Share

درحالی که شهر «کوبانی» هنوز در محاصره گروه «دولت اسلامی» قرار دارد، مبارزان کرد «یگان‌های مدافع خلق» (ی پ گ) در انتظار حمله سنگین دیگری از سوی داعش برای تصرف شهر هستند.

kobani today

نبردهای روز شنبه، چهارم اکتبر، «شدت کمتری» نسبت به نبردهای روزهای پیش از آن داشته

خبرگزاری «رویترز» ضمن اعلام خبر بالا در گزارش خویش، اشاره کرده‌است که حملات هوایی نیروهای ائتلاف در روزهای پیشین باعث شده که نبردهای روز شنبه، چهارم اکتبر، «شدت کمتری» نسبت به نبردهای روزهای پیش از آن داشته باشد.

در همین حال، خبرنگار شبکه خبری «الجزیره» که در سوروچ، شش‌کیلومتری کوبانی، مستقر است، از شنیده‌شدن صدای خمپاره‌های داعش در روز یکشنبه، پنجم اکتبر خبر داده‌است. روز جمعه، سوم اکتبر نیز نبرد بسیار شدیدی بین مبارزان کرد «گردان‌های مدافع خلق» با پیکارجویان داعش درگرفت و حدود ۸۰ خمپاره از سوی داعش بر مواضع مبارزان کرد فرود آمد.

خبرنگار دیگری از الجزیره گزارش داده‌است که جمعه‌شب، سوم اکتبر، داعش چهار بار تلاش کرده‌است تا شهر کوبانی را از سمت شرقی آن تسخیر کند. بر اساس گزارش او، حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا به جلوگیری از پیشروی داعش کمک‌ کرده‌است.

مرکز فرماندهی ارتش ایالات متحده نیز روز شنبه چهارم اکتبر، گفت که چهار موضع داعش را در اطراف کوبانی بمباران کرده‌است.

بیشتر بخوانید: تشدید درگیری‌ نیروهای کرد و دولت اسلامی در کوبانی

واکنش‌ها در ترکیه

در حالیکه ارتش ترکیه در سرتاسر این شهر کردنشین در مرز با سوریه، پراکنده شده و ایست‌های بازرسی تمام راه‌های منتهی به روستاهای مرزی را کنترل می‌کنند، اما افراد محلی فعالیت ارتش را در نسبت با اتفاق‌های «کوبانی» در سوریه صرفاً نمایشی می‌دانند.

kobani1212121

نبردهای روز شنبه، چهارم اکتبر، «شدت کمتری» نسبت به نبردهای روزهای پیش از آن داشته

به گزارش خبرگزاری «الجزیره»، در حالی افراد محلی ارتش ترکیه را در برابر داعش صرفاً تماشاچی می‌دانند که تنها در روستای « مورسیتپینار»، هم‌مرز با محل نبرد بر سر کوبانی، ۵۰ تانک ارتش ترکیه مستقر شده‌اند و پلیس به ذخیره اسلحه و مهمات دست زده‌است.

در دو روز اخیر، سوم و چهارم اکتبر، دست‌کم ۶۰ مبارز مجروح کرد به سوروچ  آورده شده‌اند و تحت مداوا قرار گرفته‌اند.

کوبانی شهری در «روژآوا» (کردستان سوریه) است که مدت‌ها در محاصره داعش بوده‌است، اما در دو هفته‌ی اخیر به‌شدت تحت حمله‌های سنگین این گروه قرار گرفته. «گردان‌های مدافع خلق» نزدیک به «پ ک ک» که دفاع از شهر را برعهده دارند، هنوز در برابر حمله سنگین داعش با تانک، تجهیزات سنگین و خمپاره‌باران مقاومت کرده‌اند. آن‌ها در جدیدترین بیانیه خود روز جمعه سوم اکتبر برای نشان‌دادن «مقاومت بی‌پایان» در برابر داعش «سوگند» یاد کردند.

kobani-zanan

«گردان‌های مدافع خلق» نزدیک به «پ ک ک» دفاع از شهر را برعهده دارند

با این حال، پنجشنبه دوم اکتبر هزاران کرد در شهر دیاربکر به خیابان‌ها ریخته‌بودند تا دولت ترکیه را به نشان‌دادن واکنش جدی‌تر علیه داعش ترغیب کنند.

بالاخره در حالیکه گروه «دولت اسلامی» (داعش سابق) به سوی مقبره «سلیمان‌شاه»، پدربزرگ بنیان‌گذار امپراتوری عثمانی در سوریه پیشروی می‌کرد، دولت و مجلس این کشور بر سر مجازبودن دخالت نظامی ترکیه ورای مرزهای خود علیه داعش در عراق و سوریه به توافق رسیدند.

قانونی‌شدن دخالت نظامی از طرف پارلمان ترکیه با واکنش انتقادآمیز شدید دولت سوریه و ایران مواجه شده‌است. نوری المالکی، نخست‌وزیر سابق عراق هم از ترکیه خواسته در تصمیم خود راجع به عراق تجدیدنظر کند.

Share