ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«رواج اسيدپاشی»‌ به زنان در اصفهان

همزمان با انتشار مطالبی درباره اسيدپاشی به زنان بی‌حجاب در اصفهان، به روی یک زن جوان در این شهر اسیدپاشی شد. گفته می‌شود این چندمین اسیدپاشی در هفته‌های اخیر در اصفهان است.

همزمان با انتشار مطالبی با محتوای اسيدپاشی به زنان بی‌حجاب در اصفهان در شبکه‌های اجتماعی، به روی یک زن جوان در این شهر اسیدپاشی شد. گفته می‌شود این برای چندمین بار در هفته‌های اخیر است که به روی زنان جوان در اصفهان اسیدپاشی می‌شود.

در اصفهان گفته می‌شود در هفته‌های اخیر، دست‌کم شش زن جوان مورد اسیدپاشی واقع شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، چهارشنبه شب‌ ۲۳ مهرماه، در خيابان مهرداد اصفهان به يک زن جوان ۲۷ ساله اسيدپاشی شد.

به گفته شاهدان عينی و مغازه‌داران اين خيابان، زن جوان در حالی که سوار بر خودروی سمند خود بود توسط مهاجمان ناشناس موتورسوار مورد اسيدپاشی قرار گرفت.

اين زن به شدت از ناحيه صورت و دست دچار سوختگی شده و به بيمارستان سوانح و سوختگی منتقل شد.

حسين حسين‌زاده، جانشين فرماندهی انتظامی استان اصفهان ضمن تأييد اين خبر گفت: «پليس اصفهان در حال برنامه‌ريزی برای شناسايی متهمان است.»

فضل‌الله کفيل، فرماندار اصفهان در پاسخ به اين پرسش که گفته می‌شود اين چندمين مورد از اسيدپاشی روی زنان در اصفهان در روزهای اخير است، گفت: «چند مورد اسيدپاشی اتفاق نيفتاده بلکه اين دومين مورد بوده و هر دو حادثه با فاصله زمانی اتفاق افتاده و پليس در حال بررسی اين موارد است.»

فرماندار اصفهان وی در پاسخ به اينکه آيا علت اسيدپاشی‌ها در اصفهان می‌تواند مربوط به مطالب منتشر شده مبنی بر اسيدپاشی بر زنان بدحجاب باشد يا خير گفت: «يکی از خانم‌ها که مورد اسيدپاشی قرار گرفته متأهل است و احتمال دارد اين حادثه مربوط به اختلافات شخصی باشد.»

این در حالی است که در اصفهان گفته می‌شود در هفته‌های اخیر، دست‌کم شش زن جوان مورد اسیدپاشی واقع شده‌اند.

سایت «خودنویس» به‌نقل از یک منبع آگاه نوشته است: «اسیدپاشان با موتور حمله می‌کنند و تمام موارد در خیابان‌های پرتردد اتفاق افتاده که ناظران بسیار داشته باشد. به عقیده من این یک حمله سازمان‌یافته به زنان است.»

چند روز پیش شماری از نمایندگان مجلس ایران برای مقابله با «زنان بدحجاب» طرحی را آماده کردند که در آن از نیروی انتظامی خواسته شده با به‌کارگیری نیروهای زن، در انظار و اماکن عمومی به زنان «فاقد حجاب شرعی» تذکر بدهد و «زنانی که با پوشش غیرشرعی و نامناسب، عفت عمومی را جریحه‌دار می‌کنند ابتدا متعهد به شرکت در دوره‌های آموزشی و سپس به پرداخت جریمه نقدی از دو تا ۱۰ میلیون ریال محکوم کند.»

در ایران برخوردهای خودسرانه با آن‌چه «بدحجابی زنان» نامیده می‌شود، رواج دارد. انصار حزب‌الله در ماه‌های اخیر بارها اعلام کرد که گروه‌های سیار «امر به معروف و نهی از منکر» را روانه خیابان‌ها خواهد کرد تا در پارک‌ها، مراکز خرید و معابر از پیش مشخص‌شده، با عنوان «محل مأموریت و نقاط توقف» فعالیت کنند. اما وزارت کشور دولت یازدهم با چنین اقداماتی مخالفت کرده است.

در سال ۱۳۹۱ مردی ۳۳ ساله که در طی دو سال به روی چندین زن در شرق تهران اسیدپاشیده بود، پس از دستگیری گفت برای مبارزه با بدحجابی این کار را می‌کرده است.

در سال ۱۳۹۰ نيز ۱۲ نفر به يک مهمانی خصوصی در يک باغ خمينی شهر اصفهان حمله کرده و به زنان تجاوز کردند. رئيس پليس آگاهی اصفهان در آن زمان گفته بود که اگر مهمان‌ها حجاب را رعايت می‌کردند ممکن بود چنين حمله‌ای صورت نگيرد. یکی از شرکت‌کنندگان در این مهمانی گفته بود حمله‌کنندگان که ظاهر بسیجی داشتند اعلام کرده بودند که از سوی پلیس آمده‌اند.

در قتل‌های محفلی کرمان در سال ۱۳۸۱ نیز محمدحمزه مصطفوی، سلیمان جهانشاهی، محمد سلطانی و علی ملکی، چهار تن از اعضای بسیج دست داشتند. این چهار نفر به همراه شماری دیگر از اعضای پایگاه علی اصغرمولای بسیج کرمان در سال‌های ۸۰ تا ۱۳۸۱ دست‌کم پنج شهروند کرمانی را کشتند.

عاملان قتل‌های محفلی کرمان در جریان تمامی دادگاه‌های خود اقرار کردند که افزون بر در اختیار داشتن محل پایگاه بسیج علی اصغر مولا، از امکانات و ادوات دیگر بسیج از جمله چهار ‎دستگاه بی‌سیم‏‌، خودرو و دستبند استفاده می‌کردند.

متهمان در جریان برگزاری دادگاه اول گفتند که پس از سخنرانی شب تاسوعای سال ۸۰ محمدتقی مصباح یزدی، روحانی پرنفوذ اصولگرا تصمیم به انجام قتل‌ها گرفته‌اند و هدف خود را نیز «مبارزه با مفاسد اجتماعی» عنوان کردند.

این متهمان به‌رغم محاکمه همچنان آزادند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • Bahram

  این کار عوامل رژیم است.مردم عادی دست به چنین کاری نمیزنند.رژیم زورش به خانم‌ها نرسیده با این جنایت میخواهد حجاب اسلامی را جا بیندازد.

 • hojjat

  مطابق قانون اگر فردی به دیگری به صورت عمدی آسیب برساند مستوجب قصاص است. درخصوص اسیدپاشی نیز همین قانون صادق است اما تاکنون هیچ موردی از قصاص عضو به دلیل اسیدپاشی را نداشته ایم زیرا مشکل اصلی در چنین جرمی نابینا شدن شاکی است و پزشکی قانونی معمولا نظر می دهد امکان قصاص چشم وجود ندارد زیرا ممکن است هنگام یا پس از اجرای قصاص صدماتی بیشتر از حد لازم و قانونی به مجرم وارد شود. در واقع تاکنون فقط یک بار اسیدپاشی به صدور و تائید حکم قصاص چشم منجر شده که مربوط به پرونده آمنه بهرامی است که آن هم با گذشت شاکی منتفی شد. بنابراین در جرم اسیدپاشی گرچه ما قانون داریم اما به دلیل قابل اجرا نبودن مجازات در غالب موارد، عملا با خلأ بزرگی مواجه هستیم. نکته دیگر بحث ضرورت وجود قوانین پیشگیرانه است. در برخی موارد شاهد آن هستیم که مجرم قبل از ارتکاب جرم اسیدپاشی قربانی خود را تهدید می کند اما دختر نمی تواند این تهدید را به صورت قانونی پیگیری کند

 • DARYOOSH

  آقایان آیات عظام شما که برای فلسطینی‌ها شب و روز اشک می‌ریزید چرا لال شده‌اید؟ چرا این حرکات وحشیا نه‌ را محکوم نمی‌کنید؟

 • «رواج اسیدپاشی»‌ به زنان در اصفهان | پــرتـو

  […] http://www.radiozamaneh.com/182500 […]