ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

حمایت مالی چند کشور از آژانس انرژی اتمی برای نظارت بر فعالیت اتمی ایران

چند کشور جهان ازجمله آمریکا، بریتانیا، نروژ و هلند به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وعده دادند که بودجه لازم برای ادامه نظارت این سازمان بر فعالیت‌های اتمی ایران را بپردازند.

چند کشور جهان از جمله آمریکا، بریتانیا، نروژ و هلند به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وعده دادند که بودجه لازم برای ادامه نظارت این سازمان بر فعالیت‌های اتمی ایران را بپردازند.

بزرگ‌ کنید
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای انجام مأموریت خود به ۴/۶ میلیون یوروی دیگر نیاز دارد.

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه ۱۱ دسامبر/ ۲۰ آذرماه در یک نشست ویژه از کشورهای عضو خود خواست تا برای پیشبرد برنامه بازرسی از تأسیسات هسته‌ای ایران بودجه لازم را فراهم کنند.

نمایندگان چند کشور جهان روز گذشته در جلسه‌ای غیر علنی در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین وعده دادند که پنج میلیون و ۷۰۰ هزار دلار برای ادامه فعالیت‌های این سازمان در پیوند با برنامه‌ هسته‌ای ایران بپردازند.

بر اساس این گزارش، آمریکا و بریتانیا وعده ارائه بخشی از هرینه‌های بازرسی را داده‌اند. نروژ یک میلیون یورو و هلند ۱۰۰ هزار یورو پرداخته‌اند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای انجام مأموریت خود به ۴/۶ میلیون یوروی دیگر نیاز دارد. مأموریت بازرسی این آژانس از تأسیسات هسته‌ای ایران از زمان توافق هسته‌ای این کشور و گروه ۱+۵، شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان، در پایان سال ۲۰۱۳ بیشتر شده است.

این مذاکرات که از زمان توافق کلی سال ۲۰۱۳ تاکنون دو بار تمدید شده، برای رسیدن به توافقی جامع است که از یک سو ایران بتواند به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ادامه دهد و از سوی دیگر کشورهای مذاکره‌کننده اطمینان یابند برنامه‌های ایران نظامی نخواهد بود.

نخستین جلسه رسمی دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵، روز ۲۶ آذرماه (۱۷دسامبر) در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌شود و از این روز به بعد حجم کار آزانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در پیوند با ایران افزایش خواهد یافت. گفته می‌شود برخی از بازرسان حتی باید در تعطیلات سال نو نیز کار کنند.

دور بعدی مذاکرات که نخستین مذاکره اتمی پس از توافق سوم آذر پیرامون تمدید هفت ماهه گفت‌وگوها محسوب می‌شود، در سطح معاونان وزیران امور خارجه ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ (ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) خواهد بود.

به گفته معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه، مذاکرات دوجانبه میان هیئت‌های ایران و ۱+۵ از روز ۲۴ آذرماه یعنی دو روز پیش از مذاکره رسمی آغاز خواهد شد.

عراقچی به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفته که قرار است تیم مذاکره‌کننده ایران مذاکرات دوجانبه‌ای با هیئت آمریکایی و نیز سایر هیئت‌ها در ژنو داشته باشد.

دور قبلی مذاکره ایران و ۱+۵، ۲۶ آبان‌ماه تا سوم آذرماه در شهر وین اتریش در سطح وزیران خارجه برگزار شد. در پایان این دوره، طرفین مذاکرات را برای هفت ماه و هفت روز دیگر تمدید کردند.

بر این اساس ایران و گروه کشورهای عضو ۱+۵ تا روز ۱۰ تیر سال آینده فرصت دارند که به توافقی جامع پیرامون فعالیت هسته‌ای ایران دست پیدا کنند.

عراقچی پیش از این گفته بود قرار شده است در چهار ماه نخست به توافق سیاسی یا کلی دست یابند و در سه ماه دیگر، جزئیات تفاهم را مکتوب کنند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.