مردادماه اطلاعاتی منتشر کرد که بر اساس آن جیسون رضائیان، نماینده این روزنامه در تهران، یگانه صالحی، همسرش و دو آمریکایی دیگر بازداشت شده‌اند.

این روزنامه آمریکایی نوشت «اطلاعات موثقی» دارد که نشان می‌دهند بازداشت آن‌ها روز سه‌شنبه ۲۲ ژوئیه / ۳۱ تیرماه صورت گرفته اما از دلیل بازداشت آن‌ها و مسئولان این دستگیری اطلاعی در دست نیست.

کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران می‌گوید دستگيری‌های ديگری نيز در اين زمينه صورت گرفته اما هنوز منابع مستقل چنين دستگيری‌هايی را تأييد نکرده‌اند.

این نهاد مدافع حقوق بشر افزوده است که در جريان دستگيری سه‌شنبه شب زوج روزنامه‌نگار جيسون رضائيان و يگانه صالحی، نيروهای امنيتی خانه آنها را مورد جست‌وجو قرار داده و وسائل شخصی، از جمله لپ تاپ، کتاب و يادداشت‌های آنها را توقيف کرده‌اند.

منبع نزديک به خانواده‌های بازداشت‌شدگان در ادامه سخنان خود افزود: «ثبت نشدن نام دستگيرشدگان در دادستانی يا دادگستری عملا به اين معناست که اين خبرنگاران ربوده شده‌اند تا دستگير شده باشند چرا که نام آنها هيچ جايی ثبت نشده است.»

بنا به این گزارش، طی روزهای گذشته جيسون رضائيان و يگانه صالحی تماس‌های کوتاهی با نزديکان خود داشته‌اند اما اطلاعاتی در مورد بازداشت خود ارائه نکرده‌اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز چهار روز پیش با انتشار بیانیه‌ای بازداشت جیسون رضائیان، همسرش یگانه صالحی و دو آمریکایی دیگر در ایران را محکوم کرد.

این سازمان همچنین روز دوشنبه ۲۸ ژوئيه / ۶ مردادماه در اطلاعيه‌ای اعلام کرد که با بازداشت سه روزنامه‌نگار آمريکايی و ايرانی، شمار روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی در ايران به ۶۵ تن افزايش يافته است. این نهاد مدافع حقوق روزنامه‌نگاران افزود با وجود ۱۰ زن خبرنگار و وب‌نگار در زندان‌های ايران، اين کشور بزرگترين زندان جهان برای زنان روزنامه‌نگار به شمار می‌رود.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.