ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

گفت‌وگوهای زمانه: زندان و اندیشه

نمایش فیلم در مورد زندان‌های جمهوری اسلامی؛ سخنرانی و بحث درباره وضعیت علوم انسانی در ایران

نمایش فیلم در مورد زندان‌های جمهوری اسلامی؛ سخنرانی و بحث درباره وضعیت علوم انسانی در ایران

دور هفتم "گفت‌وگوهای زمانه"، که در روز ۲۴ آبان ۱۳۹۳ / ۱۵ نوامبر ۲۰۱۴  در آمستردام برگزار شد، از دو بخش تشکیل شده بود:

■ بخش نخست اختصاص داشت به نمایش فیلم "با من از دریا بگو".

■ موضوع بخش دوم وضعیت علوم انسانی و اجتماعی در ایران بود.

از آنجایی که موضوع بخش نخست زندان سیاسی در دهه ۱۳۶۰ و موضوع بخش دوم سرکوب اندیشه در شکل اعمال فشار بر علوم انسانی و اجتماعی است، عنوان "زندان و اندیشه" برای جلسه هفتم "گفت‌وگوهای زمانه" برگزیده شده بود. کبری قاسمی، از همکاران زمانه در آمستردام، جلسه را می‌گرداند.

بزرگ‌ کنید
نسیم خاکسار − رضا علامه‌زاده، کبری قاسمی − علیرضا کاظمی − داریوش آشوری − جلیل روشندل، کاظم کردوانی، سعید پیوندی، عطا هودشتیان

"با من از دریا بگو"

فیلم "با من از دریا بگو" مستندی است داستانی که رضا علامه زاده، فیلمساز ساکن هلند آن را به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد اعدام زندانیان سیاسی ایران در تابستان ۶۷ ساخته است.

پیش از نمایش فیلم در جلسه "گفت‌وگوهای زمانه"، نسیم خاکسار، نویسنده، که روایت فیلم ملهم از یکی داستان‌های اوست، سخنرانی کوتاهی درباره زندان و اندیشه کرد:

پس از نمایش "با من از دریا بگو"، رضا علامه‌زاده، به گفت‌گو با حاضران پرداخت:

وضعیت علوم انسانی

بخش دوم گفت‌وگوهای زمانه، که موضوع آن وضعیت علوم انسانی و اجتماعی در ایران بود، با دعوت از “ایران آکادمیا” برگزار شد. “ایران آکادمیا” ابتکاری است برای تأسیس یک دانشگاه آنلاین علوم اجتماعی به همت جمعی از دانش‌آموختگان ایرانی مقیم هلند. این دانشگاه به زودی نخستین دوره آموزشی خود را آغاز می‌کند. جمعی از استادان آن برای شرکت در یک کنفرانس دوره‌ای ایران آکادمیا به هلند آمده بودند و اینان در جلسه گفت‌وگوهای زمانه حضور یافتند.

در ابتدای بخش دوم جلسه، محمدرضا نیکفر سخنرانی کوتاهی کرد.

در ادامه علیرضا کاظمی، از بنیان‌گذاران "ایران آکادمیا" به معرفی این دانشگاه آنلاین پرداخت:

خانم دکتر نیره توحیدی، از اعضای هیئت مدیره ایران آکادمیا به کنفرانس این دانشگاه آنلاین در لاهه پیامی فرستاده بود که بخشی از آن در جلسه آمستردام پخش شد. این پیام ویدئویی به صورت کامل در زیر آمده است:

پس از پیام خانم توحیدی، آقای داریوش آشوری سخنرانی کوتاهی در باره علوم انسانی داشت:

پس از سخنرانی داریوش آشوری میزگردی در مورد وضعیت علوم انسانی و اجتماعی در ایران تشکیل شد که گرداننده آن، کاظم کردوانی، جامعه‌شناس ساکن برلین بود. در این میزگرد سعید پیوندی (فرانسه)، عطا هودشتیان (کانادا) و جلیل روشندل (ایالات متحده آمریکا) شرکت داشتند. ویدئوی میزگرد:

در پایان شرکت کنندگان در میزگرد به پرسش‌ها و اظهار نظرهای حاضران پاسخ گفتند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.