سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مریم میرزاخانی برنده «جایزه فیلدز» در ریاضیات شد

مریم میرزاخانی، استاد ۳۷ ساله ریاضی در دانشگاه استنفورد، برنده جایزه‌ای شد که آن را معادل «نوبل ریاضیات» می‌دانند. او اولین زن برنده این جایزه است.

این مقاله هنوز در این سایت در دسترس نیست. لطفاً به سایت پیشین زمانه رجوع کنید.

این مقاله را در سایت قدیم ما بخوانید.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • Samrad

  برخورد رسانه ای نظام با این خانم بسیار با مهر و شفقت است. عکس های بی حجاب ایشان را در تمام سایت های اصولگرا و سیما نشان می دهند و حلوا حلوا می کنند. اگر همین فرد در دانشگاه شریف استاد بود و دو تار مویش بیرون میافتاد الان اخراج شده بود. حال با سلام و صلواه به ایران دعوتش کرده اند در حالیکه همسر غیر مسلمان اختیار کرده و این را بر زنان مسلمان هرگز نبخشیده اند. واضح است که نیت خیری در کار نیست و فقط قصد دارند از یک چهره ی علمی بهره برداری سیاسی بکنند. اگر اندکی بینش سیاسی هم داشته باشد در این زمان پا به ایران نمی گذارد. در پیامی که داد اصولا نامی از ایران هم نبرد و البته حق هم دارد . او نباید استاندارد دوگانه را در مورد زنان ایرانی بپذیرد. اینکه چهره ی علمی است بهانه ی خوبی برای نادیده انگاشتن حق هموطنانش نیست

 • amir

  آخ به تو چه مرد حسابی سهمیه اونا کم شده توخودت چیه نخود مغز فقظ منفی بافی و چرت وپرت گفتن خسته نشدیدت ما تا آخرش پای این انقلاب و این خاک وایستادیم و از امثال خانم هم حمایت می کنیم و افتخار تا چشم امثال شما درا

 • علی کبیری

  دوست محترم ما لابد خبرندارند که رهبران جمهوری اسلامی چه به روزگار زنان ودختران با استعداد آورده اند. پائین آوردن سهمیۀ دختران در ورود به دانشگاههای کشور همین اخیراً به مورد اجراء گذاشته شده است. این بزرگترین تبعیض جنسیتی برعلیه زنان است که ورود به دانشگاههای کشور را نه براساس استعداد یک انسان بلکه براساس جنسیت وآن هم به نفع جنس مذکرقانونی کرده است. اگر این عمل حکومت تبعیض نیست، پس چه است؟ ودیگر آنکه درصد بیکاری دربین زنان خیلی بیشتر از مردان است. درحالی که راه ترقی زنان درکشورهای غربی باز بوده وزنان حتی به بالاترین مقامهای نظامی ومدیریت شرکتهای بزرگ و استادی دانشگاهها وغیره رسیده اند، درایران هنوز بحث درمورد جداسازی جایگاه زنان ومردان بوده و برای زنان حقی درمورد ورود به شغل قضاوت هم قائل نیستند چه برسد به شهادت درمقابل دادگاه که شهادت دو زن برابر با شهادت یک مرد محسوب شده ودیۀ زن برمبنای "شتر" و آن هم نصف دیۀ مرد ارزش گذاری میشود.. درمورد تصویب قانون به نفع مردان که حتی میتوانند تاچهار زن اختیارکرده و هرتعداد صیغه و تبعیض در سهم الارث زنان و سلب اختیار از زنان برای لباس وپوشش و قائل نبودن حقی برای زنان درمورد سرپرستی کودکان ومجازات سنگسار وغیره...دیگر چیزی نمیگویم. زن درقرآن تنها یک وسیلۀ رفع شهوت مرد است وبس واینها نیز باپیروی ازقرآن همان سیاست را مورد عمل قرارداده اند. مایۀ شگفتی نیست که نمایندگان الله برروی زمین همچون مرادشان، درمورد زنان فقط وفقط "عقلشان لای پایشان" باشد.

 • علی

  نمی دانم چرا از هر فرصتی برای بهره گیری سیاسی استفاده می شود. خانم میرزاخانی به هیچ دلیل سیاسی از ایران نرفته است. استعداد شگرف او دقیقا در سیستم المپیادها در ایران کشف و پرورش داده شد. بیایید خارج از هر دلیل سیاسی و هر تعلق خاطری به این یا آن گروه افتخارات ملی را ارج نهیم.

 • بهنام

  آفرین بر پروفسور میرزا خانی . واقعآ مایه مباهات ملت ایران گشته و این افتخار را به ایشان و خانواده محترمشان تبریک عرض می نمایم .

 • فرداد

  از خوشحالی در پوستم نمی گنجم. مایه فخر ایرانیان هستید خانم میرزاخانی

 • علی کبیری

  مریم میرزاخانی مایۀ افتخار ایرانیان وبخصوص زنان ایرانیست. جوانان ایرانی وبخصوص دختران وزنان ایرانی که بعداز انقلاب آخوندی بخاطر فشار و آزارهای مشتی هموطن نادان مجبور به خروج از کشور شده اند، دراکثر رشته ها بخوبی درخشیده اند. همین خانم وهم جنسان وی اگر اکنون درایران بودند باید براثرتبعیضهای خشک مغزهای حاکم برکشور، بکار خانه داری وصرف وقت درآشپزخانه وپختن قرمه سبزی میپرداختند. وجود این حکومت مایۀ ننگ است.