Share

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به موضع‌گیری وندی شرمن، همتای آمریکایی خود درباره توافق جامع هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵، گفته بیان علنی مطالبات سیاسی از طریق رسانه به جای میز مذاکره، مسیر دشوار فعلی را سخت‌تر و ناپیمودنی می‌کند.

Araghchi-Sherman

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران اعلام کرد: «ایران باقی ماندن حتی یک تحریم را در چارچوب توافق جامع هسته‌ای نخواهد پذیرفت».

عراقچی همچنین به «ایده‌ها و پیشنهادات متعدد» ایران در طول مذاکرات اشاره کرد که «قابلیت عملیاتی و اجرائی» داشته است. او گفت چنانچه فرصت موجود برای مذاکرات از دست برود، ایران این پیشنهادها را به قضاوت افکار عمومی خواهد گذاشت.

این اظهارات معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزیر خارجه ایران در حالی صورت می‌گیرد که روز پنجشنبه ۲۳ اکتبر، وندی شرمن نماینده ارشد تیم مذاکره‌کننده، مسئولیت و تقصیر عدم حصول توافق در مذاکرات تا مهلت معین شده را برعهده ایران دانسته بود.

این درحالی است که امروز شنبه ۲۵ اکتبر عراقچی گفته در این توافقات «تمامی قابلیت‌های هسته‌ای ایران حفظ خواهد شد و هیچ یک از تأسیسات تعطیل یا حتی متوقف نخواهد شد و در مقابل تمامی تحریم‌ها می‌بایست رفع و بر چیده شوند.»

همزمان عراقچی اطمینان داده که ایران برای شفاف‌سازی و اعتمادسازی آمادگی کامل دارد.

Share