Share

غنچه قوامی، شهروند ایرانی – بریتانیایی که تا پیش از این در زندان اوین در حبس بود، به زندان قرچک (زندان شهر ری) که به‌گفته منابع خبری ایران، محل نگهداری «مجرمان خطرناک» است، منتقل شده است.

غنچه قوامی

غنچه قوامی

سایت کلمه که نزدیک به مخالفان حکومت ایران است، انتقال این زندانی به زندان قرچک را نتیجه «دخالت بازجویان سپاه پاسداران» اعلام کرده است.

روزنامه جام جم، اردیبهشت امسال در مورد این زندان نوشت: «زندان قرچک پیش از این، محل نگهداری مجرمان موادمخدر بوده، اما حالا به زندان شهرری تغییر نام داده و جایی است برای نگهداری از زنان مجرمی که نه به مواد مخدر نه گفته‌اند، نه به سرقت، نه به قتل و نه به کارهای منافی اخلاق.»

کلمه می‌گوید که بازجویان سپاه به دلیل حمایت‌های گسترده داخلی و خارجی که از غنچه قوامی شده، می‌خواهند از او «انتقام بگیرند» و به همین دلیل پرونده این زندانی را که در مرحله صدور حکم بوده، با «اعمال نفوذ» دچار بلاتکلیفی کرده‌اند.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل قوامی پیش‌تر گفته بود که دادگاه برای موکلش به اتهام «تبلیغ علیه نظام» یک سال حبس صادر کرده اما هم‌زمان با افزایش حمایت‌ها از کارزار جهانی برای آزادی غنچه قوامی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفت که هنوز پایان رسیدگی به پرونده غنچه قوامی اعلام نشده و در این رابطه نیز هنوز حکمی صادر نشده است.

سخنگوی قوه قضائیه علت بازگشت پرونده قوامی به دادسرا را، اعتراض به صدور قرار منع تعقیب در مورد یک اتهام دیگر این زندانی دانست.

بر پایه گزارش کلمه «دادسرا کیفرخواست و قرار مجرمیت غنچه قوامی در خصوص فعالیت تبلیغی علیه نظام را پس از صدور قرار منع تعقیب در اتهام دوم، صادر کرده و مشخص نیست دادگاه با کدام توجیه، اعتراض بازجو و ضابط قضایی (سپاه) را پذیرفته است.»

این گزارش می‌افزاید: «تعلل در تکمیل پرونده این زندانی برای مدت طولانی، اصرار بر تمدید بازداشت موقت وی بدون توجیه حقوقی و انتقال به زندان قرچک» از جمله پیامدهای «دخالت غیرقانونی بازجویان سپاه» در پرونده غنچه قوامی بوده است.

قوامی یکی از زنانی بود که ۳۰ خرداد سال ۹۳، برای تماشای بازی تیم ملی والیبال ایران به ورزشگاه آزادی رفته و خواهان اجازه ورود به ورزشگاه‌ برای زنان شده بود. او آن روز همرا‌ه با عده دیگری از زنان بازداشت شد، اما با سپردن تعهد آزادش کردند.

۹ تیرماه، هنگامی که او به بازداشتگاه مراجعه کرد تا وسایل شخصی‌اش را تحویل بگیرد، بار دیگر بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین به‌سر می‌برد.

خانواده غنچه قوامی خبر از اعتصاب غذای خشک او از روز دهم آبان را داده بودند. به گفته آن‌ها، غنچه حدود ۴۱ روز از زمان دستگیری خود را در زندان انفرادی سپری کرده است.

فدراسیون جهانی والیبال نیز با ارسال نامه‌ای به رئیس فدراسیون والیبال ایران، میزبانی مسابقات والیبال قهرمانی نوجوانان جهان را از ایران گرفت و به آرژانتین سپرد. به نظر می‌رسد این اقدام فدراسیون جهانی والیبال در جهت فشار بر ایران برای ارائه توضیحات درباره بازداشت غنچه قوامی و آزادی او است.

محمد رضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال ایران گفته است که فدراسیون جهانی والیبال نامه‌ای نیز به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران ارسال کرده است و در آن خواهان آزادی غنچه قوامی شده است.

بازداشت غنچه قوامی پیش از این نیز اعتراض سازمان عفو بین‌الملل را برانگیخت و وزارت امور خارجه بریتانیا نیز از محکومیت وی ابراز نگرانی کرد. «آری گراسا فیلهو»، رئیس برزیلی فدراسیون جهانی والیبال نیز در سی‌‌وچهارمین کنگره جهانی والیبال در ایتالیا، از جمهوری اسلامی خواست تا غنچه قوامی را آزاد کند. وزرای ورزش و امور خارجه اتریش نیز خواهان آزادی غنچه قوامی شده‌اند.

Share