ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

روسیه به تحرکات نظامی جدید در شرق اوکراین متهم شد

مقامات اوکراینی مدعی شده‌اند که روسیه بار دیگر تجهیزات جنگی شامل ۳۲ تانک، ۱۶ خمپاره‌انداز، ۳۰ کامیون و نفرات و مهمات به شرق این کشور فرستاده است. روسیه این اتهام را رد کرده است.

مقامات اوکراینی مدعی شده‌اند که روسیه بار دیگر تجهیزات جنگی شامل ۳۲ تانک، ۱۶ خمپاره‌انداز، ۳۰ کامیون و نفرات و مهمات به شرق این کشور فرستاده است. روسیه این اتهام را "تحریک‌کننده" خوانده و رد کرده است.

آندرئی لیسنکو، سخنگوی ارتش اوکراین می‌گوید نقل و انتقال تجهیزات نظامی و سربازان روسی به مناطق شرقی این کشور هم‌چنان ادامه دارد و ده‌ها خودرو و یک ستون زرهی روسی روز پنجشنبه ششم نوامبر، از مرز عبور کرده‌اند. او تاکید کرده که ستون زرهی روسی از شهر کرانسکی گذشته و وارد گذرگاه مرزی ایزوارین شده که در کنترل شورشیان قرار دارد: «در این شهر کاروانی از کامیون‌های روسی به همراه سه سامانه رادار متحرک دیده شده‌اند.»

دولت روسیه این ادعاها را "تحریک‌آمیز" خوانده و رد کرده است. یک سخنگوی وزارت دفاع روسیه به خبرگزاری اینترفاکس گفته است: «مدعاهای کی‌یف هیچ مبنایی جز شایعات موجود در اینترنت ندارند.» این سخنگو نسبت به شعله‌ور شدن آتش منازعه بر اساس "اخبار تحریک‌کننده" هشدار داده است.

ناتو در این میان، برای نخستین مرتبه از مانور بزرگی با شرکت ده هزار سرباز در نزدیکی مرز روسیه خبر داد. دولت اوکراین نیز پیش‌تر و هم‌زمان با برگزاری همه‌پرسی جدایی لوهانسک و دونتسک، هزاران سرباز را به منطقه فرستاده است.

‌ ارتش اوکراین می‌گوید هفت چترباز این کشور در لوهانسک بر اثر برخورد خودرویشان با یک مین در منطقه سوکولنیکی مجروح شده‌اند. گفته شده که شورشیان مواضع ارتش اوکراین در نزدیکی لوهانسک را با نارنجک و موشک مورد هدف گرفته‌اند.

تنش در لوهانسک و دونتسک پس از رای‌گیری بر سر جدایی این دو ناحیه از اوکراین در روز یکشنبه دوم نوامبر بالا گرفته است. به گفته ارتش اوکراین در تازه‌ترین نبردها در ۲۴ ساعت گذشته، ۵ نفر جان خود را از دست داده و بسیاری دیگر زخمی شده‌اند. صبح روز جمعه هفتم نوامبر، مراسم خاکسپاری دو دانش‌آموز برگزار شد که جان خود را روز چهارشنبه ۵ نوامبر در پی شلیک خمپاره از دست دادند.

بزرگ‌ کنید
مراسم خاکسپاری دو دانش‌‌آموز که طی شلیک خمپاره در دونتسک در پنجم نوامبر جان خود را از دست دادند.

رای‌گیری بر سر تشکیل جمهوری خلق دونتسک از سوی محافل بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده و تنها روسیه آن را پذیرفته است.

بیشتر بخوانید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: همه‌پرسی استقلال در شرق اوکراین

نبرد بر سر فرودگاه شهر دونتسک در روز پنجشنبه ششم نوامبر نیز موجب جراحت ۱۵ غیرنظامی شد. مقامات دونتسک گفته‌اند که غیرنظامیان بر اثر شلیک خمپاره در منطقه کیفسکی وکوبیشفسکی زخمی شده‌اند. این فرودگاه از ماه‌ها قبل صحنه نزاع میان نیروهای دولتی و شورشیان اوکراینی بوده است ولی هم‌چنان در اختیار نیروهای ارتش اوکراین قرار دارد.

پوتین، رئیس جمهور روسیه می‌گوید بحران شرق اوکراین، جنبه سیاسی و تبلیغاتی دارد. او در مصاحبه‌ای که روز پنجشنبه ششم نوامبر با رسانه‌های چینی انجام شد، به فشارهای سیاسی در کاهش بهای انرژی اشاره کرد و گفت: «در برخی لحظات بحرانی این تصور غالب می‌شود که سیاست نقشی هدایت‌کننده در تعیین بهای نفت و انرژی دارد.»ـ

بهای نفت و گاز روسیه از پایان ماه ژوییه تاکنون حدود یک چهارم تنزل کرده است. این کاهش بها، تاثیر به سزایی در بودجه دولتی و اقتصاد روسیه گذاشته که هم اینک با تحریم‌های غرب دست و پنجه نرم می‌کند که در چارچوب بحران اوکراین اعمال شده‌اند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.