Share

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران از نیاز کشور به ۱۲ میلیون واحد مسکونی خبر داد و گفت یک‌سوم بودجه خانوارها در ایران به بخش مسکن اختصاص می‌یابد و ۱/۵ میلیون خانوار در یک اتاق زندگی می‌کنند.

وزیر راه و شهرسازی: قیمت زمین با ساخت مسکن مهر ۹ برابر و واحد مسکونی شش برابر شد

وزیر راه و شهرسازی: قیمت زمین با ساخت مسکن مهر ۹ برابر و واحد مسکونی شش برابر شد

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس آخوندی روز دوشنبه ۲۴ آذرماه در چهاردهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران، سهم بخش مسکن از سرمایه ثابت را حدود ۳۰ درصد، از اشتغال مستقیم را حدود ۱۲ درصد، از تسهیلات بانکی حدود ۲۵ درصد و از کل گردش نقدینگی حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد دانست و در مقابل سهم دولت از کل سرمایه‌گذاری بخش مسکن را نیم تا سه درصد و سهم مسکن از بودجه خانوار را ۳۳ درصد عنوان کرد.

وی افزود در ایران «یک سوم بودجه خانوار به بخش مسکن اختصاص می‌یابد که سهم بسیار بزرگی محسوب می‌شود و یک اتفاق در خانوار شهری است.»

طبق آمار ارائه‌شده توسط وزیر راه و شهرسازی ایران ۸۰ درصد از جامعه ایران را جمعیت شهری تشکیل می دهد و بیش از ۵۰ درصد جمعیت شهری در ۱۰ شهر سکونت دارد.

به‌گفته وزیر راه و شهرسازی در سال‌های ۷۵-۶۵ خورشیدی رشد جمعیت ایران دو درصد و رشد خانوار ۲/۵ درصد بوده و طی سال‌های ۸۵ تا ۹۰ خورشیدی رشد جمعیت ۱/۳ درصد اما رشد خانوار چهار درصد شده است، این در حالی است که نیاز بخش مسکن باید بر مبنای رشد خانوار تنظیم شود نه رشد جمعیت.

بیشتر بخوانید: روحانی: پروژه مسکن‌ مهر عامل تورم ۴۰ درصدی است

آخوندی گفت تا سال ۱۴۰۵ ایران به ساخت ۱۲ میلیون واحد مسکونی نیاز دارد که میانگین تقاضای هر سال به یک میلیون واحد می‌رسد. از این میزان ۲۰۰ هزار واحد در روستا و ۸۰۰ هزار واحد در شهر است.

وی با اشاره به طرح مسکن مهر که در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد به اجرا گذاشته شد گفت: «قیمت زمین با ساخت مسکن مهر ۹ برابر و واحد مسکونی شش برابر شد و تمام بخش مسکن در حوزه سوداگری وارد شد.»

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: «بخش مسکن به شکل گسترده‌ای با حوزه سیاست گره خورده و این باعث شده است که ما بخش عمده‌ای از متفکران و اندیشمندان را در حوزه مسکن از دست بدهیم و نتوانیم از امکانات آن‌ها بهره بگیریم.»

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز صبح روز دوشنبه ۲۴ آذر در پنجاه‌وچهارمین مجمع سالیانه بانک مرکزی گفت دولت محمود احمدی‌نژاد ۴۵ هزار میلیارد پول چاپ کرد و در اختیار بانک مسکن قرار داد تا پروژه مسکن مهر آغاز شود. به گفته روحانی، این اقدام عامل اصلی تورم ۴۰ درصدی در ایران بوده است.

طرح مسکن مهر از جمله طرح‌های بزرگ توسعه در زمان دولت احمدی‌نژاد بود که موافقان و مخالفان بسیاری داشت. در سال ۱۳۸۶ و هم‌زمان با افزایش بی‌سابقه قیمت خرید مسکن در سراسر کشور به‌ویژه در تهران، محمد سعیدی‌کیا، وزیر وقت مسکن و شهرسازی دولت نهم، طرحی موسوم به «مسکن مهر» را پیشنهاد و وعده داد تا دولت با اجرای آن ابتدا «قیمت مسکن را کنترل می‌کند» و سپس «آرزوی همه مستأجرها را برآورده کرده و آن‌ها را صاحب‌خانه خواهد کرد.»

بیشتر بخوانید: مسکن مهر و نامهری با خانه به دوشان

به موجب این طرح سالانه تعداد یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی ارزان قیمت و زمین در سطح کشور واگذار می‌شد. از ابتدای دولت نهم ساخت چهار میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر در شهرها و روستاها آغاز شد. نیمی از این تعداد در روستاها بوده‌اند که یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد از این تعداد تا خرداد ۱۳۹۲ تحویل داده شدند. در شهرها نیز حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد ساخته و تحویل داده شدند که به‌گفته وزیر راه و شهرسازی، ۴۰۰ هزار مسکن مهر فقط در تهران ساخته شده «در حالی که تهران از شدت تراکم در حال ترکیدن است».

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد که ایران با «مشکلات جدی ساختاری» و «یک نوع هرج‌ومرج در سیاست‌های مسکن» مواجه است که باید پیامدهای آن را تحمل کند.

Share