ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پنتاگون: «دولت اسلامی» جدی‌ترین تهدید علیه آمریکاست

وزیر دفاع امریکا می‌گوید گروه «دولت اسلامی» از هر گروه تروریستی دیگری که آمریکا تا به حال با آن روبرو بوده خطرناک‌تر است.

ارشدترین مقامات وزارت دفاع آمریکا از خطر گسترش «دولت اسلامی» (داعش) به عنوان جدی‌ترین تهدید علیه آمریکا یاد می‌کنند.

بزرگ‌ کنید
آمریکا خطر گروه دولت اسلامی را بالاتر از هر گروه دیگری ارزیابی می‌کند

به گفته چاک هیگل، وزیر دفاع امریکا، گروه «دولت اسلامی» از هر گروه تروریستی دیگری که آمریکا تا به حال با آن رو به رو بوده یک درجه بالاتر و خطرناک‌تر است، چون آن‌ها توانسته‌اند ایدئولوژی را با یک  استراتژی دقیق و همچنین توان و تاکتیک نظامی به خوبی درآمیزند و از توان مالی بسیار بالایی نیز برخوردارند.

پنتاگون به همین دلیل آن‌ها را خطرناک‌تر از هر تهدید دیگری ارزیابی می‌کند و معتقد است باید برای هر پیشامدی در این زمینه آماده بود.

وزیر دفاع آمریکا در یک نشست خبری که روز پنجشنبه ۲۱ اوت برگزار شد و در آن برخی از بلندپایه‌ترین مقامات پنتاگون نیز حضور داشتند گفت حملات هوایی آمریکا تا حدی توانسته‌ است گروه «دولت اسلامی» را محدود و کنترل کند اما مقابله با آن‌ها طولانی خواهد بود.

ژنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، نیز در این نشست «دولت اسلامی» را یک «سازمان آخرالزمانی» خواند که جدی‌ترین تهدیدات را متوجه آمریکا می‌کند. این مقام ارشد ارتش آمریکا گفت امکان محدود کردن آن‌ها وجود دارد، اما نه برای همیشه. بنابراین لازم است آن‌ها به طور کلی ریشه کن شوند.

اظهارات ژنرال دمپسی یک روز پس از سخنان جان کری، معاون رییس جمهوری آمریکا، در زمینه ضرورت نابود کردن دولت اسلامی منتشر شده است. باراک اوباما نیز به دنبال انتشار ویدیوی سربریدن جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی در سوریه، گروه «دولت اسلامی» را «سرطانی» خواند که در حال گسترش است.

بحث بر سر چگونگی مقابله آمریکا با تهدید جدید

اظهارات مقامات سیاسی و نظامی آمریکا این گمانه‌زنی را مطرح کرده که ممکن است آمریکا بخواهد عملیات نظامی خود را گسترش دهد و فقط به محدود کردن تحرکات «دولت اسلامی» در عراق بسنده نکند.

بزرگ‌ کنید
آمریکا تاکنون فقط به حمله هوایی علیه مواضع داعش در عراق اکتفا کرده است

با این‌حال بحث‌های گسترده همچنان در مورد نحوه و شدت پاسخ آمریکا به گروه «دولت اسلامی» در جریان است. برخی از مقامات نظامی آمریکا از اوباما خواسته‌اند خود را محدود به حملات هوایی نکند و به طور همه جانبه به مقابله با «دولت اسلامی» برخیزد.

ژنرال جان آلن، فرمانده سابق نیروهای آمریکایی در افغانستان، روز چهارشنبه ۲۰ اوت در مقاله‌ای از باراک اوباما خواست تا «دولت اسلامی» را به طور کامل نابود کند. او هرگونه تعلل در این زمینه را اشتباهی بزرگ توصیف کرده است.

آمریکا از روز ۸ اوت حملات هوایی علیه گروه «دولت اسلامی» در عراق را آغاز کرد. بیش از ۹۰ درصد حملات انجام شده به مواضع این گروه در اطراف سد بزرگ موصل بوده است. روز چهارشنبه، ۲۰ اوت نیز شش حمله هوایی دیگر به نیروهای این گروه در اطراف این سد انجام شد. این در حالی است که باراک اوباما چند روز پیش خبر داده بود سد موصل به طور کامل از «دولت اسلامی» پس گرفته شده است.

بن رودز، مشاور سیاست خارجی کاخ سفید، نیز اعلام کرد آمریکا پاسخ خود به این گروه را محدود به «مرزهای جغرافیایی نمی‌کند». در همین حال ژنرال دمپسی نیز تاکید کرده است برای مقابله با «دولت اسلامی» باید اقدامات فرامرزی انجام شود، با این حال او احتمال حمله هوایی آمریکا به مواضع داعش در سوریه را ناچیز دانست.

گرچه آمریکا حملات هوایی شدیدی علیه مواضع «دولت اسلامی» انجام داده، اما باراک اوباما هنوز تمایلی به اعزام نیرو به عراق ندارد و از درگیر شدن تمام عیار در جنگی دیگر در خاورمیانه احتراز می‌کند.

مشاور اسد: «ارتش آزاد» گروگان را به داعش فروخت

ناکامی آمریکا در نجات خبرنگار اسیر خود در سوریه، دولت اوباما را زیر فشار داخلی بیشتری قرار داده است. پس از انتشار ویدیوی سربریدن جیمز فولی توسط «دولت اسلامی» در سوریه، دولت آمریکا به انجام یک ماموریت شکست خورده‌ برای نجات این خبرنگار اذعان کرد. این گروه برای آزادی جیمز فولی درخواست ۱۳۲ میلیون دلار باج از آمریکا کرده بود.

بزرگ‌ کنید
مشاور بشار اسد «ارتش آزاد سوریه» را متهم کرد گروگان آمریکایی را به داعش فروخته‌اند

در همین حال شامگاه پنجشنبه، ۲۱ اوت، «کانال ۴» بریتانیا با یک مشاور بشار اسد در مورد خطرات گسترش «دولت اسلامی» در منطقه گفتگو کرد.

دکتر بثینه شعبان، مشاور رسانه‌ای رییس جمهور سوریه که از دمشق در این گفتگوی تلویزیونی شرکت کرده بود، «ارتش آزاد سوریه» را متهم کرد که گروگان آمریکایی را به گروه «دولت اسلامی» یا داعش فروخته بودند.

خانم شعبان در این برنامه گفت در حالی که غرب «ارتش آزد سوریه» را «اپوزیسیون میانه‌رو» توصیف می‌کند آن‌ها گروگان‌ها را به داعش می‌فروشند. او تاکید کرد جیمز فولی، خبرنگار کشته شده، ابتدا به اسارت نیروهای «ارتش آزاد» درآمده بود.

او خطاب به آمریکا، بریتانیا و فرانسه گفت باید خطر گسترش «دولت اسلامی» را به عنوان تهدیدی علیه بشریت جدی بگیرند و در کنار دولت سوریه به مقابله با آن‌ها بپردازند. با این حال به گفته مشاور رییس جمهوری سوریه، غرب تنها زمانی متوجه تهدیدات این گروه شد که شهروندان آمریکایی هدف قرار گرفتند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • بهنام

    بی عرضه تر از اوباما که به اصطلاح عنوان ریاست جمهوری آمریکا را یدک میکشد تاکنون وجود نداشته است . البته سیاستهای کثیف واشنگتن ایجاب میکرد که ثبات منطقه را بر هم زده و از آب گل آلود ماهی بگیرد . و الی داعش که عددی نیست و خود **** بزرگ آنرا بوجود آورده و از پرتو وجود او بهره برداری میکند .

  • Neda

    شش سال روی جنایات اسد چشم بستی و خط قرمزها را پاک کردی تا گروههای تندرو در منطقه رشد کنند؟!! این گروه مشکوک فقط علیه اکراد و مخالفین اسد مبارزه کرده و بدنبال قاچاق مواد و پول و نفت میباشد!!

  • hasani

    دولت اسلامی خلیفه داعش  = حکومت اسلامی ولی فقیه !