ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ظریف در مجلس:

«مذاکرات از گسترش تحریم‌ها جلوگیری کرده است»

وزیر امور خارجه ایران که برای پاسخ به سوالات نمایندگان به مجلس رفته بود تاکید کرد که مذاکرات از ایران چهره‌ای قدرتمند نشان داده است.

محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران که امروز، سه‌شنبه ۱۶ دی‌ماه، در صحن علنی مجلس حاضر ‌شده بود تا به سئوالات نمايندگان پاسخ بدهد، توانست نمایندگان را با گفته‌های خود قانع کند.

جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد، قرار بود به نمایندگی از صد نماینده مجلس ایران، هفت سئوال از ظریف بپرسد. سوالات جواد کريمی قدوسی، درباره مذاکرات و محتوای توافق ژنو، عملکرد تيم هسته‌ای و خواسته‌های آمريکا بود. از آقای ظریف خواسته شد تا در مورد «نادیده گرفتن مصادیق حقوق هسته‌ای ملت ایران در موافقتنامه ژنو» و «نحوه تعامل با طرف‌های مذاکره» به نمایندگان پاسخ دهد.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این سوالات تاکید کرد که این مذاکرات از ایران چهره‌ای تعامل‌گرا، باثبات و قدرتمند نشان داده و از گسترش تحریم‌ها جلوگیری کرده است. او گفت: «آن‌ها که در کوره ایران هراسی می‌دمیدند و با هدف مهار ایران، افراط‌گرایی و فرقه‌گرایی را تقویت می‌کردند اکنون در دام چاله کور رنگی استراتژیک خود گرفتار شدند و ایران امروز به اقرار دوست و دشمن نه مشکل منطقه‌ای بلکه عامل ثبات و امنیت در منطقه است.»

ظریف به نمایندگان مجلس ایران گفت: «امروز طرف‌های مذاکره کننده ما این نکته را دریافته‌اند که برای رسیدن به توافق با ملت ایران باید همه تحریم‌های ظالمانه رفع شود و تحریم‌ها، میوه‌ای جز نفرت به بار نمی‌آورند.»

او با اشاره به برگردانده شدن بخشی از دارایی‌های ایران، مدعی شد که «اکنون فضای منفی بین‌المللی که با استفاده از تحریم‌ها رو به گسترش بود، به میزان قابل توجهی فرو پاشیده و کشورهای عمده اقتصادی بزرگ در جهان و بنگاه‌های کلان بین‌المللی، امروز پشت در خانه این مردم برای تعامل صف بسته‌اند.»

ظریف در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مجلس ایران، از کاسته شدن خطر جنگ سخن گفت و با اشاره به اینکه «امروز هیچ عاقلی حرف استفاده از همه ابزارهای روی میز را نمی‌زند»، تاکید کرد که «امروز کسی در مذاکرات به هیچ وجه راجع به اصل غنی‌سازی صحبت نمی‌کند، هم در توافق ژنو و هم در تمامی مذاکرات این موضوع آمده است.»

به گفته وزیر امور خارجه ایران، ‌اکنون تنها صحبت راجع به میزان غنی‌سازی است و موضوع تعطیلی فردو، از مذاکرات خارج شده است.

این در حالی است که فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، دیروز در گفت‌و‌گویی اعلام کرد که کشورش در خصوص برنامه هسته‌ای ایران «کوتاه نمی‌آید» و «کاملا محکم» باقی می‌ماند تا زمانی که کاملا مطمئن شود تهران به دنبال دستیابی به سلاح اتمی نیست.

او در مصاحبه با شبکه رادیویی «فرانس انتر»، گفت که اگر ایران آشکارا اعلام نکند که برنامه ساخت سلاح هسته‌ای را رها کرده، توافقی در کار نخواهد بود.

ظریف در سخنان خود به منزوی شدن اسرائیل اشاره کرد و گفت:‌ «زمانی نتانیاهو با نقاشی خود در سازمان ملل دنیا را در برابر ایران بسیج می‌کرد و در هر سفر به آمریکا یک قطعنامه علیه مردم مظلوم ایران از کنگره می‌گرفت اما دو سال است که دیگر خبری نیست.»

به گزارش رسانه‌ها در ايران، نمايندگان مجلس در پايان اين جلسه اعلام کردند که از پاسخ‌های ظريف به سوالات‌شان قانع شده‌اند، هرچند کریمی قدوسی، نماینده مشهد گفته بود با وجود این‌که قانع نشده است می‌خواهد رأی‌گیری انجام نشود.

حسن قشقاوی، معاون کنسولی و امور مجلس وزير امور خارجه، پیش‌تر گفته بود که اين سوالات از اسفندماه سال ۱۳۹۲ تاکنون مطرح بوده است.

دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب، اواسط ژانویه/ اواخر دی ماه انجام خواهد شد. مهلت دستیابی به توافق جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران، اول ژوئن ۲۰۱۵ /۱۰ تیر ۱۳۹۴ تعیین شده است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر چاپ کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟ به اندازه یک فنجان چای برای یک گزارشگر می‌توانید کمک برسانید!

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • حمید

    «امروز هیچ عاقلی حرف استفاده از همه ابزارهای روی میز را نمی‌زند» اگر عقلی در کار بود که احمدی نژاد هر روز به مناسبت پیروزی ایران در مذاکرات هسته ای جشن نمیگرفت که بیش نبود غیر از فریب و نیرنگ. حال که دیگر کار از کار گذشته  و ابزارهای روی میز ظریف را به نرمش قهرمانانه وا داشته ایشان به انشانویسی پرداخته و با  چپ و راست از ایران و ایران و ایران گویی و با بکار بردن عبارات  قلمبه سلمبه چون "دام چاله کور رنگی استراتژیک " راه احمدی نژاد را ادامه میدهد.  حال بماند از آنچه که در این میان در زیر میز مذاکرات میگذرد!