ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

وزیر خارجه چپ‌گرای ایتالیا جانشین اشتون می‌شود

سرانجام و پس از هفته‌ها مذاکره و مشاوره، فدریکا موگرینی، وزیر خارجه ۴۱ ساله و سوسیال دمکرات ایتالیا به جانشینی کاترین اشتون برگزیده شد. موگرینی کار خود را از اکتبر ۲۰۱۴ شروع می‌کند.

سرانجام و پس از هفته‌ها مذاکره و مشاوره، فدریکا موگرینی، وزیر خارجه ۴۱ ساله و سوسیال دمکرات ایتالیا به جانشینی کاترین اشتون برگزیده شد. موگرینی کار خود را از اکتبر ۲۰۱۴ شروع می‌کند.

انتخاب فدریکا موگرینی با مخالفت‌هایی همراه بود

اجلاس اتحادیه اروپا در شامگاه شنبه ۳۰ اوت در مورد انتخاب فدریکا موگرینی به عنوان هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا به توافق رسید. این اجلاس هم‌زمان دونالد توسک، نخست‌وزیر راستگرای لهستان را به ریاست شورای اتحادیه برگزید. توسک ۵۷ ساله، جانشین هرمان فون رمپوی می‌شود.

تعیین جانشین کاترین اشتون در اتحادیه اروپا بارها به تعویق افتاده بود. نخست قرار بود پارلمان اروپا در ۱۷ ژوئیه در مورد مسئول جدید سیاست خارجی تصمیم بگیرد. حتی کاترین اشتون برای شرکت در جلسه تصمیم‌گیری، گفت‌وگوهای خود با مقامات ایرانی در وین را قطع کرد و به بروکسل رفت اما این نشست ناکام ماند.

نشست بعدی در ۲۳ ژوئیه نیز بدون نتیجه پایان گرفت.

احزاب سوسیال دمکرات اتحادیه اروپا از حامیان جدی خانم موگرینی به شمار می‌رفتند اما او به دلیل «مناسبات بسیار دوستانه» با دولت روسیه و پیشینه چپ خود، مخالفانی در پارلمان اروپا داشت. جوانی و کم‌تجربگی نیز از دلایل مخالفت با انتخاب او عنوان می‌شدند.

افزون بر موگرینی، از چهره‌هایی چون کارل د گوخت، وزیر خارجه پیشین بلژیک، کریستالینا گئورگییوا، کمیسر کمک‌های انسان‌دوستانه اتحادیه اروپا و الیزابت گیگو، عضو ارشد حزب سوسیالیست فرانسه و وزیر دادگستری پیشین این کشور به عنوان اصلی‌ترین گزینه‌ها برای جانشینی اشتون یاد می‌شد.

در تعیین پست‌های کلیدی اتحادیه اروپا لازم است منافع کلیه کشورهای عضو اتحادیه در نظر گرفته شود. هم‌چنین طبق اصول این اتحادیه، دستکم یکی از پست‌های کلیدی ریاست شورای اتحادیه و هماهنگ کننده سیاست خارجی آن، باید به یک زن سپرده شود.

دوره مسئولیت کاترین اشتون در اکتبر سال ۲۰۱۴ به پایان می‌رسد اما اعلام شده که وی هم‌چنان در مذاکرات بعدی اتمی گروه ۱+۵ با ایران، نماینده اتحادیه اروپا خواهد بود.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • mansour

    از دست راستی های اروپایی که خیری به ملت ایران نرسیده ،ببینیم این خانم خوشکله  چه نقشه ای برای ما دارد؟ امیدوارم که فهم ایشان بیشتر از کاسه لیس های سوسیالیست  فرانسوی باشد و شخصیت  چپ های اروپایی را به خاطر مشتی  صهیونیست ادمکش به لجن  نمالد.

  • ابوذر

    باید به ظریف یه تبریک خصوصی بگیم ..!!!