Share

امیررضا محمدی‌نژاد، رئیس اداره محیط زیست شهرستان پلدختر در استان لرستان از بازداشت یک «خبرنگار» به اتهام «شکار» خبر داد.

kal vahshi

آمارهای تقریبی جدید از علف‌خواران اصلی کشور نشان می‌هد که تنها ۱۱۱ هزار راس از آن‌ها در ایران باقی مانده است که این شامل مجموع کل‌ها، بزهای وحشی، قوچ‌ها، میش‌ها، آهوها و گوزن‌ها می‌شود

به گزارش روز جمعه ۱۱ مهر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، محمدی‌نژاد در جمع خبرنگاران گفت: «طی گزارش همیاران محیط زیست مبنی بر وجود سر یک رأس کل وحشی در منزل یکی از خبرنگاران شهرستان، با گرفتن مجوز ورود به منزل این شخص از سوی دادگستری و نیروی انتظامی، سر کل وحشی کشف و ضبط شد.»

وی افزود: «این کل که ۱۰سال سن داشته از منزل این خبرنگار به دست آمد. جالب اینکه این فرد در برخی گزارش‎های خود مردم را دعوت به همکاری و همیاری با محیط زیست می کرد ولی متأسفانه خودش به آنچه می‌‌گوید پایبند نیست و عمل نمی‌کند.»

به گفته محمدی‌نژاد، پرونده این خبرنگار به مراجع قضایی ارسال شده است. نام این خبرنگار اعلام نشده است.

کل وحشی در خطر انقراض

آمارهای موجود از تعداد جانوران، میزان شکار و همچنین اسلحه‌های موجود نشان می‌دهد که شکار بی‌رویه یکی از مشکلات مهم محیط زیست ایران طی چندین دهه اخیر است که به شدت بر تعداد حیوانات وحشی اثر گذاشته و جمعیت برخی گونه‌‌ها را به شدت کاهش داده و یا به انقراض کشانده است.

بر پایه آمار سازمان محیط زیست ایران از میان ۱۹۴ گونه شمارش شده پستانداران در ایران، ۱۷ گونه آن‌ها با خطر انقراض روبرو هستند. در خصوص پرندگان نیز حدود ۲۰ گونه از آن‌‌ها در معرض خطر انقراض در ایران قرار دارند.

سازمان محیط زیست ایران عامل اصلی انقراض این جانوران را تخریب و تکه‌تکه شدن زیستگاه‌های آن‌ها، شکار و صید بی‌رویه و خشکسالی‌های متوالی در کشور می‌داند. همچنین این سازمان تأکید دارد عدم وجود ابزار و امکانات کافی حتی برای حفاظت از نمونه‌های بسیار برجسته و کمیاب مانند یوزپلنگ یا گور ایرانی، آینده این جانوران در معرض انقراض را با ابهام رو به رو کرده است.

آمارهای تقریبی جدید از علف‌خواران اصلی کشور نشان می‌هد که تنها ۱۱۱ هزار رأس از آن‌ها در ایران باقی مانده‌اند که این تعداد شامل مجموع کل‌ها، بزهای وحشی، قوچ‌ها، میش‌ها، آهوها و گوزن‌ها می‌شود. این در حالی است که مقایسه این وضعیت با وضعیتی که حدود پنجاه سال پیش در ایران وجود داشته نشان می‌دهد جمعیت این جانوران در بعضی مناطق به تنهایی بیش از رقم فعلی در کل ایران بوده است.

صدور مجوز شکار که در اختیار سازمان محیط زیست ایران قرار دارد نیز مورد انتقاد برخی از فعالان محیط زیست و حیات وحش در ایران قرار دارد.

به گفته این فعالان درحالی که آمار دقیقی از تعداد جانوران در زیستگاه‌های مختلف وجود ندارد و در وضعیتی که حیات وحش ایران روند قهقرایی در پیش گرفته و بسیاری از گونه‌های آن در معرض خطر هستند، صدور مجوز شکار، حتی به صورت محدود، از سوی سازمان محیط زیست ایران قابل پذیرش نیست.

Share