Share

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت فساد اخیر بانکی از سال‌های ۸۵ تا اوایل سال ۹۱ رخ داده و در اواخر سال ۹۲ کشف و پرونده آن در اختیار مراجع قضایی قرار داده شده است. وی گفت این اختلاس بسیار شبیه به فساد سه هزار میلیارد تومانی بوده است.

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران: در فساد اخیر بانکی سه بانک دخالت داشته‌اند و این فساد بسیار شبیه به فساد سه هزار میلیارد تومانی است

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران: در فساد اخیر بانکی سه بانک دخالت داشته‌اند و این فساد بسیار شبیه به فساد سه هزار میلیارد تومانی است

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) ولی‌الله سیف، امروز سه‌شنبه ۱۸ آذرماه، درباره کشف فساد اخیر مالی در سیستم بانکی، معروف به فساد ۱۲هزار میلیارد تومانی، گفت: «۱۲هزار میلیارد تومان حجم سوء‌استفاده نیست بلکه گردشی است که اتفاق افتاده و بالاترین مبلغی که در دوره‌ای در اختیارشان بوده ۷۰ میلیارد تومان و آن هم به مدت یک هفته بوده است.»

به‌گفته رئیس بانک مرکزی ایران، مبلغ سوء‌استفاده شده در طول چهار – پنج سال از یک مبلغ کوچک به این رقم تبدیل شده و این رقم در یک دوره زمانی هفت تا ۱۰ روزه یا حداکثر دو هفته‌ای به ۷۰ میلیارد تومان رسیده است.

علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران، ‌روز شنبه ۱۵ آذرماه از کشف یک «فساد مالی» تازه در شبکه بانکی کشور به ارزش ۱۲ هزار میلیارد تومان خبر داده و گفته بود متهمان این پرونده بازداشت شده‌اند.

وزیر اقتصاد گفت: «نزدیک به صد درصد این مبلغ به بانک بازگشت و در حال حاضر نیز متهمان آن در زندان به‌سر می‌برند.»

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران نیز روز دوشنبه ۱۷ آذر در گفت‌وگو با ایرنا از بازداشت «۲۰ نفر از مدیران میانی» دولت محمود احمدی‌نژاد در ارتباط با «پرونده تخلفات مالی» خبر داد و گفت: «این تخلفات مربوط به سال ۱۳۸۹ تا پایان سال ۱۳۹۱ است که از اواخر سال گذشته متوجه این تخلفات شدیم و آن را کشف کردیم.»

وزیر اطلاعات ایران افزود این وزارتخانه در اواخر سال ۱۳۹۲ متوجه این مسأله شد و در حال حاضر «تنها سه نفر» از ۲۰ فرد دستگیرشده همچنان در بازداشت هستند اما «۳۰ نفر نیز برای مصاحبه دعوت شده‌اند تا نقش و میزان تأثیر آنان در تخلف مالی را بدانیم.»

وزیر اطلاعات ایران همچنین از «بازگرداندن عمده آن‌چه از بیت‌المال مورد تعدی قرار گرفته بود» خبر داد و گفت که «در حال بازگرداندن آن مقدار کم باقی‌مانده هستیم».

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران، در سخنان امروز خود اعلام کرد که در فساد اخیر بانکی سه بانک دخالت داشته‌اند و این فساد بسیار شبیه به اختلاس سه هزار میلیارد تومانی است و در این پرونده نیز سوءاستفاده از طریق ضمانت و گردش چک صورت گرفته است.

اختلاس سه هزار میلیاردی، معروف به «اختلاس بزرگ» در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد افشا شد. مه‌آفرید خسروی، از متهمان اصلی این پرونده و مدیر شرکت «توسعه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا» در ۲۷ شهریورماه ۱۳۹۰ دستگیر و سحرگاه سوم خردادماه سال جاری اعدام شد.

رئیس بانک مرکزی چنین اتفاقاتی در نظام بانکی ایران را دارای سابقه طولانی خواند و علت آن را «ضعف در بخش فن‌آوری و سیستم و برخوردار نبودن از سامانه‌ای که سیستم‌ها را مصون نگه دارد» دانست.

تخلفات و فسادهای مالی در جمهوری اسلامی به موضوعی روزمره در ایران تبدیل شده است.

در تازه‌ترین گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل که یک هفته پیش منتشر شد، ایران در سال ۲۰۱۴ در میان ۱۷۵ کشور و منطقه، در رتبه ۱۳۶ «شاخص جهانی احساس فساد» قرار گرفت.

امتیاز ایران در گزارش امسال سازمان شفافیت بین‌الملل ۲۷ است. در سال ۲۰۱۳ ایران با ۲۵ امتیاز در رتبه ۱۴۴ و در سال ۲۰۱۲ میلادی با ۲۸ امتیاز در رتبه ۱۳۳ از ۱۷۶ قرار داشت.

Share