ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

امیدواری تلویحی دولت ایران به نفت ۸۰ دلاری

سخنگوی دولت ایران می‌گوید لایحه بودجه ۹۴ با توجه به نوسان‌های قیمت نفت تنظیم شده است. او رسیدن بهای نفت به ۸۰ دلار را منتفی ندانست.

سخنگوی دولت ایران می‌گوید لایحه بودجه ۹۴ با توجه به نوسان‌های قیمت نفت تنظیم شده است. او رسیدن بهای نفت به ۸۰ دلار را منتفی ندانست.

محمدباقر نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی روحانی می‌گوید که عربستان و نیجریه بودجه خود را با نفت ۸۰ دلاری و ۷۳ دلاری بسته‌اند و احتمال می‌رود قیمت متوسط نفت در سال آینده بشکه‌ای ۸۰ دلار باشد.

سخنگوی دولت روحانی، صبح دوشنبه ۸ دی، در حاشیه همایش «فراکسیون دفاع مقدس» در مجلس، به خبرنگاران گفت: «قطعاً هرچه قیمت نفت را کمتر در نظر بگیریم، ضریب اطمینان بیشتر است. در سال گذشته هم قیمت نفت بالای ۱۰۸ دلار بود اما به‌پیشنهاد دولت و مجلس روی ۱۰۰ دلار توافق کردیم و امسال هم اگر مجلس تشخیص دهد که برای اطمینان باید قیمت نفت کمتر بسته شود، می‌توان این کار را انجام داد.»

نوبخت یادآوری کرده که سهم نفت در بودجه عمومی معادل ۷۰ هزار میلیارد تومان است که اگر قیمت آن به ۳۴ یا ۳۵ دلار هم برسد به راحتی قابل کنترل است: «یعنی اگر ۳۵ هزار میلیارد دلار هم از درآمدهای نفتی به دست نیاوریم مشکلی نیست زیرا تخصیص‌ها را کاملا با حواس جمع روی اعتبارات جاری و عمرانی گذاشته‌ایم.»‌

بودجه کل ایران در سال ۱۳۹۴ ۸۳۸ هزار میلیارد تومان و بودجه عمومی ۲۶۷ هزار میلیارد تومان است. نوبخت افزوده که هر چه قیمت نفت کمتر لحاظ شود، ضریب اطمینان (برای پرهیز از کسری بودجه) بیشتر است.

سخنگوی دولت گفته که در سال ۹۳ نیز با وجودی که قیمت نفت بالای ۱۰۸ دلار بود، بودجه با نفت ۱۰۰ دلاری بسته شد: «امسال هم اگر مجلس تشخیص دهد، می‌توان قیمت نفت را برای اطمینان، کمتر از میزان موجود درنظر گرفت.»

خبرگزاری «تسنیم» در یادداشتی انتقادی، سخنان نوبخت را «چشم دوختن به دهان عربستان متخاصم» دانسته و نوشته است: «شاید طرح نفت ۸۰ دلاری در بودجه عربستان تله‌ای برای گمراه کردن دولت ایران باشد.»

یکی از مشاوران ارشد اقتصادی وزارت دارائی عربستان اخیرا عنوان کرده که بودجه ۲۰۱۵عربستان سعودی خلاف انتظارها در محاسبه نفت بشکه‌ای ۶۰ دلار، با احتساب نفت ۸۰ دلاری بسته شده است. این خبر نخستین بار در پایگاه اینترنتی «بلومبرگ» منتشر شد.

در یادداشت «تسنیم» ابراز تاسف شده که اظهارنظرهایی از این دست، بنای تحلیل مسئول دستگاه بودجه نویسی کشور قرار گیرند.

یک هفته پیش‌تر، اسماعیل جلیلی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفته بود که قیمت ۷۲ دلاری بودجه ۹۴ «خوشبینانه» است. جلیلی قیمت ۶۰ دلار برای هر بشکه نفت خام را «منطقی‌تر» دانسته و پیشنهاد کرده بود که دولت با تجدیدنظر در لایحه بودجه و با افزایش مالیات و فروش اوراق مشارکت، درآمد جایگزین را بیابد.

نمایندگان اوپک «آستانه تحمل» اعضا در بهای نفت را ۷۰ دلار اعلام کرده‌اند. وال استریت جورنال ۲۴ نوامبر از قول مقامات عربستان سعودی اعلام کرد که این کشور و تولیدکنندگان حاشیه خلیج فارس، با نفت بشکه‌ای ۶۰ دلار هم کنار خواهند آمد.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • nader

    خسارت 82 میلیارد دلاری حکومت اسلامی به مردم ایران وزیر دادگستری دولت روحانی اعلام کرده حکومت اسلامی تاکنون در محاکم حقوقی به پرداخت 82 میلیارد دلار جریمه شده است.!! به گزارش دیگربان، مصطفی پورمحمدی افزوده بخش قابل توجهی از این احکام قضایی در آمریکا و کانادا صادر شده که این نشانه حجم عظیم «دشمنی‌ها» و رفتار‌های «ظالمانه» با نظام اسلامی است.!! وی درباره جزئیات این احکام٬ تعداد و موضوع آنها توضیح بیشتری نداده است