ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نامه سرگشاده ۹۰۹ نویسنده در اعتراض به «آمازون»

گروهی از نویسندگان سر‌شناس و پرخواننده آمریکایی در نامه سرگشاده‌ای به سیاست‌های آمازون در بازار کتاب اعتراض کرده‌اند.

گروهی از نویسندگان سر‌شناس و پرخواننده آمریکایی در نامه سرگشاده‌ای به سیاست‌های «آمازون» در بازار کتاب اعتراض کرده‌اند.

در نامه سرگشاده‌ای که شنبه ۹ اوت/ ۱۸ مرداد ماه در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده است، ۹۰۹ نویسنده سر‌شناس آمریکایی شرکت آمازون را متهم کرده‌اند که ناشران را تحت فشار قرار داده و با سیاست‌هایش، آفرینش ادبی نویسندگان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بزرگ‌ کنید
جف بزوس، بنیانگذار آمازون. مخالفانش می‌گویند فریب لبخند او را نخورید. استقلال نویسندگان و ناشران را نشانه رفته است.

داگلاس پرستون، نویسنده آثار عام‌پسند و تریلرهای پرفروش این نامه را در انتقاد از سیاست‌های شرکت آمازون در نشر کتاب الکترونیک و مذاکراتش با خانه نشر «هچت» نوشته و به امضای ۹۰۹ نویسنده سرشناس آمریکایی رسانده است.

اختلاف ناشران آمریکایی با شرکت آمازون بر سر درصد فروش کتاب‌های الکترونیک است. شرکت آمازون به خاطر برخورداری از زیرساخت‌های عرضه کتاب الکترونیک، ۵۰ درصد قیمت این کتاب‌ها را از ناشران طلب می‌کند، در حالی‌که ناشران می‌گویند ۳۰ درصد قیمت کتاب الکترونیک به عنوان کارمزد کفایت می‌کند. نویسندگان، شرکت آمازون را به زورگویی متهم می‌کنند و نگران‌اند که آمازون استقلال ناشران را از آن‌ها سلب کند و به این تمهید، بر بازار کتاب الکترونیک کاملاً مسلط شود و موضوعاتی را به آن‌ها تحمیل کند.

بزرگ‌ کنید
داگلاس پرستون

داگلاس پرستون پیش از انتشار نامه سرگشاده نویسندگان آمریکایی در نیویورک تایمز گفته بود: «ما همکاری خوبی با آمازون داشتیم، اما در چند سال اخیر سیاست‌های آمازون به هیچ‌وجه در جهت حمایت از نویسندگان نبوده. ما علیه آمازون به عنوان یک شرکت فعالیت نمی‌کنیم، دوست داریم کتاب بفروشد و سود داشته باشد. ما اما مخالف صدمه زدن به نویسندگان هستیم.»

آثار داگلاس پرستون را نشر هچت منتشر می‌کند. به دلیل اختلاف آمازون با این ناشر قدرتمند، پرستون از نظر مالی متضرر شد.

شرکت آمازون چندی است که از سوی ناشران آمریکایی و برخی ناشران قدرتمند در اروپای مرکزی تحت فشار قرار گرفته است. پس از جدال با نشر هچت، آمازون تصمیم گرفت برای برخورداری از حمایت نویسندگان، سودی را که به خاطر فروش کتاب‌های الکترونیک به ناشرانی مانند هچت پرداخت می‌کرد، مستقیماً به نویسندگان بپردازد. اما این ترفند کارساز نبود و اعتراض نویسندگان همچنان ادامه دارد.

نویسندگان بسیار سر‌شناس و قدرتمندی مانند استفن کینگ، دونا ترات، پل آستر، جان گریشام، جیمز پترسون، جاشوا فریس، جوزف اونیل، جنیفر ایگان، جفری دیور، لی چایلد، باربار کینگ‌سولور، کلایف کاسلر، فیلیپ پولمن و کارن جوی فولر نامه سرگشاده به آمازون در نیویورک تایمز را امضاء کرده‌اند.

بزرگ‌ کنید
افت و خیز سهام آمازون در سه سال گذشته به یویرو

آمازون قصد دارد ناشران را از گردونه نشر کتاب الکترونیک حذف کند و مستقیماً با نویسندگان قرارداد ببندد. نویسندگان سر‌شناس اما تاکنون در برابر این سیاست‌های سلبی مقاومت کرده‌اند. نویسندگان شناخته‌نشده آثارشان را مستقیماً در اختیار آمازون می‌گذارند که به شکل کتاب الکترونیک انتشار دهد. برخی از آنان هم در این میان به شهرت و موفقیت رسیده‌اند.

در اثر سیاست‌های آمازون کتابفروشان هم در خطر قرار گرفته‌اند. در ایالت متحده آمریکا برای نخستین بار در برخی متروپل‌ها و شهرهای پرجمعیت از کتابفروشی نشانی باقی نمانده است. نویسندگان اما خواهان بقای کتابفروشی‌ها هستند. این هم یکی دیگر از دلایل اعتراض نویسندگان به شرکت آمازون است.

نویسندگان گمنام اما همچنان از شرکت آمازون طرفداری می‌کنند. گروهی از این نویسندگان چندی پیش بیانیه‌ای در دفاع از آمازون نوشتند و از کاهش قیمت کتاب به خاطر فعالیت‌های آمازون تمجید کردند و حق‌التألیف‌های عادلانه آمازون را ستودند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • آرمان شهر | Armanshahr| بنیاد آرمان شهر | هفت روزنامه بین المللی- شماره 60

    […] نامه سرگشاده ۹۰۹ نویسنده در اعتراض به «آمازون» رادیو زمانه ۹ آگوست ۲۰۱۴ در نامه سرگشاده‌ای که شنبه ۹ آگوست/ ۱۸ مرداد ماه در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده است، ۹۰۹ نویسنده سر‌شناس آمریکایی شرکت آمازون را متهم کرده‌اند که ناشران را تحت فشار قرار داده و با سیاست‌هایش، آفرینش ادبی نویسندگان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اتیوپی محاکمه ۹ خبرنگار و وبلاگ‌نویس به اتهام ‘تروریسم’ […]