ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

خودداری شماری از مدارس ايران از ثبت‌نام رايگان کودکان مهاجر

بخشنامه‌ای از سوی وزارت آموزش و پرورش برای ثبت‌نام رايگان کودکان اتباع خارجی به مدارس فرستاده شده است اما تعدادی از مدارس از اجرای آن سر باز می‌زنند.

محمد لطفی، نماينده تشکل‌های غيردولتی فعال حقوق کودک می‌گويد شماری از مدارس از اجرای بخش‌نامه آموزش و پرورش ایران در خصوص ثبت‌نام رايگان کودکان اتباع خارجی خودداری می‌کنند.

به گزارش روزنامه شهروند، شنبه هشتم شهريور، لطفی گفت: «پس از رايزنی‌هايی که در رابطه با حق تحصيل رايگان و اجباری کودکان با آموزش و پرورش داشتيم، نامه و بخشنامه‌ای به مدارس فرستاده شد که براساس آن دريافت هرگونه وجه بابت ثبت‌نام از واجدين شرايط ممنوع اعلام و در ادامه آن تأکيد شد تا تعيين و ابلاغ شهريه مدارس صرفا از طريق دريافت فرم تعهد، مطابق فرم پيوست بخشنامه اقدام کنند.»

وی افزود: «در مواردی ديده می‌شود خانواده‌ای که قادر به پرداخت هزينه مشخص شده نيست، پس از اصرارهای مکرر برای ثبت‌نام کودک خود با اين عنوان که پدر يا برادر کودک با توجه به ميزان شهريه چند روز برای مدرسه کارگری کند، مواجه می‌شود.»

لطفی گفت: «با اين‌که ثبت‌نام مدارس تا ١٥ شهريور ادامه دارد، اين مدارس اعلام می‌کنند ظرفيت تکميل شده و جايی برای ثبت‌نام ندارند.»

نماينده تشکل‌های غيردولتی فعال حقوق کودک به ضعف‌های بخش‌نامه آموزش و پرورش درخصوص ثبت‌نام رايگان کودکان اتباع در ‌سال تحصيلی جديد اشاره و اعلام کرد: «اين بخشنامه دو ضعف اساسی دارد که در آن همچنان تحصيل رايگان نيست. در اين بخشنامه آمده است تا زمان تعيين شهريه وجهی از خانواده‌ها دريافت نشود؛ حال آن‌که بايد در نظر داشت اين افراد از خانواده‌های فقير هستند و درآمدشان کمتر از کارگران ايرانی است و دريافت شهريه باعث می‌شود بسياری نتوانند به مدرسه بروند.»

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • بیدارزنی خودداری شماری از مدارس ایران از ثبت‌نام رایگان کودکان مهاجر | بیدارزنی

    […] رادیوزمانه: محمد لطفی، نماینده تشکل‌های غیردولتی فعال حقوق کودک می‌گوید شماری از مدارس از اجرای بخش‌نامه آموزش و پرورش ایران در خصوص ثبت‌نام رایگان کودکان اتباع خارجی خودداری می‌کنند. […]