ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

خامنه‌ای: من همکاری با آمریکایی‌ها علیه داعش را رد کردم

آیت‌الله خامنه‌ای اعلام کرد که برای مبارزه با داعش آمریکایی‌ها ابتدا از ایران درخواست همکاری کردند اما وی به‌رغم موافقت برخی مسئولان، با این همکاری مخالفت کرده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که این آمریکایی‌ها بودند که از حکومت ایران خواستند تا در مبارزه با داعش با آن‌ها همکاری کند اما به‌رغم موافقت برخی مسئولان ایرانی، وی این همکاری را رد کرده است.

علی خامنه‌ای: ايران از ابتدا مخالفت خود را با حضور در ائتلاف ضد داعش اعلام کرده بود

به گزارش پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر آيت‌الله علی خامنه‌ای، وی که صبح روز دوشنبه ۲۴ شهریورماه پس از پايان دوران بستری بودنش در بيمارستان سخن می‌گفت، شنیدن سخنان مقامات آمریکایی درباره مبارزه با داعش را «تفریح» خود در این مدت دانست.

وی با اشاره به این‌که مقامات آمریکایی گفته‌اند از ايران برای مبارزه با داعش دعوت نخواهند کرد، گفت در همان روزهای حمله داعش به عراق، سفير آمريکا در عراق از سفير ایران در عراق درخواست کرده که ايران و آمريکا جلسه‌ای برای مذاکره و هماهنگی در مورد داعش داشته باشند.

به‌گفته وی سفير ایران اين موضوع را به مقامات ایرانی در داخل کشور منتقل می‌کند که «برخی مسئولان هم با اين جلسه مخالفتی نداشتند» اما وی مخالفت کرده و گفته است در اين قضيه ایران با آمريکايی‌ها همراهی نمی‌کند چراکه «آن‌ها نيت و دست آلوده‌ای دارند».

صبح دوشنبه ۱۵سپتامبر، نشست پاریس با موضوع همیاری جامعه جهانی در رویارویی با داعش در عراق و سوریه آغاز به کار کرد. وزیران خارجه ۳۰کشور در این کنفرانس حضور دارند. ایران اما در میان مدعوین نیست.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پیش‌تر گفته بود که ایران جایی در ائتلاف ضد داعش ندارد و حمایت این کشور از بشار اسد برای حفظ قدرت و نقشی که سپاه قدس در سوریه ایفا کرده، حضورش در کنفرانس پاریس را «نامناسب» می‌سازد.

آيت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان جان کری گفت: «همين وزير امور خارجه آمريکا، شخصاً به آقای دکتر ظريف (وزیر خارجه ایران) درخواست داده بود که بياييد در قضيه داعش با ما همکاری کنيد اما دکتر ظريف درخواست او را رد کرده بود.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین گفت معاون وزير امور خارجه آمريکا هم در مذاکرات هسته‌ای با عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران، بار ديگر اين درخواست را تکرار کرده اما عراقچی نيز این درخواست را رد کرده است.

علی خامنه‌ای گفت: «اکنون آنها به دروغ می‌گويند که ما ايران را در ائتلاف شرکت نخواهيم داد در حالی که ايران از ابتدا مخالفت خود را با حضور در چنين ائتلافی اعلام کرده بود.»

وی با تأکيد بر اين‌که «آمريکايی‌ها قصد اقدام جدی بر ضد داعش ندارند»، افزود این اقدام نیروها و ارتش عراق بود که «کمر داعش را شکست» و نه اقدام آمریکا.

وی ائتلاف ضد داعش را هم‌طراز ائتلاف‌های دیگری دانست که علیه حکومت سوریه شکل گرفت اما به‌گفته وی راه به جایی نبردند.

رهبر جمهوری اسلامی گفت: «هدف آمریکا [در عراق و سوریه]... همان کاری است که در پاکستان انجام می‌دهند و با وجود دولت مستقر و ارتش قوی، بدون اجازه وارد خاک اين کشور می‌شوند و نقاط مختلف را بمباران می‌کنند.»

وزیر خارجه آمریکا شامگاه یکشنبه ۱۴ سپتامبر در پایان سفر به قاهره، از همراهی چند کشور عربی در عملیات هوایی علیه داعش خبر داد اما نامی از آنها نبرد. جان کری از پیشنهاد شماری از کشورها برای اعزام نیروی نظامی در مقابله با داعش نیز ابراز خشنودی کرد.

جان کری در رایزنی‌های خود در جده، موافقت ۱۰ کشور عربی را برای مشارکت در «ائتلاف ضد داعش» جلب کرده اما این موافقت به معنای حضور این کشورها در عملیات نظامی علیه داعش نیست.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • سعید

  نازش قهرمانانه می فرمایند. حالا که تحویلش نگرفته اند و در هیچ ائتلاف و کنفرانسی ایران راه نداده اند گنده گویی می کند. انگار نه انگار که پزشکان ایشان را از زور زدن و فشار آوردن بر نواحی تحتانی منع کرده اند. ایران مدتهاست که بارکشی مفت می کند. در عراق، افغانستان، بوسنی، چچن، سومالی، سودان، بحرین، سوریه و ... برای منافع دیگران پول و خون میریزد و سرآخر دست از پا درازتر و با خفت راهی خانه می شود. یک جو عقل در سر به از یک هندوانه پروستات در ته!

 • آبپرور !

  من این ادبیاتشو قبول ندارم ولی اینی که آمریکا و عربستان و ترکیه و قطر و اسراییل و اردن ،دست‌اندرکار تهیه و تنظیم داعش بوده‌ند رو میپذیرم .عقل سلیم از مجموعه شواهد و قرائن به همین نتیجه میرسه.ازینور اونورم خبرهایی درز کرده که اینها خودشون این ساختمون شیطانی رو روی فونداسیون افسرای بعثی بنا کرده‌ند .این شو تبلیغاتی رو هم غربی‌ها برای مشروع کردن نزول اجلال مجددشون به عراق ترتیب داده‌ند . تا هم مردم خودشون و هم عراقی‌ها و بقیه رومجاب کنن که این گره کور فقط به دستای با کفایت اونا باز میشه ...ما در این دو کشور در جنگ با داعش و متحدای غربیو منطقه‌ایش کشته میدیم و تروریستیم .و عربستان و اردن و آمریکا خالقان القاعده و داعش و باقی ضد شیعه‌های پیدا و ناپیدا ...ضدتروریسمند !!!.. من هیچ خیری تو این دودوزه بازی آمریکا نمیبینم نه برای ما نه برای عراق .چه خیالیه واسه غربیها !؟ اینجا کلا دعوا سر لحاف ماست ...

 • faryad

  جمهوری اسلامی خود از بانیان ایجاد داعش برای مبارزه با اکراد و مخالفین اسد بوده. ایدلوژی و عملکرد انها مثل اعمال حچاب اجباری و شلاق و ابلاغ حکم اعدام با دادگاههای یک دقیقه ای و تیرباران دسته جمعی و ترور و کشتن روزنامه نگاران و...و ممنوعیت موسیقی و....همه مثل جمهوری اسلامی ایران میباشد

 • nima

  عراق  و سوریه چه ربطی به مردم ایران دارد؟! چرا  پول صادرات نفت ایران٬ اسلحه و موشک شده و به یمن و غزه و عراق و سوریه و افریقا و....فرستاده شده و یا به جیب گشاد بعضی ها رفته ؟

 • بهنام

  خیلی جالب است که تا دیروز حکومت ننگین جمهوری اسلامی خواهش و التماس میکرد تا در کنفرانس پاریس راهش دهند و اکنون که راهشان ندادند و آنها را داخل آدم حساب نکردند ، رهبر پوشالی اذعا میکند که این من بودم که به آمریکائیها در عراق نه گفتم . دروغ میگویند مثل ( با وفا ترین دوست انسان ) و بعد میگویند ما اسلامی هستیم . البته راست میگویند ، اسلام یعنی همین مغلطه ای که الان بشریت با آن در عراق و سوریه و بیشتر مناطق خاور میانه دست به گریبان است .