ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آلن اير: توافق هسته‌ای می‌تواند مشکلات ديگر ايران و آمريکا را برطرف کند

سخنگوی وزارت خارجه آمريکا می‌گوید تهران و واشنگتن افزون بر پرونده هسته‌ای، «مشکلات ديگری» هم با يکديگر دارند که ممکن است توافق هسته‌ای، گامی برای حل اين مشکلات نيز باشد.

آلن‌ اير، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا می‌گويد اگر ايران و جامعه جهانی بر سر پرونده هسته‌ای به توافق برسند، «اين گام بزرگ می‌تواند به گام‌های ديگری برای رفع مشکلات واشنگتن و تهران تبديل شود.»

آلن اير بر اين باور است که قضاوت نهايی در مورد مذاکرات هسته‌ای «هنوز زود است».

آلن اير که با با روزنامه آرمان، چاپ تهران گفت‌وگو کرده از جزئيات «مشکلات ديگر» با ايران سخنی نگفته است. اين دو کشور از سال ۱۳۵۸ خورشيدی روابط سياسی و ديپلماتيک با هم ندارند و ده‌ها سال است که عليه يکديگر سخن‌پراکنی کرده‌اند.

آلن اير در مورد مذاکرات هسته‌ای که از يک سال پيش به اين سو در جريان است، گفته است تصميم ازسرگيری مذاکرات جدی هسته‌ای در شروع رياست ‌جمهوری حسن روحانی «اميدوارکننده» بود.

دور تازه مذاکرات هسته‌ای از آذر ۱۳۹۲ آغاز شده و همچنان ادامه دارد و با وجود بيش از ۱۰ دور مذاکره هنوز توافقی به دست نيامده است.

آلن اير بر اين باور است که  قضاوت نهايی در مورد مذاکرات هسته‌ای «هنوز زود است». وی می‌گويد: «سختی رسيدن به توافق جامع در اين روند مذاکرات بر کسی پوشيده نيست. اگر آسان بود خيلی زودتر از اين حل‌وفصل می‌شد اما با حسن‌نيت و پشتکار به نتيجه می‌رسيم.»

در تازه‌ترين دور از گفت‌وگوهای هسته‌ای، هفته گذشته جان کری، وزير خارجه آمريکا و محمدجواد ظريف، وزير خارجه ايران با هم در ژنو ديدار و مذاکره کردند. آلن اير گفته که «اين مذاکرات در فضای خوبی برگزار شد.»

سخنگوی فارسی‌زبان وزارت خارجه آمريکا در مورد این دیدار افزوده است:‌ «وزير خارجه آمريکا و وزير خارجه ايران اخيراً در ژنو ديدار داشتند و با هم مدتی را پياده‌روی کردند. آقای جان کری پيش از اين ديدار گفته بود که اين ديدار در ژنو با هدف فراهم‌ کردن زمينه مذاکرات در مورد برنامه هسته‌ای ايران و ايجاد پيشرفت‌های بيشتر در اين مذاکرات است.»

آلن اير اين تصور را که عربستان «مانع» توافق هسته‌ای با ايران می‌شود، «خلاف واقع دانسته» و افزوده: «تقريباً کل جامعه جهانی از جمله عربستان‌سعودی می‌خواهد که اين مذاکرات به توافق جامع بينجامد تا نگرانی‌ها در مورد ماهيت برنامه هسته‌ای ايران برطرف شود.»

ايران و کشورهای ١+۵ شامل کشورهای آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه، چين و آلمان پس از آن‌که در ٢۴ نوامبر ۲۰۱۴ / سوم آذر ۹۳ نتوانستند به توافق نهايی دست پيدا کنند، مذاکرات خود را تا اول ژوئيه ٢٠١۵ / ۹ تير ۱۳۹۴ تمديد کردند تا در چهار ماه نخست به توافق کلی يا سياسی دست يابند و در سه ماه بعدی، جزئيات توافق را نهايی کنند.

حجم غنی‌سازی اورانيوم، جدول زمانی لغو تحريم‌ها و مدت زمان توافق جامع، از مهم‌ترين اختلافات ايران و شش قدرت جهانی است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • samad

  فعلا کری بنا بر توصیه پزشک بقدم زنی در خیابانها پرداخته و مسایل مهم  دنیا مثل ترور پاریس و اوکراین را بی خیال شده !!

 • nader

  اوباما به کنگره:  ۶ تا ۸ هفته دیگر برای مذاکرات فرصت دهید!  هشت سال سر کارتان گذاشته اند....

 • faryad

  کری هم باید با این همه مماشات بدنبال شغل بعدی اش باشد!!

 • hasani

  خودشان از حکومت ها و نیروهای اسلامی حمایت کردند. حالا تویش مانده اند!

 • اسماعیل احمدی / زرتشت

  درود . انرژی هسته ای اهرم فشار حکومت ملایان برای ماندگاری د رقدرت است ......