Share

گرایش‌های رشته روان‌شناسی در مقطع کار‌شناسی کاملا حذف می‌شود. همچنین، از سوی شورای تحول و ارتقای علوم انسانی پیشنهاد شده که رشته فلسفه در مقطع کارشناسی حذف شود.

2159273_567

بر اساس خبری که امروز جمعه دهم مردادماه سال جاری در خبرگزاری مهر منتشر شده گرایش‌های کار‌شناسی روان‌شناسی بالینی، کودکان استنثایی، عمومی، صنعتی و حتی رشته مشاوره از مقطع لیسانس حذف شده‌اند و «تمام این گرایش‌ها به مقاطع فوق لیسانس و دکتری» منتقل شده‌اند.

احمد احمدی٬ دبیر کارگروه فلسفه شورای تحول و ارتقای علوم انسانی هم پیشنهادی مبنی بر حذف رشته فلسفه از مقطع کار‌شناسی مطرح کرده است.

احمدی گفته: «دانشجوی مقطع کار‌شناسی رشته فلسفه بعد از اتمام چهار سال تحصیل نه می‌تواند معلم معارف شود و نه می‌تواند شغل مناسبی پیدا کند.»

او گفته به همین علت رشته فلسفه از این مقطع حذف خواهد شد.

کارگروه مطالعات زنان  این شورا نیز خبر داده  پس از اینکه رشته مطالعات زنان در مقطع کارشناسی با دو گرایش «حقوق زن در اسلام» و «زن و خانواده» اجرا شد، اکنون این دو گرایش در مقطع دکتری نیز راه اندازی شده‌اند، اما مواد درسی آنها همچنان در حال بازنگری هستند. بنا بر اعلام این کارگروه، دیگر رشته‌های حوزه مطالعات زنان در مقاطع ارشد و دکتری، پژوهش محور خواهند بود.

بازبینی و ایجاد تحول در متون علوم اسلامی ارائه شده در دانشگاه‌ها،‌ از سال ۱۳۸۸با دستور علی خامنه‌ای، رهبر ایران آغاز شده است و همچنان دنبال می‌شود.

شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با تشکیل ۱۵کارگروه در حال بازنگری برنامه‌های درسی رشته‌های علوم انسانی است.

Share