Share

دوباره یک آتش‌بس ۷۲ ساعته بین گروه‌های فلسطینی و اسرائیل برقرار شد.

gaza-playinrubbles

تا صبح امروز، دوشنبه ۱۱ اوت هیچ‌یک از طرفین آن را نقض نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این آتش‌بس ۷۲ ساعته از ساعت ۲۱ روز یکشنبه دهم اوت به وقت گرینویچ آغاز شده است و تا صبح امروز، دوشنبه ۱۱ اوت هیچ‌یک از طرفین آن را نقض نکرده‌اند.

با این حال، حماس دقایقی پیش از اجرای آتش‌بس اعلام کرد که برای نخستین‌بار پس از پایان آتش‌بس ۷۲ ساعته پیشین در روز جمعه، موشک‌های دوربرد این گروه به تل‌آویو، پایتخت دولت اسرائیل رسیده است.

همچنین به نقل از «رویترز»، یک مقام ارشد اسرائیلی از اعزام مجدد هیئت نمایندگی اسرائیل برای از سرگرفتن مذاکرات صلح در روز دوشنبه در صورت عدم نقض آتش‌بس خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری «الجزیره»، آتش‌بس جدید را گروه‌های فلسطینی پیشنهاد داده‌اند و دولت اسرائیل آن را پذیرفته است.

دولت مصر نیز در بیانیه مربوط به برقراری این آتش‌بس از طرفین خواسته است تا از فرصت پیش‌آمده برای «دستیابی به یک آتش‌بس جامع و دائمی» بهره ببرند.

خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس در گفت‌و‌گو با «خبرگزاری فرانسه» تاکید کرده است که آتش‌بس دائمی تنها با رفع محاصره غزه امکان‌پذیر خواهد شد.

همچنین به نقل از خبرگزاری الجزیره، ایتژاک آهارونوویچ نیز در گفت‌و‌گو با یک رادیوی اسرائیلی گفته است که اگر مذاکرات برای رسیدن به آتش‌بس دائمی راه به جایی نبرد، تنها گزینه ممکن ورود دوباره به غزه خواهد بود.

Share