ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

پیشی‌گرفتن استقلال‌طلبان در آستانه همه‌پرسی استقلال اسکاتلند

در آستانه همه‌پرسی استقلال اسکاتلند در روز ۱۸ سپتامبر، نتایج نظرسنجی‌ها، نشان می‌دهد که طرفداران استقلال از مخالفان آن بیشتر است.

یک نظرسنجی نشان می‌دهد که ۱۱ روز مانده به همه‌پرسی اسکاتلند درباره استقلال، تعداد طرفداران استقلال‌ از مخالفان آن بیشتر شده است.

بزرگ‌ کنید
نظرسنجی جدید مؤسسه «YouGov» پیشرفت ۲۲ درصدی موافقان استقلال را در مدت یک ماه نشان می‌دهد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، برپایه آخرین نظرسنجی مؤسسه «YouGo» و روزنامه بریتانيایی «سندی تایمز» طرفداران استقلال اسکاتلند از مخالفان آن پیشی گرفته‌اند.

مؤسسه «YouGo» بریتانیایی است، دفتر آن در لندن است و شعبه‌هایی در کشورهای دیگر نیز دارد. این مؤسسه و «سندی تایمز» نتایج نظرسنجی خود را روز یکشنبه هفتم سپتامبر منتشر کرده‌اند.

در این نظرسنجی طرفداران استقلال اسکاتلند ۵۱ درصد و مخالفان آن ۴۹ درصد آرا را به‌دست آورده‌اند.

قرار است روز پنجشنبه، ۱۸ سپتامبر /۲۷ شهريورماه، همه‌پرسی‌ای درباره استقلال اسکاتلند از کشور بريتانيا، برگزار شود. این همه‌پرسی در پی توافق دولت‌های اسکاتلند و بريتانيا اجرا خواهد شد و در آن اين سئوال مطرح خواهد شد که «آيا اسکاتلند بايد کشوری مستقل باشد یا نه».

اسکاتلند و انگلستان تا سال ۱۷۰۷ کشورهایی با پادشاهی مستقل بودند، اما در سال ۱۷۰۷ دو کشور طی توافقنامه‌ای با هم متحد شده، کشور «پادشاهی متحد بریتانیای کبیر» را به‌وجود آوردند. ولز و ایرلند شمالی نیز شامل «پادشاهی متحد بریتانیای کبیر» می‌شوند.

اگر چه خطاهای نظرسنجی جدید نیز باید در نظر گرفته شود اما چنین نتایجی نشان از نزدیکی دو جبهه در آستانه همه‌پرسی دارد و بخت بیشتری را برای حزب ملی اسکاتلند به رهبری الکس سالموند، نخست‌وزیر این کشور قائل است.

الکس سالموند در ماه سپتامبر ۲۰۱۳ (شهریور ۱۳۹۲)، با حضور در پارلمان محلی، از پیشنهاد دولت خود برای استقلال این بخش از بریتانیا دفاع کرد و گفت که برگزاری همه‌پرسی استقلال اسکاتلند «فرصتی تاریخی» برای مردم این سرزمین خواهد بود.

حزب ملی‌ اسکاتلند در حالی از استقلال این سرزمین حمایت می‌کند که کارزار «با هم بهتر»، متشکل از احزاب محافظه‌کار، کارگر و لیبرال دمکرات اسکاتلند، همچنان خواستار حفظ یکپارچکی بریتانیا هستند.

اتحاد «با هم بهتر» ماه‌ها در نظرسنجی‌ها در صدر قرار داشت اما در آخرین نظرسنجی‌ها موافقان استقلال اسکاتلند رشد صعودی داشته‌اند.

بزرگ‌ کنید
آلیستر دارلینگ، رهبر کارزار «با هم بهتر»: ما مشتاقانه منتظر نبرد همه‌پرسی هستیم.

همه‌پرسی استقلال؛ رقابتی «بسیار تنگاتنگ»

به‌نظر آلیستر دارلینگ، رهبر کارزار «با هم بهتر»، آخرین نظرسنجی نشان می‌دهد که رقابت در همه‌پرسی استقلال «بسیار تنگاتنگ» خواهد بود. دارلینگ با بیان این‌که «ما مشتاقانه منتظر این نبردیم»، افزود: «این نبرد انگلستان نیست، نبرد اسکاتلند است، برای فرزندان این سرزمین و نسل‌های آینده آن. ما در این نبرد پیروز خواهیم شد.»

بلر جنکیز، مدیر اجرایی کارزار موافقان استقلال اسکاتلند، از طرفداران این کارزار خواست بر هدف خود متمرکز بمانند. او گفت: «اگرچه نظرسنجی "YouGov" ما را کمی برتر نشان می‌دهد، با این حال نظرسنجی‌های دیگر نشان می‌دهند که ما هنوز برای پیروزی باید گام‌های بیشتری برداریم.»

روزنامه «سندی تایمز» همچنین گزارش داده است که ملکه الیزابت دوم «از نزدیک و با علاقه» روند همه‌پرسی اسکاتلند را دنبال می‌کند و خواسته است تا هر روز او را در جریان رویدادهای این همه‌پرسی قرار دهند.

احزاب بزرگ بریتانیا، از جمله حزب محافظه‌کار دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، در حال حاضر باید طرحی را برای انتقال احتمالی قدرت در اسکاتلند آماده کنند. یک ماه پیش در نظرسنجی «YouGov» در هفتم ماه اوت، ۶۱ درصد از شرکت‌کنندگان مخالف استقلال و ۳۹ درصد موافق آن بودند. نظرسنجی جدید پیشرفت ۲۲ درصدی موافقان استقلال را در مدت یک ماه نشان می‌دهد.

روز سه‌شنبه گذشته در یک نظرسنجی دیگر از سوی «YouGov» برای روزنامه تایمز، ۴۷ درصد مخالف استقلال اسکاتلند و ۵۳ درصد موافق آن بودند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.