ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آمریکا: «ایران مسئول شکست احتمالی مذاکرات هسته ای است»

معاون وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید پیشنهادهای خوبی برای موافقت اتمی به ایران ارائه شده و امیدوار است رهبران ایران تا پیش از پایان مهلت مذاکرات این پیشنهادها را بپذیرند.

آمریکا می‌گوید پیشنهادهای خوبی برای موافقت اتمی به ایران ارائه شده است و اگر این گفت‌وگوها به نتیجه نرسد، ایران به طور عمده مسئول شکست آن خواهد بود.

بزرگ‌ کنید
وندی شرمن، معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا

وندی شرمن، معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا، تاکید کرده است پیشنهادهای آمریکا و دیگر اعضای گروه ۱+۵ به ایران، «عادلانه، انجام‌پذیر و منطبق با درخواست ایران برای داشتن برنامه‌ اتمی صلح آمیز» است.

شرمن که در جریان کنفرانسی که توسط «مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی» و همچنین دانشگاه سیراکوس برپا شده بود سخن می‌گفت، موافقت ایران با پیشنهادهای ارائه شده پیش از فرارسیدن مهلت مقرر را بهترین بخت ایران برای رهایی از تحریم‌های اقتصادی خواند. مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ تا سوم آذرماه تمدید شده است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا اظهار امیدواری کرد که رهبران ایران بپذیرند در این مدت باقی مانده قدم‌های اساسی را برای اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه‌ هسته‌ای ایران بردارند. او در سخنرانی خود گفت باید از این مهلت باقی مانده بهترین استفاده را کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وندی شرمن گفت ممکن است تمرکزی غیرعادی روی تعداد و کیفیت سانتریفوژ‌هایی که ایران اجازه خواهد داشت از آن‌ها پس از دست‌یابی به توافق هسته‌ای استفاده کند وجود داشته باشد. او این مذاکرات را بسیار پیچیده توصیف کرد.

به گفته شرمن، ظرفیت کنونی غنی‌سازی ایران به هیچ وجه مورد پذیرش نیست و دلیل آن «ابرهای تیره شک و تردیدی است که به خاطر تخطی ایران از توافقات هسته‌ای در گذشته به وجود آمده».

او تاکید کرد هدف کشورهای ۱+۵ دست‌یابی به توافقی جامع و با ثبات است که بتواند راه ایران برای دست یابی به سلاح هسته‌ای را به طور موثر مسدود کند. چنین راه‌حلی مانع خواهد شد تا ایران سوخت لازم برای بمب اروانیوم یا پلوتونیوم تهیه کند و از سوی دیگر دارای مکانیزم بازرسی و مراقبت خواهد بود که ایران نتواند چنین برنامه‌ای را پنهانی ادامه دهد.

مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ که شامل بریتانیا، فرانسه، روسیه، آمریکا، چین و آلمان است تا روز ۲۴ نوامبر/۳ آذر تمدید شده است. این مذاکرالت برای رسیدن به توافقی جامع است که از یک سو ایران بتواند به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ادامه دهد و از سوی دیگر کشورهای مذاکره‌کننده اطمینان یابند برنامه‌های ایران نظامی نخواهد بود. در صورت به موفقیت رسیدن این مذاکرات، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران متوقف و سپس به تدریج برطرف خواهد شد.

حسن روحانی نیز به تازگی تاکید کرد امکان توافق نهایی با کشورهای گروه ۱+۵ در زمان باقی‌مانده وجود دارد چون طرفین در بسیاری از مسائل کلی تقریبا به نقطه نظرات مشترک رسیده‌اند. او روز ۳۰ مهر و در پایان سفر خود به زنجان گفت تقریبا در همه مسائل کلیات به نقطه‌نظر مشترکی‌ رسیده‌ایم، البته این کلیات جزئیاتی هم دارد که برای دو طرف بسیار مهم است.

به گفته رییس جمهور ایران، «برای توافق نهایی هم قدم‌های خوبی برداشته شده، البته این قدم‌ها کمتر از کاری است که ما انتظار آن را داشتیم و زمان باقی‌مانده هم زیاد نیست اما امکان توافق نهایی در همین زمان هم وجود دارد.»

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.