ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بازداشت ۲۶ جوان مصری در حمام‌های عمومی قاهره به اتهام همجنسگرایی و شکنجه آن‌ها

سرکوب همجنسگرایان به قصد قدرت‌نمایی در مصر ادامه دارد. لباس‌شخصی‌ها به حمام‌های عمومی قاهره هجوم برده‌اند و ۲۶ جوان را بازداشت کرده‌اند. نهادهای حقوق بشری نگران‌اند.

سازمان حقوق بشری «فعالان حقوق شهروندی مصر» (المبادره المصریه الحقوق الشخصیه) در بیانیه‌ای که شنبه، ۲۰ دسامبر انتشار داد، اعلام کرد که از هنگامی که در مصر دولت عبدالفتاح السیسی بر سر کار آمده است، در طی فقط ۱۸ ماه ۱۵۰ جوان مصری به اتهام همجنسگرایی بازداشت شده‌اند.

بازداشت ۲۶ جوان مصری در حمام‌ عمومی قاهره به اتهام همجنسگرایی

«فعالان حقوق شهروندی مصر» تأکید می‌کند که این آمار دقیق نیست و احتمالاً تعداد جوانان بازداشت‌شده در مصر به اتهام همجنسگرایی بیش از ۱۵۰ نفر است. برخی از این جوانان به ۹ سال حبس محکوم شده‌اند.

سازمان حقوق بشری «فعالان حقوق شهروندی مصر» در سال ۲۰۰۲ تأسیس شده است. این سازمان در بیانیه اخیرش دولت عبدالفتاح السیسی را متهم کرده که تبلیغات وسیع و سازمان‌یافته‌ای علیه همجنسگرایان به راه انداخته است.

پس از آنکه عبدالفتاح السیسی، نظامی ۵۹ ساله، محمد مرسی، رییس جمهور اسلامگرا را سرنگون کرد، در انتخاباتی که در ماه مه ۲۰۱۳ در مصر برگزار شد، بر مسند قدرت تکیه داد. او وعده داده بود که آرامش را به کشور بازمی‌گرداند. اما به ‌گفته مدافعان حقوق بشر، دولت مصر تاکنون خودکامه‌تر از حکومت حسنی مبارک عمل کرده است.

بازداشت ۲۶ جوان مصری در حمام‌های عمومی

سازمان حقوق بشری «فعالان حقوق شهروندی مصر» همچنین اعلام کرده است که دو هفته پیش ۲۶ جوان مصری در حمام‌های عمومی به اتهام همجنسگرایی بازداشت شده‌اند. اتهام آن‌ها این است که در اماکن عمومی از آن‌ها «رفتار غیر اخلاقی و نفرت‌آور» سر زده و گروه‌‌های همجنسگرایی تشکیل داده‌اند.

این نهاد حقوق بشری، از هجوم نیروهای انتظامی و لباس شخصی به حمام‌های عمومی قاهره و چگونگی بازداشت جوانان مصری به اتهام همجنسگرایی به عنوان «یک اقدام وحشیانه و نقض‌کننده حریم شخصی» متهمان یاد کرده است.

لباس شخصی‌ها دو هفته پیش به حمام‌های عمومی قاهره هجوم بردند و به گروهی از جوانان مصری که نیمه‌برهنه بودند، دستبند زدند و از آن‌ها در این وضع فیلم و عکس گرفتند و این تصاویر را در رسانه‌ها با آب و تاب فراوان منتشر کردند.

مونا عراقی، گزارشگر سرشناس مصری در یک برنامه تلویزیونی به نقض آشکار حقوق انسان‌ها در عملیات هجوم به حمام‌های عمومی قاهره پرداخته است.

ویدئو: گزارش مونا عراقی از بازداشت جوانان در حمام عمومی قاهره به اتهام همجنسگرایی (به زبان عربی)

معاینه اجباری مقعد و شکنجه متهمان

روز گذشته، یکشنبه، ۲۱ دسامبر دادگاه جوانان بازداشت‌شده در حمام‌های عمومی قاهره آغاز شد. خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که برخی از متهمان پلیس را متهم کرده‌اند که در حین بازجویی آن‌ها را شکنجه داده است. در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است که برخی از این متهمان می‌گویند اصولاً گرایشی به همجنس ندارند و صرفاً به این دلیل که تصادفاً در آن روز در حمام حضور داشته‌اند بازداشت شده‌اند. جلسه بعدی دادگاه متهمان ۴ ژانویه ۲۰۱۵ برگزار می‌شود.

مسئولان مصری آشکارا گفته‌اند که ۲۱ نفر از یازداشت‌شدگان را توسط پزشکی قانونی برخلاف میل و رضایت آن‌ها از نظر مقعدی تحت معاینه قرار داده‌اند تا همجنسگرایی آن‌ها را محرز کنند.

در ایران هم متقاضیان استخدام در ارتش یا سپاه پاسداران را مورد معاینه مقعدی قرار می‌دهند. هرگونه کبودی یا قرمزی در ناحیه مقعد یا آسیب‌دیدگی عضله اسفنکتر را نشانه‌ای از همجنسگرایی فرد تلقی می‌کنند. سازمان‌های بین‌المللی پزشکان این نوع معاینه را رد کرده‌اند و آن را در ردیف شکنجه جسمانی قرار داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دادستانی مصر اعلام کرده که پزشکی قانونی پس از معاینه مقعد بازداشت‌شدگان، همجنسگرایی را در بین سه نفر از آن‌ها ثابت کرده است.

حشام عبدالحمید، سخنگوی پزشک قانونی قاهره به خبرگزاری فرانسه گفته است: «در بین ۱۸ نفر از بازدادشت‌شدگان در حمام‌های عمومی قاهره نشانه‌ای از همجنسگرایی دیده نشده، اما این به آن معنی نیست که آن‌ها بیگناه‌اند.»

بازداشت جوانان به اتهام همجنسگرایی برای قدرت‌نمایی

همجنسگرایی در مصر از نظر قانونی جرم محسوب نمی‌شود. اما همجنسگرایان را به جرم‌هایی مانند «به هم زدن نظم عمومی» محاکمه و مجازات می‌کنند.

در سال ۲۰۰۱، پلیس مصر ۵۲ مرد را در یک مهمانی شبانه در قاهره به اتهام همجنسگرایی دستگیر کرد. این اشخاص با وجود اعتراضات گسترده نهادهای حقوق بشری در جهان به حبس‌های طولانی‌مدت و کار اجباری محکوم شدند.

بر اساس یک نظرخواهی که در سال ۲۰۱۳ در مصر انجام شد، ۹۵ درصد مصری‌ها گمان می‌کنند جامعه مصر همجنسگرایی را نمی‌پذیرد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • کامیار

    وقتی زبان سایت به زبان فارسی است بهتر بود که برای فیلم گزارش زیر نویس فارسی می گذاشید. با سپاس