ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

هزار اتاق بی‌مجوز «کاخ سفید» اردوغان

«آکسرای» یا کاخ سفید ریاست جمهوری در پارک جنگلی آتاتورک، هم‌زمان با «روز جمهوری» افتتاح شد. سانحه معدنچیان در شهر ارمنک مراسم رسمی افتتاح این کاخ را تحت‌الشعاع قرار داد.

اگر فرانسوی‌ها کاخ الیزه و ورسای و آمریکایی‌ها کاخ سفید دارند، از امروز رجیب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه هم صاحب یک کاخ سفید شده است. هم‌زمان با روز جمهوری در ترکیه، کاخ سفید اردوغان افتتاح شد. این کاخ در پارک جنگلی «کمال آتاتورک» واقع شده و به این دلیل که ساخت و ساز در این پارک ممنوع است، منتقدان می‌گویند کاخ اردوغان بدون مجوز قانونی ساخته شده و او را به تجمل‌پرستی متهم می‌کنند. حزب سکولار «جمهوری‌خواهان خلق»، افتتاحیه کاخ سفید اردوغان را تحریم کرده است.

بزرگ‌ کنید
رجب طیب اردوغان در کاخ سفیدش، پیش از مراسم شرفیابی

کاخ سفید اردوغان، به سبک معماری سلجوقی در زمینی به مساحت ۴۰ هزار متر مربع ساخته شده و ۲۱۰ هزار متر مربع زیربنا دارد و به این ترتیب از کاخ باکینگهام در لندن، کاخ الیزه در پاریس و کاخ سفید در واشنگتن وسیع‌تر است.

همزمان با افتتاح کاخ سفید اردوغان، در شهر ارمنک در استان کارامان ترکیه معدنچیان گرفتار سانحه شده‌اند. شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ گزارش داده است که ۱۸معدنچی همچنان در داخل این معدن گرفتار شده‌اند. در همان حال باران سیل‌آسایی هم باریدن گرفته و هر لحظه امکان کمک‌رسانی به معدنچیان سانحه‌دیده را کاهش می‌دهد. امدادگران پیش‌تر موفق شدند ۲۵ تن از معدنچیان این معدن زغال سنگ را نجات دهند.

رجب طیب اردوعان صبح امروز پیام‌های تهنیت مهمانان رسمی را دریافت کرد، اما به دلیل سانحه‌ ارمنک از مراسم رسمی شام در کاخ سفید نوبنیادش که به سبک معماری سلجوقی ساخته شده، صرف‌نظر کرد.

کاخ پاک‌دستان

کاخ سفید اردوغان با یک هزار اتاق «آکسرای» یا سرای سفید نام دارد که در زبان ترکی تداعی‌کننده «پاکی» و «پاک‌دستی» است. مخالفان اردوغان با توجه به دو معنایی بودن کلمه «آک» (سفید) در زبان ترکی به اتهام ریخت و پاش‌های مالی اردوغان اشاره می‌کنند.

گالری عکس: کاخ سفید اردوغان

«سرای سفید» از سه بنای عظیم تشکیل شده: مقر ریاست جمهوری، دو بنای اداری به شکل «E»، و یک مسجد که در آن پنج هزار نفر می‌توانند به جماعت نماز بگزارند. نمای عمارت به سبک معماری سلجوقی ساده و بی‌پیرایه است. اما درون عمارت به سبک عثمانی پرتجمل و پرتکبر جلوه می‌کند. در مقر ریاست جمهوری اردوغان پناهگاه عظیمی برای جنگ هسته‌ای و شیمیایی در نظر گرفته شده و همچنین اتاق‌ها هم از نظر شنود مکالمات امن شده است. ظاهراً اردوغان از اشتباهات گذشته‌اش عبرت گرفته است. او که از سال ۲۰۰۳ بر مسند قدرت تکیه داده، در دسامبر ۲۰۱۳ با یک رسوایی مالی بی‌سابقه در کشور روبه‌رو شد و در جریان آن چندین مکالمه ضبط شده خصوصی او نیز در شبکه اینترنت انتشار یافت.

بحران‌های اردوغان در سال ۲۰۱۳

۳۱ مه ۲۰۱۳ به دستور اردوغان نیروهای امنیتی به تظاهرکنندگانی که مخالف ساخت و ساخت در پارک گزی در استانبول بودند حمله کردند. هشت نفر کشته و صدها تن مجروح شدند. موجی از تظاهرات ترکیه را فراگرفت و مردم برای حفظ فضای زیست‌محیطی‌شان در پارک گزی و خیابان‌های اطراف آن تحصن کردند.
۱۵ ژوئن ۲۰۱۳ اردوغان دستور داد نیروهای امنیتی تحصن‌کنندگان را متفرق کنند.

۱۳ نوامبر ۲۰۱۳ اردوغان مبارزه با فتح‌الله گولن، خطیب اسلام‌گرا را آغاز کرد و دستور داد مدارس وابسته به او را که مهم‌ترین منبع درآمد این شاخه از اسلام‌گرایان در ترکیه است، تعطیل کنند.
[tabby title=" فساد اداری"]
۱۷ دسامبر ۲۰۱۳ دادستانی ترکیه حکم بازداشت برخی از نزدیکان اردوغان به اتهام رشوه‌خواری، ارتشا و فساد را صادر کرد.

اردوغان از توطئه طرفداران فتح‌الله گولن سخن گفت و بسیاری از مقامات امنیتی و قضایی را از کار برکنار کرد.

۲۵ دسامبر ۲۰۱۳ اردوغان مجبور به تغییر کابینه‌اش شد. سه وزیر او در ماجرای فساد اداری و رشوه‌خواری دست داشتند. یک وزیر چهارم هم که گفته می‌شد، پرونده فساد اداری‌اش در دادستانی ترکیه در دست بررسی است، از کار برکنار شد.

آرزوهای بزرگ یک رییس جمهور

کاخ سفید اردوغان فقط یکی از پروژه‌های جاه‌طلبانه ساخت و ساز در ترکیه است. معماری کاخ سفید از آرزوی اردوغان در احیای امپراطوری سلجوقی و عثمانی و تسلط بر ایران و شام و غرب آسیا نشان دارد. اردوغان گفته است آنکارا زمانی پایتخت سلجوقیان بوده. اما تاریخ حرف دیگری می‌زند: آنکارا در سال ۱۹۲۳، پس از اعلام جمهوری در ترکیه و ۷۲۹سال پس از پایان امپراطوری سلجوقیان پایتخت ترکیه شد.

کاخ سفید اردوغان یا آکسرای در پارک جنگلی آتاتورک بنا شده. تاکنون چند دادگاه رأی داده‌اند که این عمارت بدون مجوز و به طور غیر قانونی بنا شده. هر بار پاسخ اردوغان یکسان بوده است: «آنها (قاضی‌ها) اگر می‌توانند بیایند و کاخ را تخریب کنند. من به این کاخ می‌روم و به وظایفم عمل می‌کنم.»

مخالفان اردوغان به دادگاه قانون اساسی شکایت برده‌اند. آن‌ها رییس جمهور ترکیه را متهم کرده‌اند که با ترک کاخ ریاست جمهوری کمال آتاتورک در آنکارا به یک سنت ۹۱ ساله پشت کرده است. عجالتا تا رأی دادگاه قانون اساسی صادر شود، نخست‌وزیر ترکیه در کاخ آتاتورک مستقر می‌شود.

بحران‌های اردوغان در سال ۲۰۱۴

۲۴ فوریه ۲۰۱۴ مکالمات تلفنی اردوغان با بلال پسرش در اینترنت منتشر شدند. اردوغان و بلال در این گفت‌و گوهای تلفنی درباره چگونگی مخفی کردن مقادیر زیادی پول با هم صحبت می‌کنند.

۲۱ مارس ۲۰۱۴ به دستور اردوغان سایت‌های توئیتر و یوتیوب فیلتر و از دسترس کاربران خارج شدند.

[tabby title=" رأی دادگاه"]
۲۶ مارس ۲۰۱۴ دادگاهی در ترکیه حکم صادر کرد که از توئیتر و یوتیوب رفع فیلتر شود. اردوغان وعده داد که به رأی دادگاه عمل کند اما همچنان توئیتر و یوتیوب مسدودند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • Reza

    توييتر و يوتيوب در تركيه مسدود نيستند و مشكل شان حل شده است

  • هاگن

    برام جالبه که اینا سلجوقیان رو هم میخوان حکومت ترکی اعلام کنن!!! سلجوقیان چه خوب چه بد بر سرزمین ایران حکومت میکردن و بعدها تونستن با شکست روم شرقی سرزمین فعلی ترکیه رو ضمیمه ایران کنن و ترک های فعلی ساکن در ترکیه رو از اسیای مرکزی به اینجا کوچ بدن... به همین دلیله که با وجود اینکه ریشه زبان های هندواروپایی در این قسمت از دنیاست ولی ریشه زبان ترکی، آلتایی هست که از اسیای مرکزی میاد.... به نظرم یکی باید جلوی این اردوغان رو بگیره...اینم مثل خمینی خیلی توی توهمه!!!

  • معصومه

    تورک ها هم حالشون بده که دایم دارن به این مردک رای می دن؟ دزد، دروغگو، شارلاتان، آدم کش،عصبی، پشت هم انداز.. اینا صفات سیاستمدار مورد علاقه تورک هاست؟