ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کشته شدن ده‌ها نفر در اعتراضات ضد دولتی یمن

دست‌کم ۳۰ تن از شورشیان شیعه حوثی‌ و ۲۰ تن از نيروهای دولتی و شبه‌نظاميان هوادار دولت طی روز‌های اخیر کشته شده‌اند.

به دنبال درگيری‌های شورشيان شيعه «حوثی» با نيروهای دولتی یمن، ده‌ها نفر در استان جاف، شمال صنعا پایتخت این کشور کشته‌ شدند.

بزرگ‌ کنید
برخی از سربازان یمنی به مخالفان دولت پیوستند

به گزارش شبکه خبری «الجزیره»، همزمان هواداران اين گروه شيعی در پايتخت به اعتراض‌های خود ادامه دادند. درگيری‌های چند روز گذشته عموماً در استان «جاف» روی داده.

این گزارش می‌افزاید که تلفات هر دو طرف درگیر بسیار بالا بوده است. دست‌کم ۳۰ تن از شورشیان شیعه حوثی‌ و ۲۰ تن از نيروهای دولتی و شبه‌نظاميان هوادار دولت طی روز‌های اخیر کشته شده‌اند.

منابع خبری می‌گویند که درگيری‌ها در چند ساعت گذشته بسيار شديد شده است.

هر دو طرف در حال تلاش برای تحکيم مواضع خود در پايتخت هستند. هدف اصلی بدست آوردن کنترل جاده استراتژيکی است که پايتخت را به دو استان هم‌جوار، جاف و مأرب وصل می کند. این در حالی است که پيشتر آتش‌بسی بر قرار شده بود که به سرعت شکست خورد و جنگ ادامه پيدا کرد.

بزرگ‌ کنید
روز جمعه هواداران دولت در شهر صنعا تجمع کردند

هم‌اکنون فضای صنعا بسيار ملتهب گزارش شده است. تحليل‌گران می‌گويند شورشيان در تلاش هستند تا خود را به عنوان نيروی سياسی غالب در شمال يمن تثبيت کنند. جايی که این گروه «شیعه زیدی» در اکثريت قرار دارند.

جمعه پنجم سپتامبر صدها هزار هوادار دولت در صنعا به خيابان‌‌ها آمده‌اند. در مقابل گروه بزرگی از مخالفان نيز با آمدن به خيابان وعده دادند که تا استعفای دولت تظاهرات خود را ادامه خواهند داد.

مخالفان از هواداران خواسته‌اند تا اعتراضات خود را تشديد کنند. همزمان يک عضو بلند مرتبه دفتر سياسی «حوثی‌» از مردم خواسته است که دست به نافرمانی مدنی بزنند.

پروسه طولانی انتقال قدرت در يمن که پس از استعفای علی عبدالله صالح در فوريه ۲۰۱۲ آغاز شده بود، اکنون به سبب بالاگرفتن اعتراضات در اين کشور به بن‌بست انجامیده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • sina

    اینها با تحریک حکومت اسلامی ایران  بدنبال جنگ داخلی در یمن هستند!