Share

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در نشست کمیته فلسطین دولت‌های عضو «جنبش عدم تعهد» در تهران، اسرئیل را رژیمی «کودک‌کش» خواند که سیاست هدفمند آن «کشتار و نسل‌کشی» فلسطینی‌ها است.

rouhani

در حاشیه این جلسه عراقچی گفته هنوز مجوز مصر برای ارسال کمک‌های ایران به غزه صادر نشده است

حسن روحانی در این جلسه که با یک دقیقه سکوت به احترام قربانیان غزه شروع به کار کرد، گفته «تجاوز» اسرائیل از طریق «کشتار علنی و گسترده غیرنظامیان و انهدام مراکز غیرنظامی از جمله تاسیسات زیربنایی، مناطق مسکونی، مراکز درمانی، مدارس، مساجد و حتی گروه های امدادرسانی و رسانه‌ای» ادامه داشته است.

همچنین او در سخنرانی افتتاحیه این نشست با اشاره به ممانعت اسرائیل از ارسال کمک‌های بشردوستانه، مواد غذایی و دارویی و تجهیزات درمانی به غزه برای تأمین احتیاجات ضروری مردم بی‌پناه و مداوای مجروحان، از شورای امنیت به سبب عدم محکومیت اسرائیل انتقاد کرد.

رئیس دوره‌ای جنبش عدم تعهد از اعضای این جنبش به عنوان مجمعی بین‌المللی با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های فراوان خواست تا گامی اساسی برای حل این بحران بردارد.

او استمرار بحران خاورمیانه را ناشی از بی‌توجهی و سکوت جامعه بین‌المللی، «در قبال علت اصلی بحران یعنی اشغال سرزمین‌های فلسطین توسط رژیم صهیونیستی» دانست.

ایران در پی مجوز دولت مصر برای ارسال کمک به غزه

در این سخنرانی حسن روحانی تأکید کرد که از ابتدای این بحران ایران از تمام ظرفیت‌هایش برای «رفع ظلم از فلسطینی‌ها» استفاده کرده است.

Zarif-Maliki-Tehran

محمد جواد ظریف و ریاض مالکی وزاری خارجه ایران و فلسطین

در پایان این نشست او به عنوان رئیس دور‌ه‌ای جنبش عدم تعهد، از حضور اعضای کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد، شرکت‌کنندگان، وزرای خارجه و نمایندگان سایر دولت های عضو جنبش در نشست کنونی قدردانی کرد.

با این حال در کنفرانس مطبوعاتی حاشیه نشست کمیته فلسطین عباس عراقچی، معاون وزارت‌خارجه ایران  گفته رفع محاصره و بازگشایی تمام گذرگاه‌های نوار غزه، خواست تمام شرکت‌کنندگان در نشست امروز است.

خبرگزاری فارس به نقل از عراقچی گزارش داد که هنوز مجوز لازم برای ارسال کمک‌های ایران به غزه از سوی دولت مصر صادر نشده است، با این حال او افزوده مصر در این نشست حضور خوبی داشته.

پس از این نشست محمد جواد ظریف و ریاض مالکی وزاری خارجه ایران و فلسطین نیز با یکدیگر دیدار کردند.

در این جلسه مقامات بین‌المللی بیش از ۳۰ کشور از جمله وزیر امور خارجه فلسطین، لبنان،الجزایر، مصر، آفریقای جنوبی و هند حضور داشتند.

Share