Share

مصر در حالی خواهان بازگشت فوری به آتش‌بس در نوار غزه شد که حملات هوایی متعدد اسرائیل به نوار غزه همچنان ادامه دارد.

gaza 3

در بیانیه وزارت خارجه مصر آمده: «درباره اکثریت غالب موضوعات مورد اهمیت برای مردم فلسطین توافق حاصل شده است.»

به گزارش شبکه «الجزیره»، اسرائیل صبح رو شنبه نهم اوت، حملات هوایی متعددی به نوار غزه انجام داده است. همزمان مصر نیز اعلام کرده که در مذاکرات قاهره با گروه‌های فلسطینی و اسرائیل پیشرفت‌هایی حاصل شده است.

وزارت امور خارجه مصر در بیانیه‌ای از هر دو طرف خواسته است تا «فوراً آتش‌بس را از نو برقرار سازند و از فرصت موجود برای ادامه مذاکرات بر سر نکات معدود باقیمانده در سریع‌ترین زمان ممکن بهره ببرند.»

این بیانیه می‌افزاید که «درباره اکثریت غالب موضوعات مورد اهمیت برای مردم فلسطین توافق حاصل شده است.»

مصر میانجی مذاکرات بین گروه‌های فلسطینی و اسرائیل است، اما از آنجا که حماس و اسرائیل مشروعیت یکدیگر را نمی‌پذیرند، مذاکرات به صورت دوجانبه بین هیات نمایندگی مصر با نمایندگان هر یک از دو طرف در اتاق‌های جداگانه صورت می‌گیرد.

خبرنگار الجزیره در گزارش خود از قاهره به امکان دستیابی قریب‌الوقوع به توافق‌نامه‌ای کلی بین حماس و اسرائیل اشاره کرده است.

همچنین روز جمعه هشتم اوت، عزام الاحمد رییس هیات نمایندگی فلسطین به خبرنگاران گفت: «ما به مصری‌ها گفته‌ایم که حضور ما در اینجا برای دستیابی به توافق‌نامه‌ای نهایی است که حقوق مردم فلسطین را اعاده کند.»

gaza 2

بر اثر حمله هواپیماهای جنگی اسرائیل در صبح امروز، شنبه نهم اوت، دست کم پنج فلسطینی کشته شدند

با این حال، یک مقام ارشد اسرائیلی شنبه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری «رویترز» گفته است که تا زمان توقف موشک‌پرانی‌های حماس، اسرائیل به مذاکره ادامه نخواهد داد.

پس از پایان مهلت ۷۲ ساعته آتش‌بس، حماس و جهاد اسلامی مدعی شدند که اسرائیل در روند مذاکرات برای رسیدن به توافقی نهایی وقفه می‌اندازد و به همین دلیل، پیشنهاد تمدید زمان آتش‌بس را رد کردند.

به گزارش الجزیره، خواسته‌های مقام‌های حماس و سازمان آزادی‌بخش فلسطین از این قرار هستند: رفع محاصره هشت‌ساله نوار غزه، ساختن بندری دریایی در غزه، و نیز آزادی ۱۲۵ زندانی مهم این دو گروه.

با این حال، رویترز از «علاقه بسیار اندک اسرائیل» به برداشتن محاصره نوار غزه اشاره کرده است.

همچنین تسیپی لیونی، رهبر حزب کادیما و وزیر دادگستری کنونی اسرائیل که در کابینه امنیتی نتانیاهو حضور دارد، به رویترز گفته است که ساختن بندر در غزه نمی‌تواند جزء توافق‍نامه نهایی باشد، زیرا در این صورت انگار به حماس «به خاطر استفاده از زور علیه مردم اسرائیل پاداش داده‌ایم.»

ادامه حمله‌های مرگبار هوایی اسرائیل

بر اثر حمله هواپیماهای جنگی اسرائیل در صبح امروز، شنبه نهم اوت، دست کم پنج فلسطینی کشته شدند. به گزارش الجزیره، شش خانه و سه مسجد اهداف حملات اسرائیل بوده اند. مسجد القسام، یکی از این مساجد، به طور کامل نابود شده است.

gaza2

اسراییل اجازه ساختن بندر در غزه را پاداش به حماس ارزیابی می‌کند

همچنین پنج موشک حماس نیز شنبه به سوی اسرائیل پرتاب شد که هیچ آسیبی به این کشور وارد نکرد.

دیروز نیز سخنگوی وزارت بهداشت غزه، اشرف القدره، به کشته‎شدن ۵ فلسطینی و مجروح‌شدن ۳۱ نفر دیگر در حمله‌های اسرائیل در روز جمعه هشتم اوت اشاره کرد. در میان کشته‌شدگان دیروز پسری ۱۰ ساله نیز به چشم می‌خورد.

بسیاری از خانواده‌های فلسطینی که با اعلام آتش‌بس به خانه‌های خود بازگشته بودند، بار دیگر در مدارس سازمان ملل پناه گرفته‌اند.

در یک ماه گذشته و از زمان آغاز درگیری‌ها در هشتم ژوئیه، دست‌کم ۱۸۹۸ فلسطینی که ۷۳ درصد آنان را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند، کشته شده اند. همچنین ۶۷ اسرائیلی نیز جان داده‌اند که تنها سه غیرنظامی در میان آنها بوده اند.

Share