Share

افرادی ناشناس با شلیک به  یک گوزن زرد در باغ وحش خرم آباد، یکی از گونه‌های در حال انقراض جهان را از پای درآوردند.

yellow deer-Khorram Abad-Gavazn Zard

این دومین گوزن زردی است که در چند ماه گذشته در محوطه‌های تحت حفاظت کشته می‌شود

به گفته مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، در تاریخ ۲۴ مردادماه گلوله‌ای به کتف این گوزن بسیار نایاب در داخل باغ وحش شلیک شده بود و این جانور پس از عفونت شدید و موثر واقع نشدن درمان‌ها سرانجام تلف شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کیوان هوشمند اعلام کرد ین گوزن زرد که جنسیت آن نر بود، یک سال قبل به صورت امانت از طرف اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان به باغ وحش خرم آباد سپرده شده بود.

هنوز مشخص نیست چه کسانی و با چه انگیزه ای به این گوزن شلیک کرده اند.

این دومین بار ظرف چند ماه گذشته است که یک گوزن زرد در داخل یک محوطه تحت نظارت با شلیک مستقیم افراد ناشناس کشته می‌شود.

در دی ماه سال ۱۳۹۲ نیز یک راس گوزن زرد در محوطه پارک پردیسان تهران که محل استقرار ساختمان اصلی سازمان حفاظت محیط زیست است با شلیک گلوله کشته شد.

معصومه ابتکار، پس از آن حادثه، شلیک به آن گوزن را «پیامی تهدید آمیز» به سازمان محیط زیست ارزیابی کرد و گفت: «از این پیام‌ها به محیط زیست ندهید که ما خودمان حاضریم به جای طبیعت ایران فدا شویم»

گوزن زرد ایرانی با نام علمی Dama mesopotamica پستانداری از خانواده گوزن و یکی از گونه‌‌های کمیاب و در حال انقراض جهان و در «فهرست قرمز» اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت قرار دارد.

 تنها تعداد محدودی از این گونه ارزشمند در اسارت و در سایت های متخلف تکثیر و نگهداری می شود. از این رو مرگ حتی یک گوزن زرد آسیبی جبران ناپذیر به ذخیره ژنتیکی موجود وارد و امید برای حفظ نسل این گونه را کمرنگ تر خواهد کرد.

Share