ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تظاهرات گسترده در بورکینافاسو در اعتراض به رییس جمهور

ده‌ها هزار نفر از اهالی بورکینافاسو در اعتراض به لایحه تغییر قانون اساسی به خیابان‌ها ریخته‌اند. مدارس و تنها دانشگاه‌ این کشور تعطیل شده‌اند.

در تظاهرات اعتراض‌آمیز مردم در بورکینافاسو به لایحه اصلاح قانون اساسی این کشور، ده‌ها هزار نفر به خیابان‌ها ریختند. نیروهای انتظامی وارد عمل شدند و تظاهرات به خشونت کشیده شد. اپوزیسیون از تظاهرات میلیونی مردم سخن می‌گوید.

تظاهرات مردم در بورکینافاسو به خشونت کشید

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که تظاهرات معترضان همچنان ادامه دارد. مطابق قانون اساسی این کشور، انتخابات ریاست جمهوری می‌بایست هر هفت سال یک بار برگزار شود. بلیز کومپائوره، رییس جمهور بورکینافاسو از سال ۱۹۹۱ بر مسند ریاست جمهوری تکیه داده و اکنون قصد دارد با تغییر قانون اساسی، ریاست جمهوری‌اش را تمدید کند.

قرار است پارلمان بورکینافاسو لایحه تغییر قانون اساسی را روز پنجشنبه، ۳۰ اکتبر به بحث بگذارد. مردم در اعتراض به لایحه تغییر قانون اساسی به خیابان‌ها ریخته‌اند.

گزارش شده است که تظاهرات اعتراضی مردم در این کشور بسیار فقیر در غرب آفریقا که با ایران هم روابط دیپلماتیک خوبی دارد، ابعاد بسیار گسترده‌ای پیدا کرده است. اپوزیسیون از تظاهرات میلیونی سخن می‌گوید.

نیروهای امنیتی تلاش کردند مردم را از پارلمان بورکینافاسو دور نگه دارند. دولت برای مهار تظاهرات، مدارس و تنها دانشگاه این کشور را به مدت یک هفته تعطیل کرده است.

اپوزیسیون اعلام کرده است که اعتراضات خیابانی دست‌کم به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت. شامگاه گذشته صد‌ها زن در شهر اوآگادوگو، پایتخت بورکینافاسو اجتماع کردند و سپس جوانان به گردهمایی زنان پیوستند. این سرآغاز تظاهرات اعتراضی مردم بود که در طول شب هم همچنان ادامه داشت.

خبرگزاری فرانسه و خبرگزاری رویترز گزارش داده‌اند که شبانگاه کار به خشونت کشید و نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان درگیر شدند. تظاهرکنندگان تلاش کرده بودند یکی از شاهراه‌های مهم ارتباطی اوآگادوگو را مسدود کنند که نیروهای امیتی با گاز اشک‌آور وارد عمل شدند.

تظاهرکنندگان خواهان استعفای بلیز کومپائوره از ریاست جمهوری بورکینافاسو شده‌اند. آن‌ها می‌گویند قانون اساسی لازم‌الاجراست و نباید تغییر کند.

اپوزیسیون مردم را به تظاهرات فراخوانده بود. زفرین دیابره، رهبر اپوزیسیون به خبرگزاری فرانسه گفته است که تظاهرات بسیار موفقیت‌آمیز بوده است. به گفته او وقت تغییر فرارسیده و رییس‌جمهور می‌بایست به خواست و اراده مردم توجه کند.

بلیز کومپائوره در سال ۱۹۸۷ با یک کودتا به قدرت رسید، اما در سال ۱۹۹۱ در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد و از آن زمان تاکنون همچنان بر بورکینافاسو حکمفرمایی می‌کند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.