ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ائتلاف اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس

اصلاح‌طلبان در ایران، این بار می‌خواهند با محوريت اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و محمدرضا عارف، ائتلاف واحدی را برای انتخابات مجلس دهم تشکیل دهند.

اصلاح‌طلبان با محوريت اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و محمدرضا عارف در نظر دارند تا با ائتلافی واحد در انتخابات دهمین دوره مجلس شرکت کنند.

بزرگ‌ کنید
محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی و محمدرضا عارف

حسن رسولی، عضو هیأت مديره «بنياد اميد ايرانيان» روز يکشنبه ۲۳شهريورماه، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کار ايران (ايلنا)، ضمن اعلام اين خبر افزود که اين سه چهره سياسی با توجه به «تجربه موفق» انتخابات رياست‌ جمهوری سال ۱۳۹۲می‌خواهند تا «به صورت حزبی، جبهه‌ای و دور از هرگونه تفرقه» در انتخابات مجلس سال آينده شرکت کنند.

او با اشاره به اينکه در انتخابات رياست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ «نيمی از اعضای وقت شواری نگهبان و هیأت مرکزی نظارت به نفع يک داوطلب در مجامع عمومی موضع‌گيری می‌کردند»، ابراز اميدواری کرد که شورای نگهبان، صداوسيما و مسئولان اجرايی نظارت «عادلانه‌ای» بر انتخابات سال آينده اعمال کنند.

در همين رابطه، حسين مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران نيز يکشنبه ۲۳شهريور، در گفت‌و‌گو با ايلنا گفته «اصلاح‌طلبان و کارگزاران به شکل متحد و با محوريت محمد خاتمی وارد عرصه انتخابات خواهند شد.»

مرعشی همچنين حسن روحانی را به‌عنوان رئيس‌جمهوری وفادار به وعده‌های اصلاح‌طلبانه خويش توصيف کرد.

او در پاسخ به اين پرسش که آيا ناطق نوری نيز در ائتلاف انتخاباتی محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی حضور خواهد داشت، افزود: «ناطق نوری هنوز برای آغاز يک جريان در اصول‌گرايی قانع نشده است.»

حسن رسولی نيز احتمال ائتلاف اصلاح‌طلبان با اصولگرايان به‌اصطلاح «ميانه‌رو» را نه تأييد و نه تکذيب کرده بود.

سخنگوی حزب کارگزاران انقلاب اسلامی، در ادامه اشتباه اصولگرايان در انتخابات را «اتکا به شورای نگهبان برای حذف رقيب» دانست. به نظر می‌رسد اين اظهارنظر با توجه به ادعاهای هميشگی درباره دخالت جهت‌دار شورای نگهبان به نفع اصولگرايان ايراد شده است.

محمدرضا عارف، رئيس بنياد اميد ايرانيان نيز شنبه ۲۲شهريور، در جمع اصلاح‌طلبان استان گلستان به سخنرانی پرداخت و در آن، انتخابات سال آينده مجلس را «يکی از مهم‌ترين انتخابات بعد از پيروزی انقلاب» دانست.

عارف که در اين سخنرانی از دولت روحانی دفاع کرد و انتقادهای اخير از دولت وی را غالباً «غيرمنصفانه» خواند، احتمال ائتلاف اصلاح‌طلبان با برخی از اصولگرايان را منتفی ندانست اما افزود: «هرگونه ائتلاف و تعامل با جريان رقيب با حفظ هويت اصلاح‌طلبی خواهد بود». به نظر می‌رسد اين اظهارنظر نيز درباره احتمال ائتلاف با ناطق نوری، اصلی‌ترين رقيب اصولگرای محمد خاتمی در انتخابات سال ۱۳۷۶ايراد شده باشد.

رسول منتجب‌نيا، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی نيز در گفت‌و‌گوی روز شنبه خود با روزنامه «اعتماد»، بر ائتلاف ميان اصلاح‌طلبان و اعتدا‌لگرايان (نامی که بيشتر به جريان‌های سياسی مرتبط با هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی اطلاق می‌شود) تأکيد کرده و گفته بود که «در انتخابات مجلس پيروز هستيم».

روز يکشنبه ۲۳شهريورماه، غلامعلی حداد عادل نيز در کنار فعاليت‌های تبليغی گسترده اصلاح‌طلبان و اعتدالگرايان برای انتخابات سال آينده مجلس، در جمع خبرنگاران در تبريز گفت که «برای صحبت از انتخابات مجلس هنوز زود است». با اين حال، وی با اميدواری از «عبرت‌گرفتن» اصولگرايان از گذشته، به تلاش‌هايی برای شکل‌گيری وحدت در ميان اصولگرايان اشاره کرد.

انتخابات دهمین دوره مجلس ایران در دو دور در اسفند ۱۳۹۴ و اردیبهشت ۱۳۹۵ برگزار خواهد شد.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • احمد

    با فرید سخت موافقم تا جلودار حکم نده همه اینا پشمه

  • nima

    «تجربه موفق» انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۱۳۹۲!! بنده خدا وزیر اموزش عالی نیمه اصلاحات چی را دوام نیاوردند.  بقیه کی امنیتی و بازجو و از خودشان بوده اند!

  • farid

    تا رهبرتان تایید نکند٬ کاری عبث است !! فعلا که با وجود دعا به ٌمحضر مبارک رهبر عالیقدر حضرت آیت الله خامنه ­ای مدّ ظلّه العالی ْ  ٬ممنوع الخروجتان کرده !