ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ظریف و کری در وین دیدار کردند

جان کری در چارچوب مذاکرات هسته‌ای با محمدجواد ظریف دیدار کرد. این مذاکرات، آن‌طور که رسانه‌های ایران گفته‌اند به‌شکل «غیرمنتظره» پنجشنبه شروع می‌شود و امکان تمدید آن نیز وجود دارد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۵ اکتبر/ ۲۳ مهر در وین با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود و کاترین اشتون، رئیس هیأت مذاکره‌کننده کشورهای ۱+۵ دیدار کرد. این دیدار در چارچوب هشتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران صورت گرفت که روز پنجشنبه آغاز می‌شود. هنوز جزییاتی از دیدار این دو مقام منتشر نشده است.

رسانه‌های داخلی گزارش می‌دهند که گفت‌وگوهای سه جانبه اشتون، ظریف و کری بعد از سه ساعت و نیم در  وین متوقف شد و از ساعت ۲۰ شب به وقت محلی از سر گرفته می‌شود. هنوز اطلاعاتی در باره محور گفت‌وگوها و نتایج احتمالی این دیدار به رسانه‌ها اعلام نشده است.

محمدجواد ظریف و هیأت ایرانی از روز سه‌شنبه به وین رفته‌اند. ظریف در گفت‌وگو با رسانه‌های ایران گفته است توافق نهایی هنوز احتیاج به زمان دارد. او روز سه‌شنبه نسبت به دستیابی به توافق جامع تا تاریخ تعیین‌شده، ابراز تردید کرد.

محمدجواد ظريف شامگاه سه‌شنبه با کاترين اشتون دیدار کرد. او پس از این دیدار گفت: «اختلافات قابل توجهی وجود دارد، اما اين بدان معنا نيست که اين اختلافات غيرقابل حل و فصل است.»

او بحث‌ها درباره مسائل مورد اختلاف را «زمان‌بر» خواند و گفت: «ممکن است اين راه‌حل‌ها به گفت‌وگوی بيشتر نياز داشته باشد.»

ظريف با بیان این‌که در مذاکرات سه‌شنبه بحث‌های جدی صورت گرفت، افزود: «البته تاکنون به يک جمع‌بندی مشترک نرسيده‌ايم.»

تهران و کشورهای گروه ۱+۵ تصمیم گرفته‌اند که تا روز جمعه ۲۴ نوامبر/ ۲۳ آبان‌ماه سال جاری، به راه حل و توافق نهایی دست یابند. در این مدت ایران باید با تضمین معتبر و قابل اثبات، اطمینان غرب را به «صلح‌آمیز» بودن برنامه هسته‌ای خود جلب کند تا غرب تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران را که فشارهای بسیاری بر اقتصاد این کشور وارد کرده، لغو کند.

با این حال تاکنون دو طرف مذاکره تمدید دوباره مذاکرات هسته‌ای را رد نکرده‌اند. یک بار پیش از این قرار بود که تا ۲۰ ژوئیه/ ۲۹ تیرماه طرف‌های مذاکره‌کننده به توافق نهایی دست یابند، اما بعد این تاریخ تا ۲۴ نوامبر تمدید شد.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون روز سه‌شنبه اعلام کرد که تا جایی که ممکن است تلاش خواهد شد تا در تاریخ تعیین‌شده بتوان به توافق نهایی دست یافت.

جان کری پیش از این گفته بود که هنوز بر سر برخی مسائل مهم اختلاف نظر وجود دارد اما رسیدن به توافق نهایی تا ۲۴ نوامبر غیرقابل دسترس نیست.

بزرگ‌ کنید
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و هیأت مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، شامگاه دوشنبه ۲۱ مهر از تلویزیون دولتی ایران ابراز امیدواری کرد که مناقشه اتمی این کشور تا تاریخ مشخص شده برای دستیابی به توافق جامع نهایی حل و فصل شود.

روحانی گفت: «در مسأله هسته‌ای هیچ‌وقت به یک سال قبل برنخواهیم گشت و این‌که در ۴۰ روز باقی مانده چه می‌شود، باید بگویم اراده ما بر این است و فکر می‌کنیم در ۴۰ روز باقی مانده مسأله قابل حل و فصل نهایی باشد.»

آغاز «غیرمنتظره» هشتمین دور مذاکرات ایران و ۱+۵

از سوی دیگر منابع خبری ايران از «آغاز غيرمنتظره» هشتمین دور مذاکرات هسته‌ای تهران و ۱+۵ خبر داده‌اند.

يک منبع نزديک به هيأت مذاکره‌کننده هسته‌ای ايران که نامش فاش نشده، شامگاه سه‌شنبه ۲۲ مهر به خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) گفت اين مذاکرات از صبح روز پنجشنبه ۲۴ مهر در وين آغاز می‌شود.

براساس اعلام قبلی قرار بود مذاکرات وين صرفا برای انجام مذاکرات سه‌جانبه ميان هيأت‌های ايران، آمريکا و اتحاديه اروپا به نمايندگی از کشورهای اروپايی و ۱+۵ باشد اما عصر روز سه‌شنبه به‌طور غيرمنتظره از سوی منابع نزديک به هيأت مذاکره‌کننده ايران اعلام شد قرار است مذاکرات در سطح ايران و ۱+۵ نيز برگزار شود.

روزنامه وال استريت ژورنال نیز به‌نقل از سخنگوی کاترین اشتون روز آغاز این مذاکرات را پنجشنبه عنوان کرد و نوشت قرار است نشست روز پنجشنبه با حضور محمدجواد ظريف و مقام‌های بلندپايه گروه ۱+۵ برگزار شود.

ظاهرا ديگر معاونان وزيران خارجه کشورهای گروه  ۱+۵ برای روز پنجشنبه خود را به وين خواهند رساند.

هفتمين دور مذاکرات هسته‌ای ايران و کشورهای گروه ۱+۵، شامل آمريکا، روسيه، چين، بريتانيا، فرانسه و آلمان در نيويورک (۱۹ سپتامبر/ ۲۸ شهريورماه تا ۲۵ سپتامبر/ سوم مهرماه) بدون نتيجه پايان يافت.

در اين دور از مذاکرات پيشرفت کمی حاصل شد و اختلافات اساسی بر سر غنی‌سازی اورانيوم همچنان برجا ماند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • faryad

    ظریف: بابا یک بمب صلح امیز فتوایی تعدیلی که چیزی نیست ! عمو کری و ابجی اشتون: حالا حالاها شهرها و هتلهای دیگر  برای مذاکره در لیست وجود دارد تا نفت  ارزانتر شود و جنگ داخلی در خاورمیانه فراگیرتر شود! 

  • hasani

    دور باطل!  جان کری کاری دیگری ندارد که ۶ ساعت صرف هیچی میکند؟!