ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ايران و ارتش عراق حمله هوایی ایران به داعش را تکذیب کردند

وزارت خارجه ايران می‌گويد تهران در حمله به مواضع داعش در عراق نقشی نداشته اما اگر بغداد تقاضای کمک نظامی کند، ايران آماده همکاری است. این خبر تا کنون چندین بار تأیید و تکذیب شده است.

يک مقام وزارت خارجه ايران، گزارش‌ رسانه‌ها در خصوص حمله هوايی جنگنده‌های نظامی اين کشور به مواضع داعش در عراق را «نادرست» خواند.

بزرگ‌ کنید
معاون آسيا و اقيانوسيه وزارت امور خارجه ايران در گفت‌و‌گويی با روزنامه «گاردين»، گفته بود که عملياتی در عراق به درخواست دولت اين کشور صورت گرفته‌ است

اين مقام دولتی که خواسته نامش فاش نشود، شامگاه شنبه ۱۵ آذر در خصوص اظهارات يکی از معاونان وزير خارجه ايران که حمله به مواضع داعش را در عراق تاييد کرده، به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا گفت: «معاون وزير امور خارجه در پاسخ به سوالی در اين مورد تاکيد کرده است در صورت درخواست دولت عراق، جمهوری اسلامی ايران آمادگی مساعدت و همکاری در هر زمينه‌ای از جمله کمک نظامی به آن کشور را دارد.»

همزمان خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از ارم نیوز، تلویزیون رسمی عراق  گزارش کرد که فرماندهی نیروی هوایی عراق، اخبار مربوط به پرواز جنگنده‌های ایرانی در آسمان عراق و نقض حریم هوایی این کشور و حمله به مواضع گروه داعش را تکذیب می‌کنند.

تأیید‌ و تکذیب وزارت‌‌خارجه

ابراهيم رحيم‌پور، معاون آسيا و اقيانوسيه وزارت امور خارجه ايران روز جمعه ۵ دسامبر، در گفت‌و‌گويی با روزنامه «گاردين» در لندن ضمن تأييد عمليات هوايی ايران عليه داعش، گفته بود که اين عمليات در عراق به درخواست دولت اين کشور صورت گرفته‌ است.

به گفته رحيم‌پور، ايران برای اين حمله «هيچ‌گونه هماهنگی با آمريکايی‌ها نداشته و تنها با دولت عراق هماهنگی انجام داده است.»

گفته می‌شود عمليات هوايی ايران عليه موضاع داعش در عراق توسط جت جنگنده فانتوم-اف۴ صورت گرفته است. اين نوع جنگده‌ها در منطقه تنها در اختيار ايران و ترکيه است.

مسعود جزايری، معاون ستاد کل نيروهای مسلح هفته گذشته هرگونه همکاری ايران با ائتلاف آمريکايی در بمباران مواضع داعش را تکذيب کرد. با اين حال ستاد کل نيروهای مسلح ايران صرفاً همکاری اين کشور را با ائتلاف ضد داعش تکذيب کرده، اما در مورد حملات هوايی جنگنده‌های ايرانی به مواضع داعش سکوت کرده است.

وزارت دفاع آمريکا نيز پيش از اين اعلام کرده بود که جنگنده ‌ای ايرانی فانتوم اف ۴ مواضع داعش در شرق عراق را بمباران کرده‌اند.

در حال حاضر جنگنده‌های شماری از کشورها به رهبری آمريکا در ائتلاف بين‌المللی مواضع داعش در عراق و سوريه را بمباران می‌کنند. ايران عضو اين ائتلاف نيست اما گمان می‌رود که نيروهای نظامی ايران در عراق در جنگ عليه داعش مشارکت داشته باشند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • فرامرز

    ج.ا و عراق عین سگ دروغ میگن

  • faryad

    یکی دو ساعت دیگه تکذ یب میشه عجله نکن. شما اینها رو مگر نشناختید!!