Share

بنیامین نتانیاهو، ظهر دوشنبه ۱۲ ژانویه به محل کشته شدن گروگان‌های یهودی در پاریس رفت. صحبت‌های او در تشویق مهاجرت یهودیان اروپایی به اسرائیل جنجالی شده است.

بنیامین نتانیاهو عصر روز دوشنبه ۱۲ ژانویه (۲۲ دی ماه) در محل مغازه سوپرمارکت یهودی «هایپر کاشر» حاضر شد و به قربانیان یهودی‌ای که در این مغازه توسط امدی کولیبالی کشته شدند ادای احترام کرد.

بنیامین نتانیاهو در مغازه مخصوص یهودیان «کاشر»، به قربانیان گروگان‌گیری ادای احترام کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل ظهر دوشنبه ۱۲ ژانویه (۲۲ دی ماه) پیش از بازگشت به اسرائیل، در فروشگاه محصولات ویژه یهودیان «کاشر» حاضر شد و به قربانیانی که در جریان گروگان‌گیری این مغازه توسط امدی کولیبالی کشته شدند ادای احترام کرد.

چهار یهودی فرانسوی ۱۹ دی ماه در این سوپرمارکت در منطقه «ونسِن» پاریس کشته شدند. نتانیاهو می‌خواهد اجساد آنها در اسرائیل به خاک سپرده شوند. او تایید کرده است که قربانیان مغازه «کاشر» روز سه شنبه ۲۳ دی ماه در قبرستان تبه شاؤول در اورشلیم دفن خواهند شد. در این مراسم خود نتانیاهو، رووین ریولین، رئیس جمهور اسرائیل، و برخی از نمایندگان کنست از جمله رهبر مخالفان دولت، شرکت خواهند کرد.

بنیامین نتانیاهو مقابل مغازه کاشر، در میان تعدادی از حضار که پرچم اسرائیل به دست داشتند و از او با شعار «بی‌بی، بی‌بی» استقبال می‌کردند، تاکید کرد که تروریسم معضلی جهانی است و فرقی نمی‌کند قربانیان کجای جهان قرار دارند.

او گفت که از رهبرانی که روز یکشنبه در پاریس دست در دست هم راهپیمایی کردند انتظار دارد با تروریسم مبارزه کنند، «حتی زمانی که این تروریسم علیه اسرائیل و یهودیان باشد.»

نخست‌وزیر اسرائیل افزود: «بین حملات افراط گرایان اسلامی در سراسر جهان و حملاتی که اینجا در محل این مغازه کاشر در مرکز پاریس رخ داد، ارتباط مستقیم وجود دارد.»

حضور بی‌دعوت نتانیاهو در پاریس

هاآرتص گزارش کرده است که فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، از نتانیاهو خواسته بوده که به پاریس نرود.

اولاند به نتانیاهو گفته بوده که حضور او می‌تواند قربانیان حملات تروریستی پاریس را به حاشیه بکشاند و مساله صلح خاورمیانه و دعواهای سیاسی اسرائیل و فلسطین را در کانون توجه‌ها قرار دهد.

با این حال نتانیاهو برای پیوستن به راهپیمایی یادبود پاریس اصرار کرده است. هاآرتص می‌نویسد که نتانیاهو با ابراز ناخشنودی از توصیه اولاند، دیده شدن نخست وزیر اسرائیل با دیگر رهبران جهان در یک اتحاد جهانی علیه تروریسم را بسیار مهم دانسته است.

نخست‌وزیر اسرائیل در پاریس، به همراه اولاند در برنامه یادبودی نیز حضور یافت که در کنیسه اصلی پاریس برای بزرگداشت قربانیان یهودی این حملات تروریستی برگزار شد.

ایندیپندنت به نقل از کاربران توئیتر در زمان تماشای مراسم مارش وحدت پاریس نوشته است: «انگار نتانیاهو دارد تمام تلاش خود را می‌کند که با فشار به جمعیت، به خط مقدم راهپیمایی راه یابد و در کنار رهبرانی مانند آنگلا مرکل و اولاند باشد.»

عصبانیت جامعه یهودیان فرانسه از سخنان نتانیاهو

پس از حملات تروریستی پاریس، نتانیاهو در صفحه شخصی خود در توئیتر خطاب به جامعه یهودیان اروپا می‌نویسد «کشور اسرائیل خانه شماست.»

این سخن چندین بار هنگام حضور نخست‌وزیر اسرائیل در پاریس در سخنرانی‌های مختلف از جمله سخنرانی روز دوشنبه نتانیاهو در جمع رهبران یهودیان فرانسه تکرار شد. در آنجا بنیامین نتانیاهو جمعیت یهودیان اروپا را تشویق به مهاجرت به اسرائیل کرد اما این سخنان عصبانیت برخی از گروه‌های یهودی ساکن اروپا را در پی داشت.

مدیر انجمن یهودی‌های اروپا، خاخام مناخیم مارگولین به وب سایت خبری NRG گفت، اسرائیل باید از این برخورد‌های ارتجاعی پس از هر حمله به یهودیان اروپا، دست بکشد.

مناخیم مارگولین در نقد کمپین‌های دعوت به مهاجرت به اسرائیل نتانیاهو گفت که «جوامع یهودی حق دارند هرجای دنیا که زندگی می‌کنند، زندگی همراه با امنیت داشته باشند و این صحبت‌ها به شدت جوامع یهودی خسارت می‌زند.»

Share