Share

به گزارش منابع نزدیک به گروه حماس، امروز به دنبال حمله هوایی اسرائیل به شهر رفح در نوار غزه، سه فرمانده شاخه نظامی این گروه که به عنوان تیپ‌های عزالدین قسام  شناخته می‌شوند، کشته شده‌اند.

Military Ceremony in Gaza

به نظر می رسد اسرائیل قصد دارد عملیات خود را در غزه با هدف قرار دادن مقامات حماس ادامه دهد.

سرویس جهانی بی‌بی‌سی گزارش داده که این کشته‌شدگان رائد ابوعطار، فرمانده ارشد نظامی حماس در منطقه جنوب نوار غزه (شامل رفح و خان یونس)، محمد ابوشمله، فرمانده نظامی حماس در رفح و محمد برهوم، از خویشاوندان فوزی برهوم، سخنگوی حماس و از فرماندهان محلی تیپ‌های عزالدین قسام بوده‌اند.

حدود ساعت ٢:٣٠ دقیقه صبح ٣٠مرداد (٢١ اوت)، هواپیماهای اف-١۶ اسرائیلی در عملیاتی در جنوب نوار غزه، چهار ساختمان بزرگ را با موشک هوا به زمین هدف قرار دادند و آنها را از بین بردند.

وزارت بهداری حماس اعلام کرد که در این حمله، چهار نفر کشته شده‌اند و مدت زمان کوتاهی پس از آن، سخنگوی تیپ‌های عزالدین قسام با ارسال اطلاعیه‌ای برای رسانه‌های خبر، کشته شدن سه فرمانده خود در جنوب غزه را تایید کرد.

مقامات اسرائیلی کشته شدن فرماندهان نظامی حماس را بسیار مهم تلقی می‌کنند. به نظر می‌رسد اسرائیل قصد دارد عملیات خود را در غزه با هدف قرار دادن مقامات حماس ادامه  دهد.

روز گذشته، اسرائیل یک عملیات برای کشتن محمد ضیف، فرمانده کل شاخه نظامی حماس در غزه انجام داد که موفقیت آمیز نبود و همسر و فرزند او جان خود را از دست دادند. به دنبال این عملیات، حماس تهدید کرد که «درهای جهنم» را به روی اسرائیل باز خواهد کرد. اسرائیل می‌گوید پس از آن، بیش از صد موشک از نوار غزه به سوی اسرائیل شلیک شده است، اما از تلفات جانی آن گزارشی در دست نیست.

ممکن است شاخه نظامی حماس به تلافی کشته شدن فرماندهان ارشد خود، عملیات موشکی علیه اسرائیل را شدت بخشد. هنوز مقامات اسرائیلی درباره عملیات بامداد پنجشنبه و کشته شدن سه فرمانده ارشد حماس اظهارنظری نکرده‌اند.

raed a-lattar

رائد العطار

گفته می‌شود فرماندهانی که در حمله هوایی امروز کشته شده‌اند، در فعالیت‌های نظامی علیه اسرائیل مثل قاچاق اسلحه به غزه، حفاری تونل‌های مرزی و اسیر کردن گیلعاد شلیط، نظامی اسرائیلی و ماجرای مبادله او با زندانیان فلسطینی در اسرائیل نقش مهمی داشته‌اند.

به نظر می‌رسد در فیلم ویدیوئی مبادله گیلعاد شلیط با زندانیان حماس، رائد العطار هنگام تحویل او به ماموران مصری حضور دارد.

رائد العطار، اواخر سال ١٩٩٠ به اتهام قتل یک افسر پلیس فلسطینی و کشتن یک دختربچه فلسطینی در تصادف ماشین، هنگام فرار از دست ماموران، تحت تعقیب بوده است. تشکیلات خودگردان نیز پیش از این  او را به جرم قاچاق اسلحه به حبس محکوم کرده بود.

 

Share