ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تهدید زندانیان سیاسی اعتصاب‌کننده در زندان ارومیه

مسئولان قضائی ایران ۲۷ زندانی سیاسی زندان ارومیه را که از روز ۲۹ آبان‌ دست به اعتصاب غذا زده‌اند، تهدید کرده‌اند. عفو بین‌الملل می‌گوید ۱۰ نفر از آن‌ها تهدید به تسریع اعدام شده‌اند.

۲۷ زندانی سیاسی زندان مرکزی زندان ارومیه که از روز ۲۹ آبان‌ماه در اعتراض به شرایط خود دست به اعتصاب غذا زده‌اند، از سوی مسئولان قضائی جمهوری اسلامی ایران تهدید شده‌اند. به‌گفته سازمان عفو بین‌الملل ۱۰ نفر از آن‌ها تهدید به تسریع در اجرای حکم اعدام شده‌اند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به‌نقل از یک فعال حقوق بشر که نامش منتشر نشده، گفته است مسئولان قضائی نه تنها پاسخی به درخواست‌های زندانیان سیاسی اعتصاب‌کننده در زندان ارومیه نداده‌اند بلکه برخی از آن‌ها را احضار کرده و تهدید کرده‌اند در صورت پایان ندادن به اعتصاب‌شان با پرونده‌های جدیدی مواجه می‌شوند.

از سوی دیگر سازمان عفو بین‌الملل که شمار اعتصاب‌کنندگان را ۲۴ نفر اعلام کرده، در بیانیه‌ای به تاریخ سه‌شنبه ۲۵ آذرماه گفته است مسئولان تهدید کرده‌اند که در صورت ادامه اعتصاب غذا اعدام ۱۰ زندانی کُرد در زندان ارومیه را تسریع خواهند کرد.

حسیبه حاج صحرایی، معاون مدیر عفو بین‌الملل در امور خاورمیانه و شمال آفریقا این تهدید را «اسفناک» خواند و آن را نشانه وضعیت ناگوار نظام قضائی ایران دانست.

۳۰ زندانی سیاسی بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه، در اعتراض به وضعیت زندان و عدم رعایت اصل تفکیک جرایم در این زندان از روز پنج‌شنبه ۲۹ آبان‌ماه دست به اعتصاب غذای تر زده‌اند. منصور اروند، یکی از این زندانیان که به اعدام محکوم شده است، به زندان مهاباد منتقل شده و جعفر میرزایی و عرفات اصغری، دو زندانی دیگر پس از پایان محکومیت شش ماهه از زندان آزاد شده‌اند. در حال حاضر ۲۷ زندانی در اعتصاب غذا به‌سر می‌برند.

منبع آگاه کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته است که نوبخت مختاری، رئیس زندان مرکزی ارومیه، طی روزهای گذشته عثمان مصطفی‌پور، علی‌رضا رسولی، علی افشاری و محمد عبداللهی را احضار کرده و به آن‌ها گفته است در صورت پایان ندادن به اعتصاب غذا، با پرونده‌های جدیدی مواجه خواهند شد.

از سوی دیگر، اداره اطلاعات شهر مریوان روز ۱۹ آذرماه خانواده سامان نسیم، یکی دیگر از این زندانیان سیاسی محکوم به اعدام را تهدید کرده‌اند که در صورت تداوم اعتصاب غذای فرزندشان حکم اعدام او اجرا خواهد شد.

سازمان عفو بین‌الملل نیز در بیانیه خود بر پرونده سامان نسیم تمرکز کرده و گفته است وی به‌هنگام بازداشت ۱۷ سال سن داشته و به اتهام مشارکت در فعالیت‌های مسلحانه به اعدام محکوم شده است.

به‌گفته عفو بین‌الملل سامان نسیم در زمان بازداشت شکنجه شده و پس از آن‌که ناخن‌های دست و پایش را کشیده‌اند او را به‌شدت کتک زده‌اند. او خود گفته است که آثار کبودی بر پشت، پاها و شکمش باقی مانده و از او اعترافات کتبی گرفته و وی را مجبور به امضای آن کرده‌‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین افزوده است که سامان نسیم، سه روز پیش به دلیل کاهش فشار خون و وضعیت جسمی ناگوار به درمانگاه منتقل شده اما همچنان در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد.

این سازمان مدافع حقوق بشر خواهان بررسی عادلانه پرونده سامان نسیم شده است.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نیز گفته است که تاکنون وضعیت جسمانی ۱۲ تن از زندانیان اعتصابی به نام‌های علی افشاری، محمدعبداللهی، شیرکو حسن‌پور، خضر رسول مروت، علی‌رضا رسولی، یوسف کاکه ممی، سیروان نژوای، عثمان مصطفی‌پور، احمد تومی، عبدالله عمومی، سامان نسیم و شورش افشاری به دلیل کاهش فشارخون، کاهش وزن، ضعف شدید و سرگیجه، وخیم شده است. این زندانیان در طول روزهای گذشته به بهداری زندان منتقل شده‌اند اما از وصل شدن سرم جلوگیری کرده و دوباره به بند بازگشته‌اند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.