ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آلودگی ماهیان دريای خزر به سموم کشاورزی

یک کارشناس ارشد محیط زیست از مسموميت ماهيان خزر خبر داد. او گفته از آنجا که خزر درياچه بسته است، اين سموم و عناصر سرطان‌زا را در خود حفظ می‌کند.

حسين حيدری، عضو هیأت‌علمی سازمان تحقيقات گياه‌پزشکی ايران از مسموميت ماهيان خزر خبر داده است.

بسياری از گونه‌های دريای خزر بر اثر همين آلودگی از بين رفته يا جمعيت آن به‌طور چشمگيری کاهش یافته

حيدری در مصاحبه‌ای با روزنامه شهروند که روز يکشنبه ششم مهر چاپ شده، گفت: «۷۰ ‌درصد سموم کشاورزی ايران در مازندران مصرف می‌شود و پساب سمی مزارع هم از طريق رودخانه‌های اين منطقه به دريا ريخته می‌شود.»

وی افزود: «دريای خزر که در واقع درياچه بسته است، به ديگر آب‌های آزاد دسترسی ندارد و اين سموم و عناصر سرطان‌زا را در خود حفظ می‌کند.»

به گفته عضو هیأت‌علمی سازمان تحقيقات گياه‌پزشکی ايران «اين سموم حتی با تبخير آب دريا و ريزش‌های جوی از بين نمی‌رود و دوباره از طريق باران به دريا برمی‌گردد بنابراين با گذشت زمان و افزايش حجم آلودگی، خزر روز به روز سمی‌تر می‌شود و سموم موجود در دريا به بدن آبزيان ساکن خزر وارد شده و اين سموم از طريق خوردن ماهی به بدن انسان منتقل می‌شود.»

برخی مرگ‌ومير ماهيان کفال و کاهش قابل‌توجه ذخاير ماهيان خزر را به آلودگی شيميايی دريای خزر نسبت داده‌اند

وی می‌گويد: «بسياری از گونه‌های دريای خزر بر اثر همين آلودگی از بين رفته يا جمعيت آن به‌طور چشمگيری کاهش داشته است.»

سال گذشته تصاويری از مرگ ماهيان کفال دريای خزر در رسانه‌ها منتشر شد که مسئولان شيلات و سازمان دامپزشکی ايران علت آن را «بيماری ويروسی» اعلام کردند اما پژوهشگران و استادان علوم‌ دريا اين موضوع را رد کرده و آن را به آلودگی آب خزر به سموم کشاورزی نسبت دادند.

از جمله مجيد محمدزاده، استاد دانشگاه گلستان سال گذشته مرگ‌ومير ماهيان کفال و کاهش قابل‌توجه ذخاير ماهيان خزر را به آلودگی شيميايی دريای خزر نسبت داده و به شمال‌نيوز گفته بود: «آب ٦٠ رودخانه آلوده به پساب‌های سمی کشاورزی به دريای خزر می‌ريزد و اين موضوع نه‌تنها باعث مرگ‌ومير ماهيان کفال که ساير گونه‌های ماهی نيز شده است.»

همچنين محمدرضا فاطمی، مدير گروه دريا دانشگاه علوم و تحقيقات نيز علت مرگ ماهيان کفال دريای خزر را به فاضلاب مسموم کشاورزی نسبت داده بود.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • mansour

    ایا این مسئولان راه حلی هم ارائه داده اند؟ کشاورزی بدون سم خوب است،ولی خرج و دخل کشاورز با کسری زیادی روبرو میشود  که دولتهای نالایق  قبل و بعد از انقلاب بدان بی توجه بوده اند. در کشورهای مدرن و دارای نظام های مردمی(دمکراسی نسبی خوب) از کشاور و  محیط زیست حمایت میشود،ولی در ایران رشوه خواری و اختلاس و دزدی از بیت المال، یک اصل و نیز نشان وفاداری به نظام شده است.ضمنأ مسئولین نادان و بی لیاقت در  ایران،آذربایجان،ترکمنستان و حتی در روسیه نه توجه به لایروبی رودها،نه توجه به کنترل  فاضلاب ها و نه توجه به فصل تخم ریزی ماهی ها دارند.لذا نباید تعجب کرد که چرا  نسل  ماهی از بین میرود .