ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بوکوحرام شهر چیبوک را تصرف کرد

پیشروی شبه‌نظامیان اسلامگرای بوکوحرام در شمال شرقی نیجریه ادامه دارد. شاهدان عینی از تصرف شهر چیبوک خبر می‌دهند؛ همان شهری که ۲۸۰ دانش‌آموز در ‌آن ربوده شدند.

پیشروی شبه‌نظامیان اسلامگرای بوکوحرام در شمال شرقی نیجریه ادامه دارد. شاهدان عینی از تصرف شهر چیبوک خبر می‌دهند؛ همان شهری که ۲۸۰ دانش‌آموز در ‌آن ربوده شدند.

بزرگ‌ کنید
از مدرسه دولتی شهرستان چیبوک ویرانه‌ای بیش نمانده است

گروه افراطی اسلامی بوکوحرام، شهر کوچک چیبوک در شمال شرقی نیجریه را تصرف کرده است. یک روحانی مسیحی و یک سناتور از استان بورنو خبر داده‌اند که چیبوک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، روز پنجشنبه ۱۳ نوامبر به کنترل بوکوحرام در ‌آمد.

اینجا همان شهرستانی است که اسلامگرایان در هجوم خود به آن در ماه آوریل، ۲۸۰ دانش‌آموز دبیرستانی را ربودند. هنوز از سرنوشت ۲۲۰ دختر خبری در دست نیست. رهبر بوکوحرام در ویدئویی که ماه پیش منتشر شد، اعلام کرد که دخترها به عقد شبه‌نظامیان در‌‌آمده‌اند و برخی‌شان نیز باردار هستند. دولت نیجریه پیش‌تر گفته بود که دخترهای ربوده شده به زودی آزاد می‌شوند و طرحی برای آتش‌بس با بوکوحرام در دست مذاکره است.

در شمال نیجریه اما صحبت یا نشانی از ‌آتش‌بس نیست. روز دوشنبه ۱۰ نوامبر یک حمله انتحاری به مدرسه‌ای در استان ‌«یوبه» صورت گرفت که ۵۸ دانش‌آموز نوجوان را به کشتن داد. دو روز پس از ‌آن، در همان منطقه ده ‌اموزگار در پی انفجار بمبی در مرکزی آموزشی جان باختند. مسئولیت این حملات را تاکنون کسی بر عهده نگرفته اما مقامات امنیتی نیجریه معتقدند که بوکوحرام عامل ‌‌انهاست.

موج جدید حملات هم‌زمان با اعلام گودلاک جاناتان‌‌‌، رئیس جمهور نیجریه نجام شد که گفت برای انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر نامزد می‌شود.

بوکوحرام در حال حاضر شمال نیجریه را در تسلط خود دارد و خواستار برپایی خلافت اسلامی است. ارتش نیجریه تاکنون در مقابله با این گروه ناکام مانده است. بوکوحرام مسئول کشته شدن بیش از ۱۰ هزار نفر در نیجریه به شمار می‌رود.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.