Share

نمایندگان مجلس ایران با اصلاح ماده‌ای از طرح افزایش نرخ باروری مقرر کردند کلیه اعمال جراحی که به منظور پیشگیری دائمی از بارداری انجام می‌شود، به استثنای موارد مرتبط با تهدید سلامت جسمی ممنوع است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی بررسی ایرادات شورای نگهبان به طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت در دستور کار جلسه علنی قرار گرفت.

کمیسیون بهداشت برای اصلاح این ماده تعیین کرده بود که کلیه اعمال جراحی که به منظور پیشگیری دائمی از بارداری انجام می‌شود به استثنای موارد مرتبط با تهدید «جسمی» و «روانی» ممنوع باشد، اما نمایندگان با قید بیماری‌های روانی برای پیشگیری دائمی از بارداری مخالفت کردند.

به این ترتیب نمایندگان فقط اجازه دادند با قید بیماری‌های جسمی افراد اجازه اعمال جراحی به منظور پیشگیری دائمی از بارداری را داشته باشند.

علاوه بر این با اصلاح یک ماده دیگر، هرگونه تبلیغ درخصوص پیشگیری از بارداری و کاهش فرزندآوری ممنوع شد.

براساس تبصره این ماده در مورد تخلف رسانه‌ها از حکم این ماده، متناسب با عمل ارتکابی و تکرار آن، متخلف به مجازات‌های مندرج در ماده ۳۵ قانون مطبوعات محکوم می‌شود.

بر اساس این گزارش، با اصلاح ماده دیگری درباره رفع ایرادهای شورای نگهبان مقرر شد موارد آموزشی و ضروری در زمینه تهدیدات سلامت جسمی و روانی مادر و کودک از شمول این قانون مستثنا شود.

وزارت بهداشت مکلف شده است آئین‌نامه اجرایی این ماده را ظرف سه ماه تهیه کند و به تصویب هیأت وزیران برساند.

این طرح بار دیگر برای بررسی رفع ایرادات به شورای نگهبان ارسال می‌شود و در صورت تأیید شورای نگهبان برای اجرا به دولت ابلاغ خواهد شد.

Share