ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نخستین پیروزی «داعش» بر پیشمرگه‌های کرد در عراق

شورشیان گروه «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) پس از برتری در نبرد با نیروهای پیشمرگه توانستند دو شهر شمالی عراق و یک میدان نفتی را تصرف کنند.

شورشیان گروه «دولت اسلامی عراق و شام» (داعش) پس از برتری در نبرد با نیروهای پیشمرگه توانستند دو شهر شمالی عراق و یک میدان نفتی را تصرف کنند.

بزرگ‌ کنید
بخشی از درگیری داعش و نیروهای پیشمرگه بر سر چهار چاه نفت بوده

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، شاهدان عینی روز یکشنبه سوم ماه اوت خبر داده اند که نیروهای داعش به نخستین پیروزی عمده خود بر نیروهای کرد دست یافته اند.

درگیری‌های گسترده در شهر «زمار» زمانی آغاز شد که طی آن نیروهای کرد از جمله یگان‌های «نیروهای ویژه» پیشمرگه،  با پیکارجویان داعش به رویارویی پرداختند. به گفته ساکنان شهر، پیکارجویان داعش از سه جهت سوار بر کامیون‌ها به شهر وارد شده  و نبرد با نیروهای کرد را آغاز کرده بودند.

ساکنان شهر به رویترز خبر داده اند که اکنون پرچم سیاه داعش بر فراز ساختمان‌های این شهر به اهتزاز در آمده است.

بزرگ‌ کنید
داعش در دفتر پ‌د‌ک

شهر «زمار» در شمال موصل قرار دارد. گزارش‌ها حاکی از فرار و آوارگی صدها شهروند غیرنظامی در منطقه درگیری است.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که دیروز  تلویزیون KNN، نزدیک به «حزب تغییر»، ادعا کرده بود نیروهای کرد متعلق به اقلیم کردستان عراق توانسته‌اند ضربات سنگینی را در «زمار» واقع در شمال موصل به گروه‌ داعش وارد کنند. همچنین تارنمای «خندان» نیز با تأیید پیروزی‌های نیروهای کرد، نبرد میان نیروهای پیشمرگه و گروه داعش ادامه دارد.

به گفته شاهدان عینی، میدان نفتی منطقه زمار نیز اکنون در تصرف داعش قرار دارد. داعش پیش از این نیز کنترل چهار میدان نفتی را در دست گرفته بود تا هزینه‌های عملیاتی خود را پوشش دهد.

همزمان  يک فرمانده عالی رتبه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، از اتحاديه ميهنی و حزب دمکرات خواسته اجازه دهند نيروهای گريلا برای مقابله با داعش در شنگال و زمار وارد اقليم شوند.

داعش همچنین شهر سنجار را در استان نینوا، پس از مقاومت نه چندان طولانی نیروهای کرد، به تسخیر خود در آورده است.

واکنش رهبران کرد

در در پی انتشار اخبار مبنی بر پيروزی‌های داعش و اشغال شهر«شنگال» در استان موصل، خبرگزاری «فرات » وابسته به پ‌ک‌ک اعلام کرده که يگان‌های مدافع خلق (YPG) برای مقابله با داعش به شمال شنگال رفته و با اين گروه وارد درگيری شده‌اند. گفتنی است شنگال شهری است ایزدی‌ که از ادیان قدیمی خاورمیانه بوده است.

در واکنشی ديگر، يک عضو عالی رتبه اتحاديه ميهنی به سايت رسمی اين حزب گفته است داعش در شنگال دست به کشتار اقليت مذهبی ايزدی زده است.

صالح مسلم، رهبر کردهای روژآوا نيز در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفته: YPG در جنگ داعش به پيشمرگه کمک می‌کند.

اين درحالی‌ است که استاندار موصل خطاب به جامعه جهانی اعلام کرد: «تا چند ساعت ديگر هزاران ايزدی قتل عام خواهند شد! به کمک ايزديان بشتابيد.»

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • اشکان

  و کشتار انها بر گردن مالکی است چرا که هنوز زمار و شنگال منطقه عراق محسوب میشود واز مناطقی بود که کوردها و عربها بر سر ان اختلاف داشتن داعش الان با صلاحهایی که از مالکی براشون به جا مونده داره قطل و عام میکنه به کوری همه دشمنان هنوز پرچم کوردستان بلاستوبالاترو بالاتر میره و روزای سخت هم میگذرند .شما هم نگران نباشید چون داعش به ترووریست حمله نمیکنه

 • اشکان

  این اتفاقی که الان دامنگیر عراق و کوردستان شده نتیجه مداخله اخوندای ایران میباشد که باعث شدن مالکی بیشور و برده ایران سنی مذهب ها را تروریست قلم داد کند و دست به کشتن و اعدام سران سنی مذهب بکند هرچند داعش اسلام نیست ولی حرفش با کارش یکی است بر عکس انهایی که دست دوستی به عراق دراز کردن و از پشت به غراق خنجر زدند

 • مریلا

  مسعود بارزانی مسئول کشتار کگرد های بیگناه شنگال است او ونیروهای بزدلش عمدا عقب نشینی کردند طبق گزارش شبکه روداو وحشی های داعش زنان و دختران را به عنوان غنیمت ربوده اند و مردان را قتل عام میکنند تجاوز به هر زن و دختر کرد مثل تجاوز به خواهر و مادر بارزانی است . کاک مسعود کلاهت را بالاتر بگذار کسی که دم از استقلال میزد الان ناموس کردها را با این عقب نشینی بزدلانه به داعش تسلیم کرده این داغ تا ابد بر پیشانی بارزانی و حزب دمکرات کردستان باقی می ماند

 • nader

  دیدبان حقوق بشر سوریه روز شنبه 3-8-2014 اعلام کرد 6 نظامی ایرانی و 8 عضو گروه حزب الله لبنان در حمص به دست ارتش آزاد سوریه کشته شدند. ! این افراد در یک پایگاه بازرسی در منطقه ای به نام "ام شرشوح" واقع در استان حمص، مورد حمله ارتش آزاد قرار گرفته و کشته شدند. این اولین بار نیست که نیروهای نظامی ایران در سوریه کشته می شوند. 26 ماه می 2014 عبدالله اسکندری، یکی از فرماندهان سپاه پاسداران ایران در درگیری‌های مسلحانه شهر دمشق کشته شد. عبد‌الله اسکندری یکی از فرماندهان نیروی زمینی سپاه و رئیس سابق "بنیاد شهید" استان فارس بوده است.