Share

بر اساس تاره‌ترین آماری که مرکز آمار ایران منتشر کرده است، در یک سال گذشته در ایران ۶۷۰ هزار شغل از بین رفته است.

استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و کرمانشاهان به ترتیب در صدر جدول بیکاران کشور

استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و کرمانشاهان به ترتیب در صدر جدول بیکاران کشور

از نتایجی که از طرح آمارگیری نیروی کار مرکز آمار ایران به دست آمده، چنین برمی‌آید که در تابستان ۱۳۹۲ مجموعاً ۲۲ میلیون و  ۱۶۷هزار و ۴۱۸ شغل در ایران وجود داشته. این تعداد در تابستان ۱۳۹۳ به ۲۱ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۱۳ شغل کاهش یافته و به این ترتیب ۶۷۰ هزار ایرانی به خیل بیکاران پیوسته‌اند.

بر اساس این آمار، تعداد شاغلان در بخش کشاورزی از  چهار میلیون و ۳۳۷ هزار و  ۶۸۱ نفر به  چهار میلون و ۸۶ هزار و ۸۰۷، در بخش صنعت از  هفت میلیون و ۵۱۳هزار و  ۴۷۹ نفر به  هفت میلیون و۲۱۳ هزار و ۹۴۷ نفر و در بخش خدمات از ده میلیون و ۳۱۶ هزار و ۲۵۸ به ده میلیون و ۱۹۷ هزار و ۲۵۹ نفر رسیده است. به این ترتیب، ۲۵۰ هزار و ۸۷۴ نفر در بخش کشاورزی، ۲۹۹ هزار و۵۳۲ نفر در بخش صنعت و ۱۱۸ هزار و ۹۹۹ نفر در بخش خدمات شغل خود را از دست داده‌اند.

درصد شغل از دست رفته در بخش کشاورزی به تعداد کل شغل این بخش، حدود شش درصد، در بخش صنعت، حدود چهار درصد و در بخش خدمات حدود یک درصد بوده است.

بر اساس این آمار شاغلان ایرانی در بخش کشاورزی بیشتر در معرض بیکاری قرار داشته‌اند. بخش خدمات همچنان کمترین آسیب‌ها را متحمل شده است. در یک سال گذشته نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور ۱/۹ درصد کاهش پیدا کرده و زنان شهرنشین بیشتر از زنان روستایی در خطر بیکاری قرار داشته‌اند.

۸/۶درصد از جمعیت شاغل کشور از «اشتغال ناقص» برخوردارند. بر اساس یافته‌های مرکز آمار ایران، میزان اشتغال ناقص در روستاها بیش از شهرهاست و مردها بیش از زنان از طریق مشاغل کاذب یا اشتغال‌های کوتاه‌مدت زندگی‌شان را می‌گذرانند.

مرکز آمار ایران در بررسی‌های جداگانه‌ای، در مرداد ماه سال جاری، آمار بیکاری بیش از ۳۰۰ شهرستان و استان‌های ایران را اعلام کرده بود. بر اساس این پژوهش، استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و کرمانشاهان به ترتیب در صدر جدول بیکاران کشور قرار دارند.

پیش‌بینی می‌شود که جمعیت فعال و جویای کار ایران تا سال ۱۴۰۰ به ۶۱ میلیون نفر خواهد رسید و به عبارتی دیگر ۵/۲ درصد رشد خواهد داشت. چنانچه تا سال ۱۴۰۰، ۲۹ میلیون فرصت شغلی در ایران ایجاد شود، آمار بیکاران در همین تعداد باقی خواهد ماند.

در آماری که مرکز آمار ایران منتشر کرده از بیکاری دانش‌آموختگان سخنی در میان نیامده است. پیش از این سازمان همیاری اشتغال دانش‌آموختگان اعلام کرده بود که در ایران ۱۵/۶ درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکارند.

از مجموع بیش از ۷۶۸ هزار نفر بیکار فارغ‌التحصیل دانشگاهی، ۳۶۳ هزار و ۷۴۰ نفر مرد و ۴۰۴ هزار و ۳۱۱ نفر نیز زن است که بالا‌ترین تعداد مردان بیکار در رشته مهندسی، ساخت و تولید با ۱۷۸ هزار و ۴۶۱ نفر است و بیشترین تعداد زنان بیکار نیز با ۱۳۴ هزار و ۷۹۱ نفر در رشته علوم اجتماعی، بازرگانی و حقوق تحصیل کرده‌اند.

 

نرخ بیکاری دانش‌آموختگان ایرانی به تفکیک گروه تحصیلی

گروه تحصیلی نرخ بیکاری
صنعت و فراوری 41.6
علوم کامپیوتر 30.4
روزنامه نگاری و اطلاع رسانی 30.3
علوم حیاتی 26.6
هنر 26.4
حقوق 25.4
علوم فیزیکی 25
کشاورزی و شیلات 24.8
صنعت و فناوری 22.2
معماری و ساختمان سازی 21.1
خدمات شخصی 20
علوم رفتاری و اجتماعی 20.4
بازرگانی و علوم اداری 20.3
دامپزشکی 20.2
خدمات بهداشتی 19.8
خدمات محیط زیست 19.5
ریاضیات و آمار 19
علوم انسانی 15.2
خدمات امنیتی 8.9
بهداشت 8
تربیت معلم 7.7
خدمات حمل و نقل 3.9
Share