ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

چند کشته و مجروح در تظاهرات اعتراضی کرد‌ها

شهرهای استانبول، آنکارا، دیاربکر، آنتالیا، مرسین و آدانا شب ناآرامی را به صبح رساندند. کنش‌گران کرد در آلمان هم به سیاست‌های دولت ترکیه و بی‌تفاوتی نسبت به سرنوشت کوبانی اعتراض کردند.

شهرهای استانبول، آنکارا، دیاربکر، آنتالیا، مرسین و آدانا در ترکیه شب ناآرامی را به صبح رساندند. کنشگران مدنی کرد در آلمان هم، به سیاست‌های دولت ترکیه و بی‌تفاوتی جامعه جهانی نسبت به سرنوشت کوبانی اعتراض کردند. در شهرهای هامبورگ و سله در آلمان هم کار به خشونت کشید.

چند کشته و مجروح در تظاهرات اعتراضی کرد‌ها در ترکیه و آلمان

خبرگزاری دوغان گزارش می‌دهد که در ترکیه، در درگیری‌های پلیس با تظاهرکنندگان کرد حداقل ۱۴ نفر کشته و چندین نفر مجروح شدند. کنشگران کرد خواهان حمایت از کردهای کوبانی در دفاع از شهرشان در برابر هجوم بی‌امان تروریست‌های گروه «دولت اسلامی» شده بودند.

به گزارش خبرگزاری دوغان، در شهر دیار بکر که بعد از قاضیان تپ بزرگ‌ترین شهر آناتولی جنوبی است، ۸ نفر کشته شدند. دولت ترکیه در پنج شهر کردنشین ترکیه، ساعت‌های منع آمد و شد تعیین کرده است. عرفان علا، وزیر کشور ترکیه هشدار داده که چنانچه تظاهرات اعتراضی کنشگران کرد ادامه یابد، برای معترضان «پیامدهای غیر قابل پیش‌بینی» خواهد داشت.

استانبول هم شب ناآرامی را به صبح رسانده است. دوغان گزارش می‌دهد که شب‌هنگام در بسیاری از محله‌های استانبول، معترضان دست به تظاهرات زدند و برخی خیابان‌ها را سنگربندی کردند و به سوی پلیس سنگ و بمب‌های آتش‌زا پرتاب کردند. گفته می‌شود که معترضان یک اتوبوس را هم به آتش کشیده‌اند.

شهرهای آنکارا، آنتالیا، مرسین و آدانا در ترکیه هم شامگاه گذشته شاهد تظاهرات اعتراضی کنشگران کرد بود. آن‌ها دولت ترکیه را به انفعال در برابر تهاجم تروریست‌های گروه «دولت اسلامی» متهم می‌کردند. برخی از معترضان حتی بر آن‌اند که دولت ترکیه با تروریست‌های داعش همدست است.

کوبانی؛ پیام اوجالان

از روز شنبه هفته جاری که تروریست‌های گروه دولت اسلامی به شهر کوبانی نفوذ کرده‌اند، این شهر صحنه درگیری‌های خونین است. اهالی کوبانی، شهر را ترک کرده‌اند و به ترکیه گریخته‌اند و در این میان نیروهای یگان مدافعان خلق همچنان از شهر دفاع می‌کنند.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور و احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه برای مداخله نظامی در شمال سوریه و کمک به مدافعان کوبانی شرط تعیین کرده‌اند. رییس جمهور ترکیه از آمادگی این کشور برای مشارکت در عملیات نظامی سخن می‌گوید، در‌‌ همان حال نخست‌وزیر ترکیه می‌گوید جامعه جهانی ابتدا باید بر سر برکناری بشار اسد به تفاهم برسد.

عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان، «پ ک ک» که گفته می‌شود در زندانی در جزیره ایمرالی زندانی است، به دولت ترکیه هشدار داده که چنانچه گروه «دولت اسلامی» شهر کوبانی را فتح کند و در این شهر دست به قتل عام مردم بزند، «پ ک ک» مذاکرات صلح با دولت ترکیه را قطع خواهد کرد.

اوجالان در پرتو تحولات اخیر مجدداً پیام داده و برای دولت ترکیه مهلت تعیین کرده است. اوجالان گفته، دولت ترکیه تا اواسط اکتبر فرصت دارد نشان دهد تا چه حد به مذاکرات صلح و حل معضل کرد‌ها در ترکیه علاقه‌مند است.

در هامبورگ و سله

هامبورگ هم شب گذشته شاهد تظاهرات اعتراضی کنشگران کرد بود. در این شهر ۴۰۰ سلفی با کارد و پنجه‌بوکس و زنجیر به تظاهرکنندگان حمله کردند و کار را به خشونت کشاندند. تا پلیس دخالت کند، عده زیادی مجروح شدند. روزنامه محلی «هامبورگربلت» گزارش می‌دهد که سلفی‌ها مقابل ایستگاه راه آهن هامبورگ با کرد‌ها درگیر شدند. این درگیری‌ها سپس به مناطق دیگر شهر هم کشیده شد.

در شهر «سله» در شرق آلمان هم، عده‌ای از مسلمانان تکفیری چچن به تظاهرکنندگان کرد هجوم بردند و کار را به خشونت کشاندند. رادیو «ان د ار» گزارش می‌دهد که تظاهرکنندگان از کردهای ایزدی بودند. ۲۰۰ کرد ایزدی با ۱۰۰ تکفیری با هم زد و خوردهای خونین کردند. ناظران از «صحنه‌های دلخراش» سخن گفته‌اند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • بهنام

    حق ترکیه را کف دستش گذاشته اند تا این دولت ترکیه باشد که سیاست یک بام و دو هوا را اجرا نکند .