ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ازدواج بيش از چهار هزار دختر زير ۱۵ سال در آذربايجان شرقی

بر پايه آمار اين مقام دولتی، در سال ۱۳۹۲، چهار هزار و ۴۸۲ مورد ازدواج زير ۱۵ سال مربوط به دختران و شش مورد نيز مربوط به پسران بوده است.

ليلا جاويدان، معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربايجان شرقی می‌گويد در سال ۱۳۹۲ بيش از چهار هزار ازدواج زير ۱۵ سال در اين استان ثبت شده است.

به گزارش سايت محلی اويان‌نيوز، جاويدان همچنين گفت که در اين سال سه مورد ازدواج زير ۱۰ سال نيز در استان آذربايجان شرقی ثبت شده است.

بر پايه آمار اين مقام دولتی، در سال ۱۳۹۲، چهار هزار و ۴۸۲ مورد ازدواج زير ۱۵ سال مربوط به دختران و شش مورد نيز مربوط به پسران بوده است.

بالا بردن سن ازدواج زنان در قوانين ايران يکی از خواسته‌های فعالان حقوق زنان در اين کشور است.

شماری از مقامات ايران ازدواج زودهنگام دختران را راهی برای جلوگيری از «فساد» می‌دانند.

اين در حالی است که بنا به آمار ارائه شده از سوی صندوق حمايت از کودکان سازمان ملل متحد (يونيسف)، عوارض ناشی از بارداری و زايمان يکی از مهم‌ترين علل مرگ دختران در سنين ۱۵ تا ۱۹ سال در سطح جهان است و سالانه منجر به ۷۰ هزار مرگ می‌شود.

بنا به اين گزارش، نوزادان مادران کمتر از ۱۸ سال نيز ۶۰ درصد بيشتر از ساير نوزدان با خطر مرگ و بيماری روبه‌رو هستند.

به گفته مرکز آمار ايران، سيستان و بلوچستان، بيشترين زنان ازدواج کرده زير ۱۵ سال را دارد.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • آرمان شهر | Armanshahr| بنیاد آرمان شهر | هفت‌روز نامه حقوق بشری زنان ـ شماره 65

    […] […]

  • بیدارزنی ازدواج بیش از چهار هزار دختر زیر ۱۵ سال در آذربایجان شرقی | بیدارزنی

    […] رادیوزمانه: لیلا جاویدان، معاون امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی می‌گوید در سال ۱۳۹۲ بیش از چهار هزار ازدواج زیر ۱۵ سال در این استان ثبت شده است. […]