ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

۷۰ درصد سالمندان ایران بیمه تکمیلی ندارند

یک مقام شورای ملی سالمندان ایران می‌گوید ۲۰ درصد سالمندان بیمه پایه دارند و ۶۰ تا ۷۰ درصد آنها فاقد بیمه تکمیلی هستند. ۳۰ درصد جمعیت ایران طبق پیش‌بینی‌ها رو به سالمندی ‌می‌رود.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان ایران می‌گوید حدود ۲۰ درصد سالمندان بیمه پایه دارند و ۶۰ تا ۷۰ درصد آنها فاقد بیمه تکمیلی هستند. ۳۰ درصد جمعیت ایران طبق پیش‌بینی‌ها رو به سالمندی ‌می‌رود.

صادق رستمی، رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان می‌گوید با وجود شروع ثبت نام بیمه سلامت همگانی از خرداد ماه، هنوز درصد قابل توجهی از سالمندان نتوانسته‌اند از بیمه‌های پایه و تکمیلی استفاده کنند. رستمی می‌گوید قریب به ۷۰ درصد سالمندان بیمه تکمیلی ندارند که یک علت آن هزینه‌های بالای درمان آنهاست: «سازمان‌های بیمه‌گر حاضر به پوشش نیستند.»

بیمه پایه در برگیرنده خدمات پایه پزشکی اعم از معاینه، تشخیص و درمان بیماری‌هاست و بیمه تکمیلی شامل خدمات پاراکلینیکی، آزمایشگاهی، عمل جراحی و خدمات مربوط به بستری شدن در بیمارستان می‌شود. رستمی می‌گوید ۲۰ درصد سالمندان حتی بیمه پایه هم ندارند.

صادق رستمی، جمعه ۱۱ مهر در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایسنا» عنوان کرده که در چارچوب سند ملی راهبردی سالمندان، دستورالعمل بیمه‌های مراقبتی آماده شده تا بیمه‌های پایه و تکمیلی سالمندان به مجرای عملی بیفتد. او افزوده که سند یاد شده، علاوه بر موضوع بیمه‌ها، مسائلی از قبیل رفاه، امنیت اجتماعی، معیشت، اقتصاد، ورزش و تندرستی سالمندان را در بر می‌گیرد.

پیش از رستمی، علی ربیعی، وزیر کار، رفاه و تعاون اجتماعی ایران از گنجانده شدن بخش مختص سالمندی در برنامه ششم توسعه ایران خبر داده اما نگفته بود که سند مورد نظر واجد چه نکات و راه‌کارهایی برای خدمات بیمه‌ای، مراقبت‌های درمانی یا توانبخشی خواهد بود.

ربیعی در ۵ مهر و در حاشیه اولین نشست شورای ملی سالمندان گفته بود که ساختار و فرهنگ جامعه ایرانی باید با توجه به رشد آمار سالمندی برای پذیرش سالمندان آماده شود. او اذعان کرد که سالمندان ایرانی با مشکلات معیشتی روبه‌رو هستند و جمعیت سالمندی به سمت زنانه‌شدن پیش می‌رود.

ربیعی در سخنان خود گفته بود که بخشی از سالمندان حمایت مالی می‌شوند اما از حمایت عاطفی و پرستاری بی‌بهره‌اند: «دولت باید در این زمینه آینده‌نگری‌های خاصی را انجام دهد.»

در سرشماری سال ۱۳۹۰ اعلام شده بود که حدود ۶ میلیون سالمند در ایران زندگی می‌کنند. مرکز پژوهش‌های مجلس در زمستان ۱۳۸۹ گزارشی در هشدار نسبت به پیر شدن جمعیت ایران داد و بر لزوم برنامه‌ریزی برای تمرکز بر نیازهای سالمندان و سالخوردگان در دو دهه آینده تاکید ورزید. در این گزارش آمده بود که نیمی از سالمندان کشور دچار اختلالات حرکتی هستند و نیاز به رسیدگی‌های ویژه دارند.

طبق شواهد موجود، بیش از نیمی از زنان سالمند و حدود یک چهارم مردان سالمند از نظر اقتصادی به اطرافیان خود وابسته هستند. تعداد زیادی از آنها زیر پوشش هیچ بیمه‌ای قرار ندارند و اگر هم دارند‌، خدماتی چون توانبخشی، مراقبت در منزل یا مراقبت‌های آسایشگاهی را دریافت نمی‌کنند.

مسئولان شورای عالی سالمندان ایران در حالی از نداشتن بیمه تکمیلی ۷۰ درصد سالمندان کشور خبر می‌دهند که بیماری‌های مفصلی، مشکلات کلیوی و عروقی و ضعف بینایی و شنوایی از جمله بیماری‌های رایج در دوران پیری هستند و درمان بسیاری از آنها به صورت سرپایی میسر نیست. هزینه‌های بستری شدن در بیمارستان و معاینات و رسیدگی‌های تخصصی فیزیوتراپی بدون برخورداری از بیمه تکمیلی کمرشکن است. عنوان می‌شود که ۳۰ درصد سالمندان هیچ گونه مستمری ندارند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.