ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دو شاعر و يک مستندساز ايرانی به اتهام «همکاری با خواننده مرتد» محاکمه شدند

مهدی موسوی و فاطمه اختصاری، دو شاعر جوان ايرانی به تشکيل حلقه‌ای متهم شده‌اند که در آن «بی‌بند و باری جنسی و انحرافات اخلاقی» تبلیغ می‌شود.

فاطمه اختصاری و مهدی موسوی، دو شاعر به همراه يک مستندساز که نامش فاش نشده به اتهام آنچه «فعاليت تبليغی عليه نظام از طريق همکاری با خواننده مرتد خارج‌نشين» اعلام شده است، در دادگاه انقلاب محاکمه شدند.

بزرگ‌ کنید
مهدی موسوی و فاطمه اختصاری

امير رئيسيان، وکيل متهمان اين پرونده به خبرگزاری تسنيم گفت جلسه محاکمه اين افراد، روز يکشنبه ۹ آذر برگزار شده است، اما چون وقت برای دفاع کافی نبود، جلسه رسيدگی به پرونده تجديد شد.

به‌گفته وی «حدود يک سال پيش اشعاری از سه شاعر که در کتاب‌هايشان هم منتشر شده بود در يکی از آلبوم‌های يک خواننده خارج‌نشين استفاده شد». اشاره رئيسيان به شاهين نجفی، خواننده است.

رئيسيان درباره مستندساز نیز گفت:‌ «البته اين مستندساز برای ساخت اين کليپ به توافق محتوايی نرسيد و در نهايت هم اين کليپ ساخته نشد.»

مهدی موسوی و فاطمه اختصاری آذرماه ۱۳۹۲ از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران ايران بازداشت شده بودند که ۲۴ دی همان سال با سپردن وثيقه از زندان آزاد شدند.

باشگاه خبرنگاران جوان سال گذشته با انتشار گزارشی، مهدی موسوی را به آشنايی و دوستی با شاهين نجفی، برگزاری مهمانی‌های مختلط و برگزاری جلسات ادبی در سطح شهر تهران و در برخی از شهرستان‌ها و «گسترش ابتذال» و «تبليغات منفی عليه جمهوری اسلامی» متهم کرده بود.

اين خبرگزاری، موسوی و اختصاری را به تشکيل حلقه‌ای در بين اهالی شعر در فضای مجازی متهم کرد که در آن «بی‌بند و باری جنسی و انحرافات اخلاقی» تبلیغ و «اشعار سياسی در حمايت از فتنه ۸۸» توليد می‌شود.

مقامات حکومتی ايران از اعتراضات پس از انتخابات سال ۸۸ به عنوان «فتنه» نام می‌برند.

از مهدی موسوی به‌عنوان آورنده سبک «غزل پست‌مدرن» در ايران ياد می‌کنند. راديو زمانه در سال ۱۳۸۹ به مناسبت انتشار مجموعه‌ای از اشعار مهدی موسوی با نام «پرنده نه کوچولو بود، نه پرنده» گفت‌و‌گويی با او انجام داد.

مهدی موسوی در اين گفت‌و‌گو گفت: «شعر من به آته‌ايسم نمی‌انجامد بلکه راوی شعرهای من گاهی خدای مرسوم در جامعه را به نقد می‌کشد. هيچ ايدئولوژی يا تفکری قانعش نمی‌کند. اگر با بودنش مشکل دارد با نبودنش بيشتر به بن‌بست می‌رسد.»

غزل پست‌مدرن در ايران طرفداران زيادی دارد و اشعار مهدی موسوی و فاطمه اختصاری در شبکه‌های اجتماعی خوانندگان پرشماری يافته است.

آخرين مجموعه شعری که از فاطمه اختصاری مجوز نشر پيدا کرد، « يک بحث‌ فمينيستی قبل از پختن سيب‌زمينی‌ها» نام دارد. اين کتاب از کتابفروشی‌ها و از نمايشگاه کتاب تهران جمع شد.

فاطمه اختصاری نیز در گفت‌و‌گو با راديو زمانه گفته بود: «من در شعر‌هايم از اتفاق‌ها و انديشه‌های شخصی‌ام الهام می‌گيرم اما شعر من دفتر خاطرات شخصی من نيست. با اين‌حال انکار نمی‌کنم که فاطمه اختصاری در شعرهای من وجود دارد و نفس می‌کشد.»

انتشار مجموعه اشعار «ناگهان» (نشر شانی) و «بوق زدن برای گوسفند‌ها» (نشر جمهوری) از مهدی موسوی ممنوع شده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • ا.ک

  بازنده ام ولی تو شکستم نداده ای ...

 • farhad

  ترسو تراز جمهوری اسلامی نیست خیلی بد ادم فاحشه مغزی باشه مهدی نترس ما همه پشتتیم تنها نیستی و ما مرده و کشته تیم

 • فرامرز

  درد و بلای شاهین نجفی بخوره تو سر اخوند ها

 • کامران

  حیف حیف حیف... ا