ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

شروع دوباره تخریب گورستان بهائیان شیراز

سرویس خبری جامعه جهانی بهائی - سپاه پاسداران بقایای اجساد بهائیانی را که در این گورستان دفن شده بودند خارج کرده و در یک کانال باز ریخته است.

ژنو- سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تخریب گورستانی تاریخی متعلق به بهائیان در شیراز را از سر گرفته است. تخریب این گورستان به علت فشارهای بین‌المللی و همچنین ابراز انزجار گروه‌ها و قشرهای مختلف ایرانیان، برای ماه‌ها متوقف شده‌ بود.

گزارش‌های رسیده از ایران نشان می‌دهد که سپاه پاسداران بقایای اجساد در ۳۰ تا ۵۰ قبر از ۹۵۰ قبر بهائیانی که در این گورستان دفن شده بودند را خارج کرده و در یک کانال باز ریخته است تا محل برای ساختن یک مجموعه فرهنگی-ورزشی حاضر شود.

در خرداد (ژوئن) گذشته سپاه پاسداران پیشرفت تخریب این محل را در مراسمی عمومی با حضور نمایندگان رسانه‌ها جشن گرفت. قبل از برگزاری این مراسم، زمین محل با غلتکی سنگین کوبیده‌ و فرشی روی قبرها انداخته شد و سپس فرمانده سپاه در نطق خویش به بهائیان حمله کرد.

دیان علائی، نماینده جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل در ژنو گفت: «روش سپاه پاسدارن برای خراب کردن این مکان مقدس و جشنی که برای انجام این ویرانی گرفته اند لائق مقام انسانی نیست.»

او افزود: «واضح است که اقدام اخیر سپاه پاسدارن برای برگزاری این مراسم روی قبور مردمانی بی‌گناه، تلاشی در جهت توجیه افکار عمومی حاکی از خشم مردم از هتک حرمتی است که بر این گورستان و بهائیان روا شده‌ است.»

« ما از دولت ایران می‌خواهیم که فوراً به این هتک حرمت خاتمه دهد و از جامعۀ بین‌المللی می‌خواهیم نگرانی عمیق خود را از اقدامات غیرقابل باور اخیر اعلام کند.»

بنا بر اظهارات خانم علائی، اعضاء جامعه بهائی شیراز از مقامات محلی خواسته‌اند که تخریب را کاملاً متوقف کنند و در مقابل پیشنهاد داده‌اند که مجموعه ورزشی در محلی دور از قسمتی که بهائیان در آن دفن شده‌اند ساخته شود و خود گورستان به فضای سبز تبدیل شود.

اما به بهائیان گفته شد که مقامات محلی هیچ‌گونه نظارتی بر سپاه پاسداران، که حدوداً سه سال قبل این زمین را خریده است، ندارند .

تخریب این گورستان که در سال ۱۲۹۹ شمسی (۱۹۲۰ میلادی) تأسیس شده بود، از اردیبهشت (آوریل) امسال و با خاک‌برداری وسیع و کم عمقی از این محل آغاز شد. این خاک‌برداری بعد از گزارش رسانه‌های بین‌المللی درباره هتک‌حرمتی که به این قبور شده ‌است و همچنین ابراز نگرانی دولت‌های مختلف، متوقف شد.

اما اخیراً پی‌ریزی بتونی در محل خاک‌برداری شروع و تابلو‌هایی در اطراف نصب شده ‌است که خبر از برنامه سپاه پاسدارن برای ساختن یک مجتمع ورزشی و فرهنگی شامل کتابخانه، مسجد، رستوران، آمفی¬تئاتر، مهد کودک و سالن ورزشی می‌دهد.

فرمانده سپاه پاسداران استان فارس در جشن پیشرفت تخریب گورستان بهائیان که در۲۴ خرداد ماه (۱۴ ژوئن) برگزار شد در نطقی به بهائیان حمله کرد و دیانت بهائی را «فرقۀ ضالّه» و «کثیف» نامید.

به گزارش ایران‌وایر، یکی از فرماندگان سپاه پاسداران در سخنرانی خود اضافه کرده است که: «با کسانی که برای فرق ضاله در این استان تبلیغ کنند به‌ شدت برخورد خواهیم کرد» و «آنها دین و مذهب واقعی ندارند.»

در همین حال، بهائیان شیراز ناراحتی عمیق خود را از تخریب این محل ابراز کرده‌اند. به عنوان مثال، در اردیبهشت گذشته یک خانم پنجاه سالۀ بهائی در نامه‌ای سرگشاده به مقامات محلی از دهه‌ها سرکوبی که تحمل کرده سخن گفته‌است. جدیدترین مرحله از این سرکوب، حملۀ اخیر سپاه به محلی است که اجساد پدر، مادر و خواهر او – که همگی توسط حکومت ایران در سال‌های دهه ۱۳۶۰ کشته‌شدند – در آن به خاک سپرده‌ شده است.

او نوشت: «دیروز گورستانی که متعلق به جامعۀ بهائی شیراز است و اجساد خانوادۀ من نیزدر آن مدفون است با لودر و کامیون خاکبرداری شد تا اثری از ظلم سی سال نماند.»

او ادامه داد: «دست از این عداوت دیرینه بردارید، ما هم¬وطن شما، همشهری شما، همسایۀ شما، فامیل و اقوام شمائیم. ما مهر را اشاعه می‌دهیم و محبت را می ستائیم و در حق حیاتی که خداوند به همۀ ما عطا فرموده شریک و سهیم هستیم.»

لینک مطلب در تریبون زمانه

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • جواد

    متاسفم که رسالت انسانیت رو فراموش کردیم