ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تأثیر اطلاع‌رسانی در کاهش مصرف برق

از نتایج یک پژوهش چنین برمی‌آید که اگر مصرف‌کنندگان برق درباره خطرات زیست‌محیطی آگاهی پیدا کنند، نسبت به مصرف بی‌رویه برق حساس می‌شوند.

پژوهشی جدید نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان برق زمانی که در مورد خطرات زیست‌محیطی، بهداشت و سلامت انسان آگاهی پیدا می‌کنند، بیشتر نسبت به مصرف بی‌رویه انرژی حساس می‌شوند و در مصرف صرفه‌جویی می‌کنند.

بزرگ‌ کنید
کاهش ۱۹ درصدی برق در خانواده‌هایی که صاحب فرزند بودند

مگالی دلماز و عمر آی. آسنسیو از موسسه محیط زیست و توسعه پایدار دانشگاه یو سی ال‌ای آمریکا، پژوهشی انجام داده‌اند که بر خلاف انتظار آن‌ها نشان می‌دهد آگاهی‌رسانی در مورد آسیب‌های زیست‌محیطی و سلامت انسان‌ها مشوق اصلی مصرف‌کنندگان برق برای کاهش مصرف است.

این پژوهش با عنوان «مشوق‌های غیر مادی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی» روز ژانویه ۲۹ در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا (PNAS) منتشر خواهد شد.

آگاهی‌رسانی در مورد محیط زیست به‌عنوان یک مشوق

در پژوهش دلماز و آسنسیو، ۱۱۸ مشتری سازمان برق لس آنجلس در محدوده‌ای نزدیک دانشگاه UCLA شرکت کردند. شرکت‌کنندگان در این مطالعه به دو گروه تقسیم شدند و مصرف انرژی هر خانوار/یا مشتری برای هشت ماه بررسی شد.

هر دو گروه از پژوهشگران به صورت منظم پیام‌هایی هفتگی در مورد روند مصرف انرژی و تحلیل کنتورهاشان را دریافت کردند. این پیام‌ها به ایمیل مشتریان فرستاده شد و مشتریان توافق کرده بودند که ایمیل‌ها را بخوانند.

به یک گروه تنها اطلاعات کمی میزان مصرف انرژی از جمله داده‌های میزان مصرف و قیمت مصرف داده شد. به گروه دوم این اطلاعات کمی با اطلاعات کیفی همراه شد؛ از جمله اینکه چطور این میزان مصرف بر محیط زیست انسانی تأثیر می‌گذارد، چگونه سلامت انسان‌ها با این میزان مصرف هر خانوار به خطر می‌افتد، میزان دی اکسید کربن وارد شده به هوا با این میزان مصرف چقدر است، چگونه این میزان مصرف، مقدار ذرات معلق در هوا را تغییر می‌دهد.

شرکت‌کنندگان در مطالعه همچنین همگی به وب‌سایتی دسترسی داشتند که اطلاعات کمی میزان مصرف برق در روز یک خانوار/مشتری را برای آن‌ها به صورت نموداری، ترسیم کرده بود.

در کمال تعجب پژوهشگران، مشتریانی که اطلاعات کیفی را به همراه اطلاعات کمی دریافت کرده بودند، کمتر برق مصرف کردند. این در حالی است که میزان مصرف مشتریانی که تنها اطلاعات کمی را دریافت کرده بودند، در طول هشت ماه هیچ تغییری نکرد.

مصرف‌کنندگان تا به حال آگاه نبوده‌اند؟

به اعتقاد پژوهشگران این پروژه، مصرف‌کنندگان ایده‌ای انتزاعی از مصرف برق دارند و آموزه‌های لازم برای ارتباط دهی بین استفاده از برق و اثرات بر محیط زیست و سلامت انسان‌ها به آن‌ها هیچ‌وقت ارائه نشده است.

زمانی که مفاهیم گریزان و انتزاعی تبدیل به اطلاعات ساده در مورد محیط زیست و سلامت انسان‌ها می‌شوند، دیگر برای بسیاری از مصرف‌کنندگان ابهامی باقی نمی‌ماند و کاهش مصرف انرژی تبدیل به مسئله زندگی می‌شود.

اطلاعات تاثیرات مصرف برق بر محیط زیست و سلامت انسان‌ها عموماً در مجلات تخصصی محیط زیستی منتشر می‌شود و کمپین‌های آگاهی‌رسانی نیز این اطلاعات را به زبان ساده برای مصرف‌کنندگان ترجمه نمی‌کنند.

نتیجه پژوهش دلماز و آسنسیو نشان می‌دهد که زمانی که اطلاعات کمی در مورد رابطه مصرف و محیط زیست و سلامت به زبان ساده و غیر انتزاعی به مشتریان داده شد، مصرف گروهی که این اطلاعات را داشت در هشت ماه، هشت درصد پایین آمد.

در مورد خانواده‌هایی که سرپرست کودکان بودند این میزان صرفه‌جویی در انرژی بسیار بیشتر بود. در گروهی که اطلاعات کمی دریافت کردند، خانواده‌هایی که کودک داشتند یا سرپرست کودکان بودند، پس از آگاهی‌یافتن از خطرات محیط زیستی، مصرف ماهانه خود را ۱۹ درصد پایین آوردند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.